Α1: Εύκολα ο Πανελλήνιος την ΑΕΚ

Δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη ΑΕΚ ο Πανελλήνιος. Νίκησε 79-70 την Ένωση στην Κυψέλη για την έβδομη αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι με κορυφαίους τον Ρόντρικ Μπλάκνεϊ(17π.) και τον Ίαν Βουγιούκα(20π.), έκαναν το «4 στα 4» τη φετινή σεζόν στην έδρα τους.

Οι "Ολυμπιονίκες" μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αποφασισμένοι να πάρουν τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης. Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα πήραν «κεφάλι» στο σκορ και το διατήρησαν μέχρι να λήξει η αναμέτρηση, αποδεικνύοντας για ακόμη μια φορά πόσο «αφιλόξενοι» είναι στην έδρα τους. Οι παίκτες του Πανελληνίου λίγο μετά την έναρξη του ματς βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 20-10. Από την άλλη πλευρά, η «Ένωση», το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου στο 22-16.

Στη συνέχεια, όμως, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό του Πανελληνίου, που στο ημίχρονο κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα 18 πόντων. Κάπως έτσι κύλησε το παιχνίδι και στο 3ο δεκάλεπτο, που έληξε με 62-43 υπέρ των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη, με κορυφαίους τον Μακ Γκράθ και τον Φράνσις, που αμφότεροι πέτυχαν από 15 πόντους, αφυπνίστηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ήταν πλέον αργά. Κάποια στιγμή, ωστόσο, πλησίασαν στους έξι πόντους, αλλά τελικώς έχασαν με σκορ 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 42-24,62-43, 79-70

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος, Χαραλαμπίδης 8, Καλαϊτζής 5 (1), Γιόνσεν 4, Μπλάκνεϊ 17 (1), Κολώκας, Ντέιβις 8 (2), Βουγιούκας 20.

ΑΕΚ (Φλεβαράκης): Γκριν 14 (4), Νικολαΐδης 14 (2), ΜακΓκραθ 15 (1), Λαμόντ 3, Παπαντωνίου, Μελς, Καλλινικίδης 5, Τουντζιαράκης 4, Φράνσις 15.

Επιμέλεια: Κώστας Τσούγκος