Παλικαρίσια μόνος πρώτος!

Μόνος πρώτος στη βαθμολογία του ελληνικού πρωταθλήματος ανέβηκε ο Παναθηναϊκός, που νίκησε τον Λεβαδειακό εκτός έδρας 2-0! Μέτριο παιχνίδι από τους παίκτες του Τεν Κάτε, οι οποίοι αν και δυσκολεύτηκαν πολύ, κατάφεραν τελικά να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων και να προσπεράσουν με δύο βαθμούς τον Ολυμπιακό. Το σκορ άνοιξε στο 67’ με το αυτογκόλ του Καρακώστα, ενώ την τελευταία «πινελιά» έβαλε στο 81’ ο Τζιμπρίλ Σισέ!

Το ματς:

Η χθεσινή ισοπαλία του Ολυμπιακού ως ένα σημείο φάνηκε ότι άγχωσε τους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού, οι οποίοι αναγκαστικά έπρεπε να κάνουν τα… αδύνατα- δυνατά για να επιστρέψουν στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Λεβαδειακός, ωστόσο, φάνηκε αποφασισμένος να μην επιτρέψει στο «τριφύλλι» να φύγει νικητής και έπαιξε παθητικό ποδόσφαιρο, περιορίζοντας τους κενούς χώρους. Με εμφανή τη διάθεση να «κλειστεί» πίσω και να παίξει καθαρά για το βαθμό της ισοπαλίας, η ομάδα του Κίκε Ερνάντεθ «ζόρισε» πολύ τους φιλοξενούμενους.

Με εξαίρεση την προβολή του Σισέ που κατέληξε στο δοκάρι (5’), το πρώτο ημίχρονο του αγώνα δεν είχε τίποτα περισσότερο άξιο αναφοράς. Οι «πράσινοι» ναι μεν είχαν την υπεροχή, τον έλεγχο και πίεζαν, αλλά μπροστά από την πολυπρόσωπη άμυνα του Λεβαδειακού δεν κατάφεραν ποτέ να ολοκληρώσουν σωστά την τελική προσπάθεια. Ο Γάλλος επιθετικός έδειχνε σε γενικές γραμμές εκτός ρυθμού, ο Λέτο είχε εγκλωβιστεί, ενώ οι κινήσεις του Νίνη ανακόπτονταν εύκολα. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ…

Το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, απέκτησε γρηγορότερο ρυθμό. Το «τριφύλλι» συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, αλλά η στασιμότητα των ελεύθερων παικτών μοιραία δεν άνοιγε χώρους για να βγει η τελική πάσα. Ο Λεβαδειακός συνέχισε την τακτική να μένει πίσω από το κέντρο, όμως όσο περνούσαν τα λεπτά προσπαθούσε να τρέξει στην κόντρα. Καμία από τις προσπάθειες του Ταραλίδη δεν προβλημάτισε τον Τζόρβα και σταδιακά η απόδοση των γηπεδούχων έπεφτε.

Όλα αυτά μέχρι το 66’. Τότε δηλαδή που ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη του ευκαιρία. Ο Κατσουράνης έπιασε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση και ο Καρακώστας την έστειλε κόρνερ. Ο Λέτο ανέλαβε να το εκτελέσει, ο Βύντρα με κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Καρακώστα και έγινε το 1-0 (67’). Το παιχνίδι από εκείνο το σημείο άλλαξε εντελώς εικόνα. Ο Λεβαδειακός πέρασε και δεύτερο επιθετικό (Αγκάλι), αφού δεν είχε άλλη επιλογή απ’το να ψάξει τουλάχιστον την ισοφάριση. Ο μπάλα για τα επόμενα λεπτά πήγαινε πάνω κάτω, με καλές στιγμές για τις δύο ομάδες.

Η μεγαλύτερη από πλευράς Λεβαδειακού καταγράφηκε στο 75’ όταν ο Τζόρβας εκτινάχθηκε εντυπωσιακά και έδιωξε σε κόρνερ, ενώ ο ίδιος παίχτης στο 78’ είδε πάλι τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να του λέει stop... Το τελειωτικό χτύπημα, ωστόσο, για τον Λεβαδειακό ήρθε στο 81’ όταν ο Σισέ μόνος του μπροστά από τον Καρακώστα διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Οι «πράσινοι» πέρασαν στην κορυφή και άφησαν τον Ολυμπιακό στη δεύτερη θέση (-2).