Euro 2024

Η Ελλάδα στο Μουντιάλ

Το «πειρατικό» σαλπάρει για τις ακτές της Νοτίου Αφρικής. Η Εθνική επικράτησε με 1-0 της Ουκρανίας στο Ντόνετσκ και εξασφάλισε την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου για δεύτερη φορά στην ιστορία της. Το «χρυσό» γκολ ο Σαλπιγγίδης στο 31ο λεπτό. Ηρωική εμφάνιση από όλους τους διεθνείς και υποδειγματικό κοουτσάρισμα από τον Ότο Ρεχάγκελ στο 100ο παιχνίδι του στον ελληνικό πάγκο.

Το φιλμ του αγώνα

90+4 Λήξη του αγώνα. Η Ελλάδα νίκησε με 1-0 την Ουκρανία και θα είναι παρούσα στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Νοτίου Αφρικής.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87' Σουτ του Τίμοστσουκ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα περνά άουτ.

85' Κεφαλιά του Χατσερίντι, η μπάλα λίγο άουτ.

82' Ο Μόρας αγωνίζεται εμφανώς τραυματισμένος.

77' Κίτρινη κάρτα στον Κυργιάκο για μαρκάρισμα στον Σελέζνοφ.

71' Τελευταία αλλαγή. Ο Τζιόλης στη θέση του Χαριστέα.

69' Τελευταία αλλαγή για την Ουκρανία. Ο Γκούσεφ στη θέση του Γιαρμολένκο.

68' Σουτ του Ρακίτσκι μέσα από την περιοχή, ο Τζόρβας μπλοκάρει.

65' Δεύτερη αλλαγή για την Ουκρανία. Ο Γκάι στη θέση του Μίχαλικ.

63' Δεύτερη αλλαγή για την Εθνική. Ο Γκέκας στη θέση του Σαμαρά.

62' Κίτρινη κάρτα στον Βύντρα.

60' Σουτ του Σελέζνοφ, η μπάλα λίγο άουτ.

59' Σουτ του Σεφτσένκο λίγο έξω από την περιοχή, ο Τζόρβας αποκρούει με υπερένταση.

56' Πρώτη αλλαγή για την Ουκρανία. Εκτός ο Αλίγεφ, στη θέση του ο Σελέζνοφ.

55' Εκτέλεση φάουλ του Ρακίτσκι, αποκρούει ο Τζόρβας.

52' Κίτρινη κάρτα στον Γιαρμολένκο για σκληρό φάουλ στον Πλιάτσικα.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Καμία αλλαγή από τις δύο ομάδες.

45+2 Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

42' Γλιτώνει την ισοφάριση η Εθνική. Εκτέλεση φάουλ του Αλίγεφ, ο Χατσερίντι μπερδεύεται με τον Σεφτσένκο και η μπάλα περνά άουτ.

40' Επικίνδυνη φάση. Ο Σεφτσένκο σουτάρει από πλάγια θέση, αλλά η πορεία της μπάλας δεν ανησυχεί τον Τζόρβα.

31' ΓΚΟΟΟΛ!!! Η Εθνική ανοίγει το σκορ. Ο Σαμαράς με κάθετη πάσα βρίσκει τον Σαλπιγγίδη στην πλάτη της ουκρανικής άμυνας και ο φορ του Παναθηναϊκού με αριστερό πλασέ στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Πιάτοφ. Πλέον οι Ουκρανοί χρειάζονται δύο γκολ για να προκριθούν.

29' Αναγκαστική αλλαγή για την Εθνική. Στη θέση του Παπασταθόπουλου ο Πλιάτσικας. Εσωτερική αλλαγή, με τον Βύντρα να γίνεται ο τρίτος στόπερ και τον Πλιάτσικα να παίζει ως δεξί μπακ.

19' Πολύ καλή στιγμή για την Ελλάδα. Ο Σπυρόπουλος κάνει συρτό γύρισμα από τα αριστερά, η μπάλα περνά από όλους και φτάνει στο σημείο του πέναλτι, όπου ο Σαλπιγγίδης δεν βρίσκει την μπάλα όπως θα ήθελε και η ευκαιρία χάνεται.

18' Ο Τζόρβας αποκρούει εντυπωσιακά εκτέλεση φάουλ του Αλίγεφ.

17' Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη για φάουλ στον Γιαρμολένκο.

11' Πολύ καλή ευκαιρία για την Εθνική. Εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, ο Σαμαράς παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πιάτοφ.

8' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Ο Αλίγεφ σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή, ο Τζόρβας αποκρούει, αλλά ο Σεφτσένκο στην επαναφορά πλασάρει εκτός εστίας.

7' Πρώτο σουτ του αγώνα από τον Αλίγεφ, η μπάλα περνά πολύ άουτ.

5' Η Ουκρανία έχει την κατοχή της μπάλας απέναντι στην Ελλάδα, που αγωνίζεται με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα η ελληνική ομάδα.

* Περίπου 25.000 φίλαθλοι είναι στο χωρητικότητας 50.000 θεατών γήπεδο της Σαχτάρ. Πυκνή βροχή λίγο πριν τη σέντρα.

* Λιγοστός κόσμος στις κερκίδες περίπου 25 λεπτά πριν τη σέντρα. Σχεδόν 10.000 Ουκρανοί στις εξέδρες της «Ντόνμπας Αρένα».

Οι συνθέσεις:

Ουκρανία (Μιχαϊλιτσένκο): Πιάτοφ, Κόμπιν, Χατσερίντι, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Τίμοστσουκ, Μίχαλικ, Αλίγεφ, Γιαρμολένκο,. Σεφτσένκο, Μιλέφσκι.

Ελλάδα (Ρεχάγκελ): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Κυργιάκος, Μόρας, Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Σαμαράς, Σαλπιγγίδης, Χαριστέας.

Διαιτητής: Ολεγκάριο Μπενκερένσα (Πορτογαλία)
Βοηθοί: Μπερτίνο Μιράντα, Ζοσέ Καρντινάλ.