Εύκολα ο Αστέρας στους «16»

Χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε εύκολα 3-0 του Αιγάλεω στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» και εξασφάλισε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Hellas Online. Οι Ντάνιελ Τσέζαρεκ (29'), Μπαστία (38') και Ουντόζι (51') πέτυχαν τα γκολ της αναμέτρησης. Θετικό το ντεμπούτο του Βαγγέλη Βλάχου στον πάγκο των Αρκάδων.

Το ματς:

Αναγνωριστηκά ήταν τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου. Παρόλα αυτά, όσα κυλούσαν τα λεπτά οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα Τρίπολης ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με την ωραία κεφαλιά του Τσέζαρεκ στο 31’. Το Αιγάλεω δεν τα έβαλε κάτω και δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση, όμως η τύχη δεν ήταν με το συγκρότημα του Χρήστου Μαϊμάνη.

Εκεί που όλα έδειχναν πως το 1-0 θα ήταν τα σκορ του ημιχρόνου, μια λάθος συνεννόηση ανάμεσα στον Παντίδο και τον Ταμπάση στο 40’ έδωσε ευκαιρία την ευκαιρία στους Αρκάδες να προηγηθούν με διαφορά δύο τερμάτων. Ο αμυντικός του «Σίτι» δεν γύρισε σωστά στην μπάλα προς τα πίσω, ο Μπαστία μπήκε στη φάση πέρασε τον Ταμπάση και σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0.

Το συγκρότημα του Βαγγέλη Βλάχου μπήκε δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και στο 51’ ο Ουντόζι έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχε το Αιγάλεω για να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Νιγηριανός μέσος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ταμπάση κλειδώνοντας την νίκη-πρόκριση για τους Αρκάδες. Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα στο παιχνίδι τους, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων ενόψει της δύσκολης συνέχειας για τη Σούπερ Λίγκα…

Οι συνθέσεις:

Αιγάλεω (Χρήστος Μαϊμάνης): Ταμπάσης, Παυλίδης, Κοκκίνης, Ουμουρί, Παντίδος (46' Τρέχο), Σκάρος, Βελέτης (41' Ουλάι), Φρίμπονγκ, Βάσι (54' Μπερνιδάκης), Τσαμπούρης, Τσιρογιάννης.

Αστέρας Τρίπολης (Βαγγέλης Βλάχος): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος (69' Ρόκας), Μαρσελάο(79' Μπαρτολίνο), Λαζαρίδης, Εστέβες, Λαδάκης, Μπαστία, Ζεάν Κάρλος, Ουριμπάρι, Ουντόζι, Τσέζαρεκ (Καούνος 59').

Επιμέλεια: Άγγελος Ζάχος