Παράσταση για ένα ρόλο

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν όπως αποδείχθηκε η αναμέτρηση που χωρίζει τη Θεσσαλονίκη στα δύο, καθώς ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Άρη με 83-48 αλλά το ματς το είχε κατακτήσει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Δείχνοντας από την αρχή τα «δόντια» της, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ενθουσίασε τον κόσμο της που είχε κατακλύσει την Πυλαία και μετέτρεψε το ντέρμπι σε πάρτι, με όλους τους παίκτες του να είναι διακριθέντες.

Το ματς:

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται λέει μια παροιμία και όντως ο ΠΑΟΚ από την αρχή έδειξε ότι δεν θα αφήσει περιθώριο στον Άρη να αποδράσει με το ροζ φύλλο αγώνα από την κατάμεστη Πυλαία. Με τον Παναγιώτη Καυκή να δίνει το σύνθημα και τον Μονρόε να τον βοηθάει στο σκοράρισμα, ο «δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε γρήγορα με 18-7. Ο Μάιλς χρεώθηκε με το δεύτερο φάουλ του, ο Άρης «βραχυκύκλωσε» στην επίθεση και κάπως έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με το ευρύ 26-8.

Δυστυχώς για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη τίποτα δεν πήγε καλά ούτε στη δεύτερη περίοδο. Οι «κίτρινοι» έβρισκαν σίδερο σε κάθε τους προσπάθεια ενώ από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ με την ψυχολογία στα ύψη «πυροβολούσε» από παντού. Με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 48-20 οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια και πλέον τίποτα δεν έμοιαζε ικανό να ανατρέψει την κατάσταση για τους φιλοξενούμενους. Ενδεικτικά τα ποσοστά του Άρη στην επίθεση όπου είχε μόλις 27% στα δίποντα (με 5/18) και 10% στα τρίποντα (με 1/10). Και να ήταν μόνο αυτό; 26-11 τα ριμπάουντ υπέρ των γηπεδούχων και προβάδισμα σε όλους τους τομείς της στατιστικής.

Μπορεί να ήταν ξεκάθαρο σε ποιον θα κατέληγε το ροζ φύλλο αγώνα (στο μπάσκετ ποτέ μη λες ποτέ, αλλά με την εικόνα που έδειχναν οι «κίτρινοι» ήταν απίθανο να αλλάξει κάτι), αλλά επρόκειτο για ντέρμπι γοήτρου και ο ΠΑΟΚ δεν θα κατέβαζε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο. Όπερ και εγένετο με την διαφορά να φτάνει σε double score (68-34), να ανεβαίνει σε ακόμα πιο υψηλά επίπεδα, και τελικά να κλείνει στο 70-36 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το πάρτι για τον «δικέφαλο» δεν σταμάτησε ούτε στην τελευταία περίοδο καθώς προσπάθησαν και τελικά προσέφεραν θέαμα στους φιλάθλους (μεταξύ των οποίων και ο Θοδωρής Ζαγοράκης) όποτε τους δινόταν η ευκαιρία. Ο Άρης έβγαλε πολλά νεύρα στο τέλος κάνοντας μερικά σκληρά έως αντιαθλητικά φάουλ, αλλά ήδη ήταν πολύ αργά πια για να δείξει τον πληγωμένο εγωισμό του. Ο Σούλης Μαρκόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους πιο νεαρούς παίκτες του ρόστερ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, αλλά παρ’ όλα αυτά ο ΠΑΟΚ έκλεισε θριαμβευτικά τη βραδιά με το εμφατικό 83-48.

Τα δεκάλεπτα: 26-8, 48-20, 70-36, 83-48

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Μονρόε 18, Καυκής 13, Γκρέγκορι 13, Ταπούτος 8, Καλές 1, Τσιάρας 4, Έιβερι 6, Καλαϊτζίδης, Χέλιγουελ, Γιαννακίδης, Ντρόμπνιακ 11, Γκεσέφσκι 9.

Άρης (Φ. Κατσικάρης): Κλαρκ 4, Μάιλς 4, Μπετς 15, Ν. Κουίντον, Ρίτσαρτσον 12, Χατζηβρέττας 6, Χρυσικόπουλος, Σκορδίλης, Μούρτος, Κακιούζης 2, Μπάρλος 5.

Επιμέλεια: Βαγγέλης Αυγουστής