Όμορφα και ωραία…

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 84-63 τον Πανελλήνιο αποδίδοντας κατά διαστήματα εντυπωσιακό μπάσκετ. Σπουδαία εμφάνιση από τους «πράσινους» στο πρώτο ημίχρονο, όταν και έδωσαν πρόωρο τέλος στο ματς. Έριξαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο οι Πρωταθλητές Ευρώπης και νταμπλούχοι Ελλάδος με αποτέλεσμα ο Πανελλήνιος να…μαζέψει τη διαφορά.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, κυλούσε βάσει σχεδίου για τον Πανελλήνιο. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου πήγε το ματς σε αργό τέμπο με μοναδικό στόχο να μην αφήσει τον Παναθηναϊκό να βρει ρυθμό. Ξανθόπουλος και Μπλάκνεϊ είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού με αποτέλεσμα οι «Ολυμπιονίκες» να προηγηθούν με 10-11. Αυτό ήταν. Ο Παναθηναϊκός γύρισε τον διακόπτη και με επιμέρους σκορ 15-4, μετέτρεψε το -1 σε +10 25-15 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκαναν πάρτυ έξω από την γραμμή των 6,25 και η διαφορά πήρε την…ανιούσα. Το 39-25 κρίνεται τιμητικό για τον Πανελλήνιο καθώς στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με σερί 8-0 έφτασαν στο +22 (47-25) με βροχή τριπόντων. Νίκολας, Περπέρογλου, Διαμαντίδης και Καλάθης έκαναν όλη τη δουλειά και ουσιαστικά έδωσαν πρόωρο τέλος στο ματς.

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ονειρικό για το «τριφύλλι». Ο Παναθηναϊκός έκανε σπουδαία δουλειά στην επίθεση κυκλοφορώντας πολύ σωστά τη μπάλα. Οι «Ολυμπιονίκες» δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Παναθηναϊκού με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +25 (62-37). Ο Πανελλήνιος αντέδρασε και με σερί 8-0, κατάφερε να μαζέψει κάπως τα πράγματα για το 62-45. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο προπονητές δοκίμασαν σχήματα και πρόσωπα ενόψει της συνέχειας καθώς ο τελικός νικητής είχε ήδη γίνει γνωστός.

Δεκάλεπτα: 25-15, 48-25, 67-50, 84-63

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Σερμαντίνι 3, Τέπιτς 7, Σπανούλης 8, Περπέρογλου 6, Φώτσης 1, Γκόλεματς 8, Νίκολας 18, Διαμαντίδης 9, Πέκοβιτς 12, Καλάθης 12.

Πανελλήνιος (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος 3, Χαραλαμπίδης 23, Καλαϊτζής, Όστοιτς, Σμιθ 11, Πέτρουλας 4, Κολόκας 2, Μπλάκνεϊ 10, Τσακαρέλης, Ντέιβις 6, Βουγιούκας 2