Champions League

Περίπατος και… πρόκριση για Αρσεναλ!

Χωρίς να δυσκολευτεί, η Άρσεναλ επικράτησε εύκολα 4-0 της Αλκμάαρ στο «Emirates Stadium», για την τέταρτη αγωνιστική (8ος όμιλος) του Τσάμπιονς Λιγκ. Έτσι, μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «κανονιέρηδες» κλείδωσαν την πρόκριση για τη φάση των «16» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ήταν φανερό ότι η Αρσεναλ ήθελε από νωρίς να κλειδώσει την υπόθεση νίκη απέναντι στην Αλκμααρ. Οι Λονδρέζοι ξεκίνησαν δυνατά στον αγώνα, είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και ο Φάμπεργκας με ωραίο συρτό σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 25’. Το συγκρότημα του Αρσεν Βενγκερ κυριαρχούσε στο «Emirates» και λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Νασρί με ωραία προσωπική ενέργεια, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Άγγλους.

Παρότι οι Λονδρέζοι ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, δεν κατέβασαν ταχύτητα στο παιχνίδι τους και στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν στο δεύτερο 45λεπτο έκαναν το 3-0 με τον Φάμπρεγας (53’) να βρίσκει για δεύτερη φορά δίχτυα στην αναμέτρηση… Οι «κανονιέρηδες» δεν σταμάτησαν εδώ, αφού στο 72’ και ο Ντιαμπί είδε το όνομα του να γράφεται στον πίνακα τον σκόρερ.

Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι Ολλανδοί, ήταν να μειώσουν σε 4-1 στο 83’, με τον Λενς να νικάει τον Αλμούνια.

Οι συνθέσεις:

Αρσεναλ: Αλμούνια, Εμπουέ, Γκαλάς, Βερμάελεν, Γκιμπς, Σονγκ, Φάμπρεγκας (67' Ράμσι), Ναρσί, Ντιαμπί, Αρσάβιν (75' Ροζίτσκι), Φαν Πέρσι (67' Εντουάρντο)

Αλκμάαρ: Ρομέρο, Γιάλιενς, Μοϊσάντερ, Μορένο, Σίμον Πόουλσεν (64' Ποκονιόλι), Μέντες ντα Σίλβα (70' Βέρνμπλομ), Σάαρς, Χόλμαν, Μάρτενς, Ντεμπελέ (58' Λενς), Γκρατσιάνο Πελέ