Ελλάδα

Καβάλα-Περιστέρι 95-78

Χωρίς να αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα και παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στις τρεις πρώτες περιόδους, η Καβάλα επιβλήθηκε 95-78 του Περιστερίου στην έδρα της, για τη δεύτερη αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών. Έχοντας για κορυφαίους τους Αλεξάντερ και Σιλντς, με 23 και 17 πόντους, αντίστοιχα, η ομάδα του Κώστα Πιλαφίδη πήρε την πρώτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Από την πλευρά των «κίτρινων», μοναδικοί «διασωθέντες» ήταν οι Χάμοντς και Άρνολντ, οι οποίοι είχαν από 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 50-35, 76-50, 95-78

Καβάλα (Πιλαφίδης): Νίκου 2, Αλεξάντερ 23 (1), Στεφανίδης 7 (1), Αγγελόπουλος 2, Χαφ 3 (1), Ουέιντ 14, Ηλιάδης 14, Σιλντς 17 (4), Ραΐσεβιτς 8, Τσέρανιτς 3, Γκούστας 2

Περιστέρι (Σκουρτόπουλος): Χάμοντς 17 (3), Ντάνιελς 4, Παπανικολόπουλος 8 (1), Μπράμος 11 (1), Μπεμπά, Αντώνης Μάντζαρης 2, Δεληγιάννης 7, Φάιζον 12 (1), Τσιάκος, Άρνολντ 17

Το ματς:

Οι Καβαλιώτες είχαν από την αρχή το πάνω χέρι. Με πρωταγωνιστή τον Σιλντς, ο οποίος πέτυχε τρία τρίποντα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 18-7 στα μέσα της πρώτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 28-18 υπέρ τους. Στο… ρελαντί και στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Καβάλα ανέβασε στους 18 πόντους τη διαφορά, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 50-35 υπέρ της ομάδας του Κώστα Πιλαφίδη.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό συνέχισε να είναι ίδιο. Οι Περιστεριώτες κατάφεραν να μειώσουν μέχρι τους 11 π., αλλά από εκεί και πέρα πήρε… μπρος ο Λορέντζο Ουέιντ, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά στους 21 π. (67-46). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 76-50. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο των φιλοξενούμενων. Το επί μέρους σκορ της περιόδου ήταν 28-19 υπέρ τους, αλλά ούτε και αυτό ήταν αρκετό για να αποφύγουν την ήττα με 95-78.

Επιμέλεια: Χρήστος Κυριαζής