«Ερυθρόλευκο» το πρώτο βήμα

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 78-64 τον Άρη στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση του στον τελικό της διοργάνωσης.Κορυφαίος για τους νικητές ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης με 17 πόντους. Σπουδαία δουλειά και από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (10π). Πρώτος σκόρερ για τον Άρη, ο Ντίξον με 23 πόντους..

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 78-64 τον Άρη στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση του στον τελικό της διοργάνωσης.Κορυφαίος για τους νικητές ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης με 17 πόντους. Σπουδαία δουλειά και από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (10π). Πρώτος σκόρερ για τον Άρη, ο Ντίξον με 23 πόντους.Τυπική διαδικασία η ρεβάνς για Παναθηναϊκό.

Ο Αρης είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ντίξον να κάνει εξαιρετική δουλειά στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-12 στο 6' και 19-15' στο 9'. Ο Ντίξον σκόραρε και μοίραζε, είχε τη συμπαράσταση και τον Μάιλς, Σκορδίλη και ο Αρης ήταν μπροστά.Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του είχε πρόβλημα στην αρχή απέναντι στη ζώνη του Αρη, όμως Κλέιζα και Μπουρούσης έδωσαν τις λύσεις και το πρώτο δεκάλεπτο τον βρήκε μπροστά με 20-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν στροφές, καθώς βελτίωσαν την άμυνά τους και έτρεξαν στον αιφνιδιασμό. Τεοντόσιτς και Μπέβερλι έπαιξαν ρόλο σε αυτό, καθώς πίεσαν και εν συνεχεία έβγαλαν αιφνιδιασμούς, με αποδέκτες τους Μπουρούση και Μαυροκεφαλίδη, που βρέθηκαν μαζί στο παρκέ. O Ολυμπιακός έκανε σερί 10-0 και προηγήθηκε με 30-21 και ως το τέλος του ημιχρόνου είχε σταθερά τα ηνία, ανεβάζοντας τη διαφορά μέχρι τους 12 πόντους. Το 20λεπτο ολοκληρώθηκε με 42-32, με τον Γιαννάκη να έχει ήδη χρησιμοποιήσει 11 παίκτες. Χαρακτηριστικό στοιχείο του πρώτου ημιχρόνου ήταν τα 17/22 δίποντα και οι 6/6 αιφνιδιασμοί του Ολυμπιακού, που δεν είχε πετύχει τρίποντο (0/3). Την ίδια στιγμή, ο Αρης είχε 10 στα 35 σουτ (1/12 τρίποντα).

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην επανάληψη και με αιχμή του δόρατος τον Σχορτσανίτη, έφτασε τη διαφορά στους 15 (47-32). Ομως ο Αρης βρήκε τον τρόπο να ανακάμψει, με τον Ντίξον (κυρίως) και τον Ρίτσαρτσον να δίνουν λύσεις. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 53-49 στο 26', αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό. Μπουρούσης και Μαυροκεφαλίδης εκμεταλλεύτηκαν το πρόβλημα του Αρη στη ρακέτα και το τρίτο δεκάλεπτο

Ο Αρης βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει με τους Ντίξον και Μάιλς και 3' 30'' πριν από το τέλος μείωσε σε 68-64. Μάλιστα θα μπορούσε να πλησιάσει ακόμα περισσότερο, αν οι Ντίξον, Χατζηβρέττας και Ντικούδης δεν αστοχούσαν σε ελεύθερα σουτ. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε την ευκαιρία και με τον Κλέιζα να δίνει τις λύσεις, έφτασε στη νίκη με 78-64.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 42-32, 60-51, 78-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 2, Τσίλντρες 4, Βούιτσιτς 5, Μπέβερλι 4, Μπουρούσης 15, Χαλπερίν, Κλέιζα 11, Μαυροκεφαλίδης 10, Βασιλόπουλος 2, Τεόντοσιτς 8, Σχορτσιανίτης 17

ΆΡΗΣ (Φώτης Κατσικάρης): Κλαρκ, Αργυρόπουλος, Μάιλς 10 (1), Μπετς 3, Ρίτσαρντσον 15 (1), Χατζηβρέττας, Ντικούδης 1, Σκορδίλης 6, Ντίξον 23 (3), Κακιούζης 6