Ηλυσιακός-ΓΣ Ολύμπιας Λάρισας 108-61

Την πρώτη του νίκη και, μάλιστα, με θριαμβευτικό τρόπο πέτυχε στη φετινή Α1 μπάσκετ των ανδρών ο Ηλυσιακός. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού «ισοπέδωσε» τον ΓΣ Ολύμπιας Λάρισας με σκορ 108-61! Η διαφορά των 47 πόντων κάθε άλλο παρά τιμητική είναι για τους Λαρισαίους, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί σε κανένα επίπεδο. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μπουτς (21 π.), Καρύδας (17 π.) και Αθανασούλας (17 π.), ενώ από τους φιλοξενούμενους μοναδικός διασωθείς ήταν ο Μάσι με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-14, 54-34, 83-49, 108-61

Ηλυσιακός (Κουφός): Μπουτς 21 (5), Καρύδας 17 (3), Κάμινγκς 6, Παπανικολάου 7 (1), Γαλιώτος, Χατζής 10 (2), Αθανασούλας 17 (4), Σιούτης 6 (2), Βιδάλης, Πέτγουεϊ 13 (2), Ιωάννου 9 (1), Κασελάκης 2

ΓΣ Ολύμπιας Λάρισας (Κουτσοκέρας): Τζακόπουλος 1, Πόποβιτς 4, Γκριν 12 (2), Παπαχρήστος 2, Σάλσμπερι, Μπόγδανος 7 (1), Τόντιτς 5 (1), Παπακώστας 1, Τριχόπουλος, Μάσι 16, Μπάτλερ 13 (1)

Το ματς δεν… σηκώνει κριτική. Ένα από τα αξιοσημείωτα πλην εξωαγωνιστικά της αναμέτρησης, ήταν το γεγονός ότι υπό τον φόβο του να αρχίσει να στάζει, λόγω βροχής, οι άνθρωποι των γηπεδούχων κρέμασαν κουβάδες στην οροφή.

Στα του αγώνα, οι γηπεδούχοι πήραν τον «αέρα» των φιλοξενούμενων από την αρχή και με εξαιρετική απόδοση τελείωσαν την πρώτη περίοδο με 30-14 υπέρ τους. Στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» αύξησαν τη διαφορά στους 23 πόντους (45-22), με πρωταγωνιστή τον Μπουτς, ο οποίος ήταν καταπληκτικός από τα 6.25. Το ημίχρονο «έκλεισε» με σκορ 54-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Στέργιου Κουφού ανέβασε κι άλλο «στροφές» και στο 29’ το σκορ ήταν 81-47, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 83-49. Στο ίδιο τέμπο και η τελευταία περίοδος, που βρήκε φυσικά νικητές τους γηπεδούχους με σκορ 108-61.

Επιμέλεια: Χρήστος Κυριαζής