Euro 2024

Το χέρι του Ανρί έστειλε τη Γαλλία στο Μουντιάλ (video)

Με μια φάση που θα συζητηθεί, η Γαλλία πήρε την πρόκριση για το Μουντιάλ. Η Ιρλανδία προηγήθηκε 1-0 μέσα στο «Stade de France» με τον Ρόμπι Κιν (32’), ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί «δούλεψε» ο Τιερί Ανρί, ο οποίος πήρε τη μπάλα με ξεκάθαρο χέρι μέσα στην περιοχή, τη σέρβιρε στον Γκαλάς που με κεφάλια σχεδόν σε άδειο τέρμα έκανε το 1-1 (103΄) και έστειλε τους «τρικολόρ» στην Νότια Αφρική.

Το παιχνίδι:

Η Γαλλία έχοντας το… εύθραυστο υπέρ της 1-0 από το πρώτο παιχνίδι, ήθελε από νωρίς να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να καθαρίσει και την υπόθεση πρόκριση… Κάτι τέτοιο, όμως, δεν έγινε, αφού οι Ιρλανδοί μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, δημιούργησαν καλές ευκαιρίες και στο 32’ ο Κιν «πάγωσε» το «Stade de France», καθώς με ωραίο σουτ έκανε το 1-0 ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Οι «τρικολόρ» δεν εντυπωσίαζαν με την εμφάνισή τους και παραλίγο να βρεθούν με την πλάτη στον τοίχο με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου (47’), αλλά ο Ο’Σέι δεν κατάφερε να βρει το στόχο από ευνοϊκή θέση. Το συγκρότημα του Τζιοβάνι Τραπατόνι πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο, έφτασε αρκετές φορές σε ένα δεύτερο τέρμα, όμως οι φιλοξενούμενοι τα… «χάλαγαν» στην τελική προσπάθεια. Τα λεπτά κυλούσαν, ο Ριαμόν Νομενέκ προσπαθούσε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Γκοβού και Μαλουντά, όμως δεν άλλαξε κάτι και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, οι Γάλλοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν, καθώς ο Γκαλάς με το τέρμα που πέτυχε στο 103’ (μετά απο την πάσα με το χέρι του Ανρί) έφερε στα ίσα το ματς, δίνοντας παράλληλα την πρόκριση στην ομάδα του.

Οι συνθέσεις:

Γαλλία: Λορίς, Σανιά, Γκαλάς, Εσκουντέ (9' Σκιλασί), Εβρά, Λασανά Ντιαρά, Αλού Ντιαρά, Γκουρκούφ (88' Μαλουντά), Ανελκά, Ανρί, Ζινιάκ (57' Γκοβού)

Ιρλανδία: Γκίβεν, Ο'Σέι (67' ΜακΣέιν), Ρίτσαρντ Νταν, Σεντ Λέντγκερ, Κιλμπέιν, Άντριους, Γουΐλαν (63' Γκίμπσον), Λόρενς (107' ΜακΓκίτι), Νταφ, Ντόιλ, Ρόμπι Κιν

Επιμέλεια: Άγγελος Ζάχος