Live: ΠΑΟ-Εργοτέλης 4-1 (Τελικό)

Με νίκη θέλουν να ξεκινήσουν τη νέα χρονιά Παναθηναϊκός και Εργοτέλης που αγωνίζονται αυτήν την ώρα στο ΟΑΚΑ. Προηγούνται 3-1 με γκολ των Σισέ στο 26', 66' και Καραγκούνη στο 44' οι ''πράσινοι'' ανατρέποντας το εις βάρος τους 1-0 από το 8' με γκολ του Φραγκουλάκη. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης.

90+4' Λήξη του αγώνα.

90+4' Κίτρινη κάρτα στον Φραγκουλάκη.

90+3' Γκολ 4-1 ο Παναθηναϊκός. Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Λέτο που πέρασε τους πάντες και σε κενή εστία διαμόρφωσε το 4-1 υπέρ των "πρασίνων".

88' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Καρέλης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Τσεσνάουσκις.

84' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Τζιόλης (εν μέσω αποδοκιμασιών) πήρε τη θέση Σαλπιγγίδη.

81' Αδύναμο σουτ του Μπούντιμιρ, μπλόκαρε σταθερά ο Τζόρβας.

77' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. O Μπούντιμιρ αντικατέστησε τον Βερπακόφσκις.

72' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Χριστοδουλόπουλος αντί του Νίνη.

71' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Λεάλ αντί του Ορφανού.

67' Κίτρινη κάρτα ο Σισέ.

66' Γκολ 3-1 ο Παναθηναϊκός! Καταπληκτική μπαλιά του Λέτο από τα αριστερά και στην καρδιά της περιοχής ο Σισέ πλασάρει σωστά.

65' Νέα ευκαιρία για τους ''πράσινους'' και πάλι ο Σαλπιγγίδης κάνει πολύ ωραία προσπάθεια από τα δεξιά, κάνει σέντρα, αλλά ο Κορδονούρης προλαβαίνει τον επερχόμενο Λέτο.

63' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Λέτο μπαίνει αντί του Καραγκούνη.

61' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Σέντρα του Καραγκούνη από τα δεξιά, ο Βύντρα πιάνει την κεφαλιά και ο Σαλπιγγίδης από πολύ πλάγια θέση δεν καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

54' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό με τον Σωτήρη Νίνη, όμως το πρώτο σουτ το αποκρούει ο Αθανασίου και το δεύτερο, μέσα από την περιοχή, περνάει έξω από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του Εργοτέλη.

52' Απειλεί ο Εργοτέλης, αλλά ο Τζόρβας προλαβαίνει με έξοδο κάθετη πάσα του Ρομάνο στον Βερπακόφσκις.

48' Κίτρινη κάρτα στον Βερπακόφσκις για ''θέατρο'' μέσα στην περιοχή.

46' Έναρξη του δευτέρου μέρους.

45'+1' Λήξη του πρώτου μέρους.

45' Ένα λεπτό θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

44' Γκολ 2-1 ο Παναθηναϊκός! Ο Σαλπιγγίδης μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά, γυρίζει στον Κατσουράνη και αυτός με τη σειρά του στον Καραγκούνη που στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

38' Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Σαλπιγγίδη από τα δεξιά που μπαίνει στην περιοχή και κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα περνάει λίγο άουτ.

34' Κίτρινη κάρτα στον Βύντρα για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Ρομάνο.

31' Εκτέλεση φάουλ μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, θα γίνει η κεφαλιά από τον Ορφανό και ο Τζόρβας μπλοκάρει.

30' Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη που σταμάτησε με φάουλ επικίνδυνη αντεπίθεση των παικτών του Εργοτέλη.

26' Γκολ 1-1 ο Παναθηναϊκός. Σε μια περίεργη φάση, όπου μετά από διώξιμο της μπάλας από τον Χίμπλινγκερ και κόντρα στον Τζούνιορ, ο Σισέ γίνεται κάτοχος της και με ''ξερό'' σουτ από το ύψος της περιοχής σκοράρει.

25' Κίτρινη κάρτα στον Κορδονούρη για μαρκάρισμα στον Καραγκούνη.

19' Σουτ-φάουλ του Σισέ, η μπάλα βρίσκει στο τείχος και περνάει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Αθανασίου.

16' Δυνατό σουτ ο Φραγκουλάκης από μακριά, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

14' Κίτρινη κάρτα ο Ορφανός για μαρκάρισμα στον Νίνη.

11' Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με τον Σισέ να πιάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

8' Γκολ 0-1 για τον Εργοτέλη! Ξαφνική αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους και ο Τσεσνάουσκις από τα δεξιά βγάζει μόνο του τον Φραγκουλάκη απέναντι στον Τζόρβα και δεν δυσκολεύεται να πλασάρει σωστά.

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

*Αρκετοί οι φίλοι του Παναθηναϊκού που εκμεταλλεύτηκαν την αργία και τον καλό καιρό και βρέθηκαν στο γήπεδο, περίπου 25.000 με τη σέντρα του αγώνα.

*Δεν θυμίζει σε τίποτα την τραγική εικόνα που βλέπαμε στους τελευταίους αγώνες το χορτάρι στο γήπεδο μετά τις εργασίες αντικατάστασης του χλοοτάπητα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Μπιάρσμιρ, Καντέ, Ζιλμπέρτο, Κατσαρούνης, Καραγκούνης (63'Λέτο), Νίνης (72' Χριστοδουλόπουλος), Σαλπιγγίδης, Σισέ.

Εργοτέλης (Καραγεωργίου): Αθανασίου, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Ρομάνο, Βερπακόφσκις, Ορφανός (71' Λεάλ), Τζούνιορ, Μπερτόσα, Φραγκουλάκης, Τσεσνάουσκις, Σασιασβίλι.

Διαιτητής: Τσινιάρης (Αθηνών), Βοηθοί: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), Καρσιώτης (Κορινθίας)