ΠΑΣ Γιάννινα-Εργοτέλης 1-0 (Τελικό)

Με υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο, μετά την απομάκρυνση του Γιώργου Παράσχου και χωρίς περιθώρια για άλλες βαθμολογικές απώλειες στην έδρα του, ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχεται τον -εξαιρετικό φέτος- Εργοτέλη. Οι Ηπειρώτες ψάχνουν την επιστροφή στα «τρίποντα» μετά από επτά ολόκληρες αγωνιστικές, την ίδια ώρα που οι Κρητικοί θα επιδιώξουν ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα εκτός έδρας, που θα τους κρατήσει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

90'+4': Λήξη του αγώνα

88' - Κίτρινες κάρτες και για τις δύο ομάδες: Οι Κορδονούρης και Μαϊστόροβιτς είχαν "αψιμαχία" πριν την εκτέλεση ενός φάουλ

83': Σουτ του Μπέτο απο το ύψος της μεγάλης περιοχής, με καλές προϋποθέσεις, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ

80' - Αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο Κοντογουλίδης πάει στον πάγκο και στο γήπεδο μπαίνει ο Μιχαλόπουλος

78' - Αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο Ανδράλας στη θέση του Μπουχάν

75' - Αλλαγή για τον Εργοτέλη: Ο Φραγκουλάκης αντικαθιστά τον Ρομάνο

69' - Αλλαγή για τον Εργοτέλη: Ο Ογκουνσότο περνάει στη θέση του Βερπακόφσκις

71': Ο Τσεσνάουσκις έβγαλε ωραία μπαλιά στον Ορφανό, στη γωνία της μικρής περιοχής, εκείνος γύρισε προς την εστία και σούταρε, όμως ο Κούσας έβαλε "σωτήρια" την κόντρα και έκοψε σε κόρνερ

70': Η μπάλα "στρώθηκε" στον Βερπακόφσκις, στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως το σουτ που επιχείρησε με το δεξί πέρασε δίπλα απο το δοκάρι του Ελευυθερόπουλου

68': Κακό παιχνίδι στο β' μέρος, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ και τους Κρητικούς να προσπαθούν -ανεπιτυχώς- να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα

63' - Κίτρινη κάρτα για τον ΠΑΣ: Ο Τζάνης διαμαρτυρήθηκε έντονα για ένα φάουλ και τιμωρήθηκε απο τον Καλόπουλο

61' - Αλλαγή για τον Εργοτέλη: Ο Μπούντιμιρ αντικαθιστά τον Λεάλ

58' - Αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο Γεωργιάδης περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου και σε αυτόν μπαίνει ο Μενδρινός

54': Ο Μπουχάν γύρισε εξαιρετικά την μπάλα απο δεξιά στην περιοχή του Εργοτέλη, ο Κοντογουλίδης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας στο ύψος του πέναλτι, όμως η προβολή του κατέληξε στα χέρια του Αθανασίου

46': Έναρξη του β' μέρους

45'+2': Λήξη του ημιχρόνου

44' - Κίτρινη κάρτα για τον ΠΑΣ: Ο Αργεντινός μέσος βιάστηκε να βγει απο το τείχος σε μια εκτέλεση φάουλ του Μπέτο έξω απο την περιοχή

34': Κάθε εκτέλεση κόρνερ του ΠΑΣ είναι φάση για γκολ! Ο Μπούχαν χτύπησε ένα, αυτή τη φορά απο δεξιά, ο Σαϊτιώτης έπιασε την κεφαλιά στην "καρδιά" της άμυνας του Εργοτέλη και υποχρέωσε τον Αθανασίου να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ

32': Νέα εκτέλεση κόρνερ απο τον Μπουχάν, ο Κώτσιος πιάνει αυτή τη φορά την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασίου

30' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ: Ο Μπουχάν εκτέλεσε ένα κόρνερ απο αριστερά, ο Κούσας πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και με ωραία κεφαλιά, απο το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Αθανασίου

27': Ισορροπημένο παιχνίδι -μετά το πρώτο τέταρτο υπεροχής του ΠΑΣ- χωρίς σημαντικές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες

15': Λάθος επαναφορά του Ελευθερόπουλου, μετά απο γύρισμα στην περιοχή, ο Βερπακόφσκις πήγε να την εκμεταλλευτεί σουτάροντας αμέσως, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ

10': Ωραία σέντρα του Τζάνη απο αριστερά, ο Κοντογουλίδης "πετάχθηκε" στην πορεία της μπάλας και με δυνατή κεφαλιά την έστειλε λίγο έξω απο το δεξί δοκάρι του Αθανασίου

9': Βαθιά μπαλιά στην περιοχή του Εργοτέλη, ο Σαϊτιώτης έστρωσε την μπάλα με το κεφάλι στον Κοντογουλίδη, όμως το σουτ που επιχείρησε εκείνος απο καλή θέση, πέρασε δίπλα απο το δεξί δοκάρι

5': Σε μια φαινομενικά ακίνδυνη μπαλιά στην περιοχή του Εργοτέλη, ο Κορδονούρης δεν συνεννοήθηκε καλά με τον Αθανασίου, ωστόσο η κεφαλιά-γύρισμα του, που αιφνιδίασε τον Έλληνα γκολκίπερ, δεν απέβη τελικά μοιραία για τους Κρητικούς

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ ΓIANNINA (Ευθύμης Γεωργούλης): Ελευθερόπουλος, Σκαρντουέλι, Κούσας, Κώτσιος, Μαϊστόροβιτς, Γεωργιάδης, Μπαλάφας, Μπουχάν, Τζάνης, Σαϊτιώτης, Κοντογούλιδης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Αθανασίου, Σασιασβίλι, Ρούμπακης, Γελαδάρης, Κορδονούρης, Μπέτο, Τσεσνάουσκις, Λεάλ, Ρομάνο, Ορφανός, Βερπακόφσκις

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), Τουμπάκαρης (Αθηνών)