Live: Ολυμπιακός ΑΕΚ 1-2 (Τελικό)

Η ΑΕΚ είναι εδώ! Η «Ένωση» επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στο «Καραϊσκάκη» δείχνοντας πως παρά τα πολλά προβλήματά της παραμένει ακμαία και φέρνοντας τους πρωταθλητές στο -5 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Ο Νάτσο Σκόκο (33’ και 40’) τα γκολ των νικητών, είχαν προηγηθεί οι γηπεδούχοι (28’) με τον Αβρ. Παπαδόπουλο. Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για μη αποβολή του Καράμπελα και ακυρωθέν γκολ του Τοροσίδη, αλλά και των φιλοξενουμένων για το πρώτο γκολ. Κορυφαίοι Αραμπατζής και Τζεμπούρ για τους νικητές.

Το φιλμ του αγώνα

90+4' Λήξη αγώνα

90+4' Σουτ του Ζαϊρί, μπλοκάρει με ευκολία ο Αραμπατζής

90+3' Σέντρα του Γκαλέτι, καρφωτή κεφαλιά του Τοροσίδη, με τον Αραμπατζή να πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση.

90' Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

89' Τετ α τετ του Λαγού με τον Νικοπολίδη, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να αποκρούει το σουτ του Έλληνα μέσου.

88' Ακυρωθέν γκολ του Ολυμπιακού. Ο Τοροσίδης παίρνει την κεφαλιά αλλά καταλογίζεται φάουλ πάνω στον Καράμπελα.

86' Κίτρινη κάρτα στον Μαντούκα για επικίνδυνο παίξιμο.

85' Φοβερή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τζεμπούρ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά, αλλά το σουτ του Καφέ απέκρουσε ενστικτωδώς ο Νικοπολίδης.

82' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ταχτσίδης στη θέση του Σκόκο, που φαίνεται να αντιμετωπίζει μυϊκό τραυματισμό.

79' Κίτρινη κάρτα στον Πάντο για σκληρό φάουλ στον Λαγό.

78' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάντος αντί του Μαρέσκα.

75' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λαγός στη θέση του Μπλάνκο, ο οποίος φαίνεται να δυσανασχετεί με την αντικατάστασή του και φεύγει για τα αποδυτήρια.

72' Κίτρινη κάρτα στον Όσκαρ για τράβηγμα φανέλας στον Καφέ.

66' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μάκος στη θέση του Γιάχιτς.

65' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντάρμπισαϊρ στη θέση του Ντιόγο.

64' Κεφαλιά του Μέλμπεργκ από καλή θέση, η μπάλα περνά ψηλά άουτ.

63' Σκληρό φάουλ του Καράμπελα στον Τοροσίδη. Ο Καλόπουλος δεν δείχνει δεύτερη κίτρινη στον αριστερό μπακ της ΑΕΚ, προκαλώντας διαμαρτυρίες.

55' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ζαϊρί στη θέση του Κατσικογιάννη.

54' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Αντεπίθεση με τον Μπλάνκο να σερβίρει στον Αραούχο, αλλά ο Νικοπολίδης αποκρούει σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης από το κόρνερ, ο Καφές σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα περνά άουτ.

53' Κίτρινη κάρτα στον Ζεράλντο για φάουλ στον Γκαλέτι.

51' Η ΑΕΚ πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σε αυτό το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα.

46' Έναρξη του δευτέρου μέρους χωρίς καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες.

45+1 Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

43' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Τζεμπούρ και Σκόκο συνδυάζονται εξαιρετικά και ο Μπλάνκο βγαίνει απέναντι από τον Νικοπολίδη, αλλά υπό την πίεση αντιπάλου πλασάρει άουτ.

40' ΓΚΟΛ! Η ΑΕΚ παίρνει το προβάδισμα. Ο Νάτσο Σκόκο εκτελεί το φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής του Ολυμπιακού, η πορεία της μπάλας ξεπερνά τον Νικοπολίδη που περιμένει γέμισμα και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα του.

39' Σουτ του Ραούλ Μπράβο από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Αραμπατζής μπλοκάρει χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

38' Κίτρινη κάρτα στον Καράμπελα για σκληρό φάουλ στον Γκαλέτι.

33' ΓΚΟΛ! Η ΑΕΚ ισοφαρίζει. Σέντρα του Μαντούκα από αριστερά, απόκρουση του Μέλμπεγκ, αλλά ο Σκόκο με μονοκόμματο δεξί βολή εκτός περιοχής ισοφαρίζει σε 1-1.

29' Καλό σουτ του Μαντούκα έξω από την περιοχή με το αριστερό, μπλοκάρει ο Νικοπολίδης δύσκολα στην αριστερή του γωνία.

28' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Από κόρνερ η μπάλα καταλήγει στον Αβραάμ Παπαδόπουλο, ο οποίος πλασάρει. Η μπάλα κατευθύνεται προς τα δίχτυα, ο εκτεθειμένος Μήτρογλου βάζει το πόδι-χωρίς να είναι σαφές αν ακουμπά την μπάλα ή όχι. Παρότι αρχικά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ, τελικά ο Δημήτρης Καλόπουλος δείχνει σέντρα και μετρά το γκολ.

25' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τζεμπούρ από πάσα του Αραούχο βγαίνει απέναντι από τον Νικοπολίδη, τον οποίο προσωρινά ξεπερνά, αλλά βγαίνει πολύ πλάγια. Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού με την επιμονή του κέρδισε την μπάλα κι έδιωξε σε κόρνερ.

21' Ο Ντιόγο επωφελείται από κακή απόκρουση του Μαϊστόροβιτς, αλλά το σουτ που έκανε από δύσκολη θέση πέρασε άουτ.

16' Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΚ. Συρτό σουτ του Σκόκο με το δεξί έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη.

15' Ο Ολυμπιακός έχει την υπεροχή στα πρώτα 15 λεπτά, με καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας.

8' Σουτ του Μαρέσκα αρκετά έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Αραμπατζής.

4' Κίτρινη κάρτα στον Γιάχιτς για σκληρό φάουλ στον Όσκαρ.

1' Το ντέρμπι αρχίζει. Σέντρα στο κατάμεστο «Καραϊσκάκη» για τον Ολυμπιακό.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Ζίκο): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Μπράβο, Μέλμπεργκ, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μαρέσκα, Κατσικογιάννης, Όσκαρ, Γκαλέτι, Ντιόγο, Μήτρογλου.

Στον πάγκο: Πάρντο, Ντομί, Ζεβλάκοφ, Πάντος, Λεονάρντο, Ζαϊρί, Ντάρμπισαϊρ.

ΑΕΚ (Ντ. Μπάγεβιτς): Αραμπατζής, Αραούχο, Καράμπελας, Μαϊστόροβιτς, Ζεράλντο, Γιάχιτς, Καφές, Μαντούκα, Σκόκο, Τζεμπούρ, Μπλάνκο.

Στον πάγκο: Σάχα, Γεωργέα, Γκέντσογλου, Μάκος, Λαγός, Ταχτσίδης, Λεονάρντο.

Διαιτητής: Δημήτρης Καλόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Μπαλτάς (Αχαΐας)