Γενικά

Jupiler League: «Καθάρισε» το ντέρμπι ο Γιοβάνονιτς για τη Σταντάρ

Πριν από την έναρξη του αγώνα. όλοι μιλούσαν για το ντέρμπι της αγωνιστικής. Κι όμως, την αναμέτρηση με την πρωτοπόρο Κλαμπ Μπριζ μετέτρεψε σε υγιεινό περίπατο η Σταντάρ Λιέγης που κέρδισε με 3-1. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ «καθάρισε» από το πρώτο τέταρτο τον αγώνα όταν και προηγούνταν ήδη με 2-0, με σκόρερ και των δύο τερμάτων να είναι ο Μίλαν Γιοβάνοβιτς.

Μάλιστα, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι δεν σταμάτησε εκεί και έκανε τρία τα τέρματα της με τον Άλεξ Βίτσελ στο 36ο λεπτό. Το 3-0 έμελλε να είναι και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου που επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της Σταντάρ Λιέγης.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι, οι γηπεδούχοι δεν αγωνιζόντουσαν τόσο επιθετικά καθώς είχαν εξασφαλίσει σκορ ασφαλείας από το ημίχρονο και απλώς περίμεναν να ολοκληρωθεί και τυπικά το παιχνίδι. Το μόνο που κατάφερε η Κλαμπ Μπριζ ήταν να μειώσει στο 78ο λεπτό με τον Γκέρερτς. 3-1 το τελικό σκορ.