LIVE: ΑΕΚ-ΛΑΡΙΣΑ 3-1 (Τελικό)

Η ενθαρρυντική εμφάνιση απέναντι στην ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ δεν αποδείχτηκε μία… καλή παρένθεση για την ΑΕΚ. Αποδίδοντας καλό κατά διαστήματα ποδόσφαιρο η «Ένωση» επικράτησε με 3-1 της Λάρισας στο ΟΑΚΑ στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε το 1/3 του πρωταθλήματος. Μαϊστόροβιτς (18’) και Νέμεθ (64’) με κεφαλιές, αλλά και ο Μπλάνκο (50’) με πέναλτι πέτυχαν τα γκολ των νικητών, που έδιωξαν τα σύννεφα από την προσωρινή ισοφάριση του Ρομέου (45’).

Το φιλμ του αγώνα

90+4 Λήξη του αγώνα.

93' Κεφαλιά του Καφέ στο δοκάρι μετά από κόρνερ του Γκερέιρο.

90' Κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη για τράβηγμα στον Αραούχο.

83' Κίτρινη κάρτα στον Νέμεθ για φάουλ στον Γιαννακόπουλο.

77' Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η ΑΕΚ. Ο Γκερέιρο στη θέση του Σκόκο.

75' Κίτρινη κάρτα στον Μάλαρτζ για διαμαρτυρία.

75' Η Λάρισα έχει ανοιχτεί αναζητώντας ένα γκολ που θα τη βάλει μέσα στο παιχνίδι, αλλά η ΑΕΚ είναι πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

67' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γεωργέας στη θέση του Χέρσι.

64' ΓΚΟΛ!!! Η ΑΕΚ κάνει τρία τα τέρματά της. Ο Μαντούκα εκτέλεσε το φάουλ και ο Νέμεθ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

64' Τρίτη αλλαγή για τη Λάρισα. Ο Γιαννακόπουλος περνά στη θέση του Κατσιαρού μέσα σε αποδοκιμασίες.

63' Κίτρινη κάρτα στον Κατσιαρό για μαρκάρισμα στον Νέμεθ.

61' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Από την κάθετη πάσα του Γκέντσογλου, ο Σκόκο κάνει το γύρισμα, αλλά το τακουνάκι του Νέμεθ δεν βρίσκει στόχο.

50' ΓΚΟΛ!!! Ο Μπλάνκο στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μάλαρτζ και η ΑΕΚ ανακτά το προβάδισμα.

49' Πέναλτι για την ΑΕΚ. Ο Παμπορίδης δείχνει την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα του Μπουκουβάλα στον Σκόκο.

46+1 Έναρξη του δευτέρου μέρους και αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Νέμεθ στη θέση του Γιαχάγια.

45+2 Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45+2 Κοντά στο γκολ η ΑΕΚ. Ο Χέρσι μάχεται για την μπάλα, κερδίζει την κατοχή της και πεσμένος σουτάρει, αλλά δεν βρίσκει στόσο.

45' ΓΚΟΛ!!! Η Λάρισα ισοφαρίζει. Ο Βενετίδης σεντράρει από τα αριστερά, η μπάλα κοντράρει στον Αραούχο και φτάνει στον Ρομέου, ο οποίος σουτάρει με το αριστερό και στέλνει την μπάλα στη γωνία του Σάχα.

43' Κίτρινη κάρτα στον Βενετίδη για σπρώξιμο στον Γκέντσογλου.

41' Δεύτερη αλλαγή για τη Λάρισα, επίσης αναγκαστική. Αντί του Σίμιτς ο Ηλίας Κυριακίδης.

39' Πρώτη αλλαγή για τη Λάρισα. Λόγω τραυματισμού ο Ντέλσον αποχωρεί και στη θέση του μπαίνει ο Μετίν.

37' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Χέρσι σεντράρει από δεξιά, ο Μπλάνκο κάνει το μονοκόμματο βολέ αλλά η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

28' Λάθος του Ιγκλέσιας, ο Καφές τροφοδοτεί τον Μπλάνκο, αλλά ο Μάλαρτζ αποκρούει εντυπωσιακά το σκαφτό πλασέ του Αργεντινού φορ της ΑΕΚ αποτρέποντας το 2-0.

24' Κίτρινη κάρτα στον Καράμπελα για τράβηγμα στον Σίμιτς.

22' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ να ισοφαρίσει. Από την μπαλιά του Ιγκλέσιας, ο Αμπουχαντζίρα βρίσκεται σε θέση βολής, αλλά το διαγώνιο σουτ του είναι πολύ άστοχο.

18' ΓΚΟΛ!!! Ο Ντάνιελ Μαϊστόροβιτς ανοίγει το σκορ για την ΑΕΚ. Από το κόρνερ του Μαντούκα ο Μαϊστόροβιτς παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μάλαρτζ.

10' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα. Ο Μπλάνκο γυρίζει το σώμα του και σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα η ομάδα της ΑΕΚ.

* Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς άφησε εκτός αποστολής τους Άρτσε, Παυλή, Ιορντάκε και Χουανφράν.

Συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Καράμπελας, Μαϊστόροβιτς, Γκέντσογλου, Γιαχάγια, Καφές, Μαντούκα, Χέρσι, Σκόκο, Μπλάνκο.

Λάρισα (Ουζουνίδης): Μάλαρτζ, Μπουκουβάλας, Βενετίδης, Νταμπίζας, Φερέιρα, Σίμιτς, Ρομέου, Ιγκλέσιας, Μελίσσης, Κατσιαρός, Αμπουχαντζίρα.

Διαιτητής: Β. Παμπορίδης (Κιλκίς)
Βοηθοί: Σ. Τρύφωνας (Κέρκυρας), Α. Καρατζίκας (Αθηνών)