«Αφεντικό» της Θεσσαλίας ο Ολυμπιακός Βόλου

Ο Ουμπίντες με το τέρμα που πέτυχε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (90+’2) έδωσε την πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Hellas Online στον Ολυμπιακό Βόλου επί της Λάρισας επικρατώντας με σκορ 2-1, στο θεσσαλικό ντέρμπι. Το συγκρότημα του Σάκη Τσιώλη προηγήθηκε τον Ροτζέριο (5’) ενώ οι «βυσσινί» έφεραν στα ίσα το ματς με το αυτογκόλ του Ηλία Κακαρά(41’). Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, λόγω αποβολής των Νταμπίζα (69’) και Πλιάγκα (84’).

Το παιχνίδι:

Καλύτερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να φανταστεί ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 5’ ο Ροτζέριο με ωραία κεφαλιά έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του… Από εκείνο το σημείο και μετά το συγκρότημα του Σάκη Τσιώλη γύρισε όλο πίσω και απειλούσε κυρίως με αντεπιθέσεις. Οι «βυσσινί» πίεζαν για να φέρουν στα ίσα το ματς, όμως δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων. Τα λεπτά κυλούσαν, η «ΑΕΛ» ανέβαζε στροφές και στο 41’ ευτύχισε να ισοφαρίσει σε 1-1 με το αυτογκόλ του Ηλία Κακαρά.

Το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας στο δεύτερο ημίχρονο… Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να αμύνονται, όπως έκαναν και στο πρώτο 45λεπτο, ενώ οι «βυσσινί» είχαν ανέβει ψηλά ώστε να φτάσουν στο πολυπόθητο τέρμα, που όπως όλα έδειχνα θα τους έδινε τη νίκη-πρόκριση, έτσι όπως ήταν η εικόνα του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά, τα λεπτά κυλούσαν χωρίς να δημιουργείται κάτι το αξιόλογο. Φτάσαμε στο 69’ και η Λάρισα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Νίκου Νταμπίζα. Ο αμυντικός των «βυσσινί» ανέτρεψε τον Κοντέων και ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Ντάκος θεώρησε πως ο παίκτης των γηπεδούχων ήταν σε προφανή θέση για γκολ και έτσι έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως και αυτοί με τη σειρά τους ολοκλήρωσαν το 90λεπτο με δέκα παίκτες, καθώς ο Πλίαγκας δέχτηκε την κόκκινη κάρτα στο 84’ για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ιγκλέσιας.

Αρκετά δυνατό παιχνίδια, με σκληρές μονομαχίες ανάμεσα στους παίκτες και των δύο ομάδων. Αυτή ήταν η εικόνα της αναμέτρησης στο δεύτερο ημίχρονο, όπου έλλειπαν οι μεγάλες φάσεις.

Είχαμε μπει στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και όλα έδειχναν ότι θα οδηγηθούμε στην παράταση. Παρόλα αυτά, οι Βολιώτες είχαν άλλη άποψη, καθώς ο Ουμπίντες με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σέρεμετ, δίνοντας τη νίκη πρόκριση στην ομάδα του στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός Β. (Σάκης Τσιώλης): Γλύκος, Κοτίτσας, Αρβανίτης, Κακαράς, Ψυχογιός (58΄ Πλιάγκας), Αλβάρεζ (74΄ Αμπράμοβιτς), Μπουλούτ, Κοντέων, Ουμπίντες, Ροτζέριο (95΄ Χανιώτης), Μόνχε

Λάρισα (Μαρίνος Ουζουνίδης): Σέρεμετ, Μπουκουβάλας, Νταμπίζας, Ντε Νίγκρις (60' Κάσας), Τουάμα, Μετίν (70' Ντέλσον), Σίμιτς, Ρομέου (75' Ααράμπ), Τριποτσέρης, Ιγκλέσιας, Μελίσσης

Επιμέλεια: Άγγελος Ζάχος