Πήρε ρεβάνς και για το… ποδόσφαιρο

Την παρθενική της νίκη στην Α1 πέτυχε η ΑΕΚ επικρατώντας στο κλειστό του Αγίου Θωμά της Καβάλας με 78-73, παίρνοντας ρεβάνς για την ήττα στο ποδόσφαιρο. Τάσεις αυτοκτονίας παρουσίασε η «Ένωση», που προηγήθηκε με +18 στην τέταρτη περίοδο και απειλήθηκε στο τέλος. Κορυφαίοι Φράνσις (21π.), Νικολαΐδης (16π.) και ΜακΓκραθ (12π.), ξεχώρισαν από τους ηττημένους οι Κόλινς (23π.) και Αλεξάντερ (17π.).

Ο αγώνας…

Η ΑΕΚ άρχισε πολύ καλά τον αγώνα. Με τον Τορίν Φράνσις να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες και τον Μάκη Νικολαΐδη να προσφέρει πολλές επιθετικές λύσεις, η «Ένωση» είχε εξ αρχής το προβάδισμα και έφτασε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να προηγείται με 21-11, χάρη σε τρίποντο του Δορκοφίκη. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα άρχισε η αντεπίθεση της Καβάλας, που με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ, την ευστοχία του Κόλινς και τις βοήθειες του Αλεξάντερ κατάφερε αρχικά να επιστρέψει στο ματς. Ο Κόλινς με δύο συνεχή τρίποντα έφερε την ομάδα του σε απόσταση βολής, 30-29, ενώ το συγκρότημα του Κώστα Πιλαφίδη με πέντε σερί πόντους του Αλεξάντερ προηγήθηκε με +4 (32-36) για να κλείσει το ημίχρονο με 34-36.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι και σαφώς βελτιωμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άλλες λύσεις πλην των Κόλινς και Αλεξάντερ, ενώ η ΑΕΚ καθοδηγούμενη από τον εκπληκτικό Φράνσις πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Με τρίποντο του Φράνσις (!) η «Ένωση» ισοφάρισε (42-42) και στη συνέχεια δύο συνεχείς «βόμβες» του Γκριν έβαλαν την ΑΕΚ μπροστά με 55-47 και λίγο αργότερα με 60-50 ολοκληρώνοντας ένα επί μέρους σκορ 18-5.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η διαφορά έφτασε και το +16 (68-52). Η Καβάλα όμως αρνήθηκε να παραδοθεί αμαχητί και την ώρα που οι «κιτρινόμαυροι» αναλώνονταν σε συνεχή άστοχα τρίποντα, κατάφερε να πλησιάσει στο -4 (72-68), 1:17 πριν το τέλος. Όμως ο Σιλντς υπέπεσε σε βήματα και ο Νικολαΐδης με δύο βολές έφερε το σκορ στο 74-68. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και πλησίασαν στο -3 (74-71) με τρίποντο του Αγγελόπουλου 33’’ πριν τη λήξη. Μία βολή του Παπαντωνίου και δύο του Κόλινς έκαναν το σκορ 75-73, 23,8’’ για το τέλος. Ακολούθησε φάουλ στον Γκριν, ο οποίος 18’’ πριν τη λήξη ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή (77-73). Η τελευταία ελπίδα για την Καβάλα χάθηκε, όταν Γκούστας και Κόλινς αστόχησαν σε δύο τρίποντα και ο Γκριν από τη γραμμή διαμόρφωσε το τελικό 78-73.

Δεκάλεπτα: 21-13, 34-36, 63-52, 78-73

ΑΕΚ (Φλεβαράκης): Μελς, Γκριν 11, Νικολαΐδης 16, ΜακΓκραθ 12, Μακ 4, Παπαντωνίου 5, Δορκοφίκης 9, Καλλινικίδης, Τουντζιαράκης, Φράνσις 21 (10 ριμπ.).

Καβάλα (Πιλαφίδης): Νίκου, Αλεξάντερ 17, Στεφανίδης, Αγγελόπουλος 6, Κόλινς 23, Σιλντς 12, Ραΐσεβιτς 6, Σιγκούνας 2, Τσέρανιτς 2, Γκούστας 5.

Διαιτητές: Χριστοδούλου-Μπήτης-Παναγιώτου.

* Η ΑΕΚ αγωνίστηκε στο κλειστό του «Αγίου Θωμά» λόγω της διεξαγωγής μίας έκθεσης στο γήπεδο του Ελληνικού.

* Παρόντες στις εξέδρες ήταν ο επιθετικός της ΑΕΚ, Μιχάλης Παυλής, και ο φυσιοθεραπευτής Νίκος Πανταζής.