Περίπατος για τον Άρη

Ο Άρης έκανε επίδειξη δύναμης στην έδρα της Ολύμπια Λάρισας της οποίας επικράτησε με 79-62 πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη για το 2010. Τζέρεμι Ρίτσαρντσον (21π), Άντριου Μπετς (17π) και Κίκι Κλαρκ (10π) οι κορυφαίοι για τους «κίτρινους». Εύκολα ο Πανελλήνιος, πέτυχε το Περιστέρι επί του ΠΑΟΚ.

Ο Άρης έκανε επίδειξη δύναμης στην έδρα της Ολύμπια Λάρισας της οποίας επικράτησε με 79-62 πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη για το 2010. Τζέρεμι Ρίτσαρντσον (21π), Άντριου Μπετς (17π) και Κίκι Κλαρκ (10π) οι κορυφαίοι για τους «κίτρινους». Εύκολα ο Πανελλήνιος, 84-59 την Καβάλα. Σπουδαία νίκη με 71-68 πέτυχε το Περιστέρι επί του ΠΑΟΚ.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι και με προφανή στόχο να περάσει η μπάλα κοντά στο καλάθι και να «χτυπήσει» την Ολύμπια μέσα στη ρακέτα. Ντικούδης και Μπετς δεν είχαν αντίπαλο και έτσι οι «κίτρινοι» κατάφεραν να προηγηθούν 26-15 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Γιώργος Καλαφατάκης ζήτησε από τους παίκτες του να κλείσουν τους διαδρόμους προς το καλάθι της ομάδας τους, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τους παίκτες του Άρη να βρουν λύσεις. Ρίτσαρτνσον, Χατζηβρέττας και Αργυρόπουλος ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι και έτσι η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη άνοιξε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (32-20), έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι έμεναν από δυνάμεις με τον Άρη να πατάει ακόμη περισσότερο το γκάζι και με τον Ρίτσαρντσον να είναι «καυτός» πίσω από τη γραμμή των 6.25 έκανε το (52-30). Η Ολύμπια προσπάθησε με τους Τόντιτς και Μάσι να μειώσει κάπως τη διαφορά και το μόνο που κατάφερε ήταν να φτάσει στο -15 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (59-44).

Η Ολύμπια βελτίωσε αισθητά την άμυνα της στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε με επική αντεπίθεση να κατεβάσει τη διαφορά στο -7 (61-54). Μάσι, Μπάτλερ και Γκριν έκαναν όλη τη δουλειά και έτσι το παιχνίδι έγινε ντέρμπι εφτά λεπτά πριν τη λήξη του. Μάιλς και Μπετς, όμως, με συνεχόμενα καλάθια έστειλαν τη διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα (65-54). Οι παίκτες της Λάρισας έμειναν από δυνάμεις, ο Άντριου Μπετς ήταν πραγματικά ασταμάτητος και έτσι η διαφορά έφτασε και πάλι στο +16 (75-59) και ο Άρης έφτασε στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-26, 30-47, 44-59, 62-79

Ολύμπια (Καλαφατάκης): Γκριν 7, Παπαχρήστος, Γκριν 17, Μπόγδανος 2, Τόντιτς 4, Κόμματος 4, Καραβανάς, Μάσι 15, Μπάτλερ 11, Σπανός 2.

Άρης (Kατσικάρης): Κλαρκ 10, Αργυρόπουλος 5, Παπανικολάου 2, Μπετς 17, Ρίτσαρντσον 21, Χρυσικόπουλος, Χατζηβρέττας 9, Ντικούδης 6, Σκορδίλης 2, Μάιλς 7, Μούρτος 2.