Γαλλία

Απίστευτο! (Video)

Το παιχνίδι της Λιόν με τη Μαρσέιγ ήταν αυτό που ξεχώριζε από το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες έχουν στόχο τον τίτλο, αλλά κανείς δεν περίμενε πως θα προσέφεραν το ματς της δεκαετίας. Το τελικό 5-5 (!) άφησε άφωνη ολόκληρη την ποδοσφαιρική Ευρώπη, με τη διακύμανση του σκορ να κάνει το ματς ένα από τα καλύτερα της ιστορίας του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 2’ με τον Πιάνιτς, αλλά η Μαρσείγ ισοφάρισε στο 12’ με τον Ντιαβαρά. Δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Κλοντ Πιέλ ξαναπήρε «κεφάλι» στο σκορ με τον Γκοβού. Λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου ο Σεϊρού ξαναέφερε το παιχνίδι στα ίσια, ενώ με την έναρξη του δευτέρου μέρους (47’) ο Κονέ ξαναέβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 3-2. Όταν στο 79’ ο Μπραντάο πετύχαινε γκολ διαμορφώνοντας το 4-2 πολλοί πίστεψαν ότι το ματς είχε τελειώσει, αλλά η Λιόν είχε διαφορετική γνώμη. Πετυχαίνοντας τρία τέρματα με τους Λισάντρο στο 81’ και στο 83’ με κτύπημα πέναλτι και τον Μπαστός στο 90’, βρέθηκε «αγκαλιά» με τη νίκη, σημειώνοντας την απόλυτη ανατροπή. Στο φανταστικό αυτό παιχνίδι όμως, τίποτα δεν είχε τελειώσει και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τουλαλάν σκόραρε σε βάρος της ομάδας του, ισοφαρίζοντας για τη Μαρσείγ.