Ευρώπη

Eurocup: Δεν άντεξε στην Πολωνία

Την πρώτη του ήττα (81-76) στο Eurocup υπέστη την Τρίτη ο Πανελλήνιος, από την Τούροφ στην Πολωνία, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε το απόλυτο στις πρώτες τρεις αγωνιστικές και παρά το σημερινό αποτέλεσμα, συνεχίζει να έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 49-39, 61-56, 81-76

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τον αγώνα ο Πανελλήνιος, καθώς κατάφερε να προηγηθεί με δέκα, 12-2. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού οι παίκτες του Ηλία Ζούρου έπαθαν «μπλακ άουτ» και η Τουροφ με σερί 17-0 ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση (19-12), ενώ διατήρησε και το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου, 26-20.

Οι Πολωνοί συνέχιζαν να είναι ανώτεροι και στο δεύτερο δεκάλεπτο και όχι απλά διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά, αλλά την αύξησαν σε διψήφιο αριθμό πόντων, 44-31. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι «Ολυμπιονίκες», ήταν να μειώσουν στους δέκα, λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, 49-39.

Ο Πανελλήνιος μπήκε πιο δυνατά στην τρίτη περίοδο, ανέβασε ταχύτητα στο παιχνίδι του και με σωστές επιλογές τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, μπόρεσε να φέρει τη διαφορά στο καλάθι, 56-54. Όμως, οι Πολωνοί αντέδρασαν γρήγορα και ξαναπέρασαν μπροστά στο σκορ, 61-56.

Πλέον, όλα θα κρινόντουσαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο… Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι μπορούν να γυρίσουν το παιχνίδι, όμως η Τουροφ είχε διαφορετική άποψη. Οι Πολωνοί ήταν καταιγιστικοί, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ελληνική ομάδα και για ακόμα μία φορά στην αναμέτρηση εκτίναξαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, 73-60. Ο Πανελλήνιος άργησε να αντιδράσει και η ομάδα του Αντρέι Ούρλεπ πανηγύρισε μία σημαντική νίκη, 81-76.

ΤΟΥΡΟΦ ΖΓΚΟΡΖΕΛΕΤΣ (Αντρέι Ούρλεπ): Ρόζικ 8 (1), Ράιτ 21, Βίτκα 8 (2), Βόιτσικ 2, Γκρέι 5 (1), Μπότσνο, Τσιλίνσκι 8 (2), Βισότσκι 22 (5), Ουάλας 7

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 3 (1), Χαραλαμπίδης 30 (5), Καλαϊτζής, Τζόνσεν 12 (2), Σμιθ 9, Μπλάκνεϊ 10 (2), Ντέιβις 2, Βουγιούκας 4, Όστοιτς 6

Οι δηλώσεις του Ηλία Ζούρου

«Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα. Είχαμε πρόβλημα στις επιστροφές και η Τούροφ είχε μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα. Στο δεύτερο ημίχρονο, παρότι γυρίσαμε το παιχνίδι, κάναμε κάποια μικρά λάθη, τα οποία τα πληρώσαμε. Όπως είχα πει και πριν από μία εβδομάδα, δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι και εύκολος αντίπαλος στο Eurocup. Όλα τα ματς είναι δύσκολα και σε όλα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι. Τώρα κοιτάμε μπροστά και θέλουμε μία νίκη για να προκριθούμε στην επόμενη φάση».

Επιμέλεια: Άγγελος Ζάχος