Ευρώπη

Ιδανικό ξεκίνημα…

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησαν οι υποχρεώσεις του Άρη στο φετινό Euro Cup. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 73-68 της Ζαντάρ στην Κροατία, στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και έβαλαν τις βάσεις για την πρόκριση στη δεύτερη φάση. Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη έχαναν με δέκα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως, στη συνέχεια, βρήκαν τις λύσεις, πήραν το προβάδισμα και το κράτησαν σταθερά μέχρι το τέλος.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν να χάνουν και με δέκα πόντους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και έπρεπε να μπει στο παρκέ ο Σκορδίλης, ώστε να καταφέρει ο Άρης να αποκτήσει μια υπεροχή κάτω από τα δυο καλάθια και να μειώσει τη διαφορά. Έτσι, βρήκαν την ευκαιρία να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους οι Χατζηβρέττας και Ρίτσαρντσον και η διαφορά έπεσε στο -1 στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Σιγά σιγά, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη έλεγξαν απόλυτα την κατάσταση και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, η πολυφωνία των φιλοξενούμενων στην επίθεση τους επέτρεψε να προηγηθούν με εννιά πόντους των Κροατών. Ο Πλέιστεντ άρχισε να σκοράρει αποκλειστικά για τους γηπεδούχους, μειώνοντας στους έξι. Τελικά, η διαφορά έφτασε μέχρι το -1, όμως ο Κλαρκ έδωσε μια «ανάσα» στον Άρη, συνεπικουρούμενος από τον Ντίξον, που πήγαν τη διαφορά στο +5, με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Άρης «έσπασε» τα καλάθια μέσα από τη ρακέτα, όμως αυτό δεν τον εμπόδισε να κρατάει το προβάδισμα, παρά τα συνεχόμενα τρίποντα του Ράντσιτς. Ο Κλαρκ πήρε την κατάσταση στα χέρια του, όταν δυσκόλεψαν ξανά τα πράγματα και, με πέντε σερί πόντους, «καθάρισε» για την ελληνική ομάδα στο τελευταίο δίλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 37-37, 53-58, 68-73

ΖΑΝΤΑΡ: Ράντσιτς 14 (4), Πέριτς 7, Στίπτσεβιτς 4, Μπόισα 8 (2), Ρούζιτς 6, Ντάουνς 4, Τσαρ 17 (3), Σκίφιτς, Πλέιστεντ 8

ΑΡΗΣ: Κλαρκ 16 (4), Μπετς 3, Ρίτσαρντσον 12 (2), Χατζηβρέττας 15, Ντικούδης 4, Σκορδίλης 6, Ντίξον 5 (1), Κακιούζης 3, Μάιλς 9

Δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Φώτης Κατσικάρης: «Αυτή η νίκη είναι μεγάλη, επειδή πάντοτε είναι σημαντικό να ξεκινάς κερδίζοντας εκτός έδρας, αλλά και ειδικότερα, επειδή τα καταφέραμε κόντρα σε μία πολύ καλή ομάδα, η οποία πολύ δύσκολα χάνει στο γήπεδό της. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου, που στα τελευταία παιχνίδια παίζουν με μεγάλη αφοσίωση και πολλή εξυπνάδα στην άμυνα. Πήραμε μία σπουδαία νίκη και κοιτάμε μπροστά».

Σμάγκο Σάγκαντιν: «Συγχαρητήρια στον κ. Κατσικάρη και στην ομάδα του για τη νίκη. Ξεκινήσαμε πολύ δυνατά, αλλά δεν κρατήσαμε τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, χάνοντας δύο- τρεις επιθέσεις που θα έπρεπε να είχαμε αξιοποιήσει. Στη συνέχεια, είχαμε ένα μεγάλο κενό στην απόδοσή μας, το οποίο, τελικά, μας στοίχισε. Ο Άρης είναι σπουδαία ομάδα και έπαιξε πολύ δυνατά. Στην στατιστική ήμασταν ανώτεροι, αλλά εκείνοι ήταν εξαιρετικοί στα τρίποντα και τους επιτρέψαμε να πάρουν πάρα πολλά επιθετικά ριμπάουντ, για αυτό και χάσαμε».

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης