Μεγάλη νίκη για Καβάλα

Τη δεύτερη νίκη της στην Α1 σημείωσε η Καβάλα επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 75-70 στο κλειστό της Καλαμίτσας. Ανώτερη η ομάδα του Κώστα Πιλαφίδη στο πρώτο μέρος, όταν προηγήθηκε και με +16μ αντεπιτέθηκε στην επανάληψη το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος. Ο Σιλντς με 15 και οι Αλεξάντερ-Κόλινς που είχαν από 14 πόντους κορυφαίοι των νικητών, ξεχώρισε ο Γκρέγκορι με 20 για τον ΠΑΟΚ, που γνώρισε την τέταρτη ήττα του.

Ο αγώνας...

Η Καβάλα κυριάρχησε στο παρκέ στο πρώτο μέρος. Εκμεταλλευόμενη τις αμυντικές αδυναμίες του ΠΑΟΚ, τον επιθετικό οίστρο του Αλεξάντερ, αλλά και τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα άρχισε σταδιακά να «χτίζει» μία διαφορά (14-7, 21-11) για να κλείσει το δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ, 28-14. Το συγκρότημα του Κώστα Πιλαφίδη έφτασε μέχρι και το +16, όταν άρχισαν να αφυπνίζονται οι φιλοξενούμενοι. Η άμυνα της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου βελτιώθηκε και ο Ντρόμπνιακ με τον Γκρέγκορι ανέλαβαν επιθετικές πρωτοβουλίες. Με συνεχή καλάθια του τελευταίου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια με το κολακευτικό, δεδομένης της κακής του εικόνας στο πρώτο μέρος, -7 (41-34).

Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ δεν είχε συνέχεια στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Γκρέγκορι ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση, ενώ τα τραγικά ποσοστά στα μακρινά σουτ δεν επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν. Η Καβάλα δίχως να εντυπωσιάζει διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά και πάλι σε διψήφια τιμή (57-45) για να κλείσει η περίοδος με 59-51.

Με διαδοχικά τρίποντα του Μονρό ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να περάσει μπροστά (61-63) και τα τελευταία λεπτά ήταν ακατάλληλα για καρδιακούς. Ένα τρίποντο του Σιλντς έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά με 68-65 και ένα καλάθι του Κόλινς 1:17 πριν το τέλος με 70-65, την ώρα που οι παίκτες του Δικεφάλου αναλώνονταν σε κακές επιθετικές επιλογές. Ένα λάθος του Κόλινς έδωσε την ευκαιρία στον Γκρέγκορι να μειώσει στον αιφνιδιασμό σε 70-67, 47’’ πριν τη λήξη. Ο ΠΑΟΚ δεν αξιόποινε το λάθος του Σιλντς στα 35’’ και είχε άστοχο τρίποντο με τον Μονρό και μία κακή πάσα από τον Τσιάρα, δίνοντας την κατοχή στην Καβάλα 18’’ πριν τη λήξη. Ο Κόλινς με 2/2 βολές έγραψε το 72-67 και ο Μονρό δεν ολοκλήρωσε το γκολ-φάουλ που κέρδισε 11’’ πριν το τέλος (72-69). Κάπου εκεί κρίθηκαν τα πάντα και η Καβάλα πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 75-70.

Δεκάλεπτα: 28-14, 41-34, 59-51, 75-70

Καβάλα: Νίκου, Αλεξάντερ 14, Στεφανίδης 3, Αγγελόπουλος, Κόλινς 14, Ηλιάδης 1, Σιλντς 15, Ραΐσεβιτς 8, Σιγκούνας 7, Τσέρανιτς 4, Γκούστας 9.

ΠΑΟΚ: Μονρό 18, Καυκής 6, Γκρέγκορι 20, Ταπούτος, Χέλιγουελ 5, Τσιάρας, Έιβερι, Καλαϊτζίδης 1, Παπαδόπουλος 4, Δεμερτζής 2, Ντρόμπνιακ 9, Γκετσέφσκι 5.