Τρίκαλα – Κολοσσός Ρόδου 87-75

Εύκολα κατέληξε στα χέρια των Τρικάλων το ροζ φύλλο αγώνα. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου επικράτησε με σκορ 87-75 του Κολοσσού Ρόδου και διπλασίασε τις νίκες του, μετά από αυτήν της πρώτης αγωνιστικής με την ΑΕΚ. Κορυφαίος για τους νικητές ο Κασίμπ Πάουελ που πέτυχε 19 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ήταν από την αρχή του αγώνα ανώτεροι από τον σύλλογο της Ρόδου και κατάφεραν να διατηρούν σε σταθερή βάση το προβάδισμα των δέκα πόντων που είχαν πάρει από τις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους Πάουελ και Έιμπραμς, τα Τρίκαλα έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι του Κολοσσού, έχοντας μάλιστα πολύ καλά ποσοστά (22/30 δίποντα και 10/21 τρίποντα).

Από την άλλη, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ανταγωνιστική μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου και κατάφερε να «ψαλιδίσει» τη διαφορά στους έξι πόντους. Όμως, το κάκιστο ξεκίνημα στην τέταρτη και τελευταία περίοδο (γρήγορο 8-0 των γηπεδούχων) έφερε τη διαφορά στο +14 (74-60) και μετά ήταν πολύ δύσκολο να αντιδράσει ξανά. Ο Λανς Χάρις προσπάθησε πολύ για τον Κολοσσό, αλλά οι 23 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 47-37, 66-60, 87-75

Τρίκαλα (Β. Αγγέλου): Έιμπραμς 21, Μιγκς 14, Νοέας 1, Κατσαρές 4, Τσαϊρέλης 1, Αποστολίδης 2, Πάουελ 19, Τζιγκάνοβιτς 6, Ζουπάν 11, Σίμτσακ 2, Τσιντσάντσε 6.

Κολοσσός Ρόδου (Γ. Σφαιρόπουλος): Χάρις 23, Παντελιάδης, Βασιλίεβιτς 12, Ζάρας 2, Μανολόπουλος 4, Ασημακόπουλος, Ντόζιερ 11, Χαρίσης 11, Παππάς 4, Έντουαρντς 8.

Επιμέλεια: Βαγγέλης Αυγουστής