ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 1-0

Ο ΠΑΟΚ με το τέρμα του Βλάνταν Ιβιτς στο 31’ επικράτησε δύσκολα 1-0 του Πανιωνίου στην κατάμεστη Τούμπα, για την 16η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Καλύτεροι οι Θεσσαλονικείς στο πρώτο ημίχρονο, είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 11’, όμως Ιβιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ανδριόλα από τα 11 βήματα. Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο δεύτερο 45 λεπτο, με τους κυανέρυθρους να πιέζουν, χωρίς όμως να φτάνουν στο πολυπόθητο τέρμα. Ντεμπούτο με την φανέλα του ΠΑΟΚ έκανε ο Κριστιάνο.

Το ματς:

Σε μια κατάμεστη Τούμπα, ο ΠΑΟΚ ήθελε να δείξει το καλό του πρόσωπο απέναντι στον Πανιώνιο, ο οποίος αγνοούσε τη νίκη τις τελευταίες δύο αγωνιστικές. Ο Δικέφαλος του Βορρά ξεκίνησε δυνατά και προσπαθούσε να απειλήσει από τα πλάγια κυρίως με τους Κουτσινικούλη και Βιεϊρίνια.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν νωρίς το σκορ στην αναμέτρηση, όμως ο Ανδριόλας κατάφερε να κρατήσει το μηδέν δύο φορές! Ο Κουτσιανικούλης μόλις στο 2’ βρέθηκε απέναντι από τον Έλληνα τερματοφύλακα, όμως δεν μπόρεσε να τον νικήσει… Δεν πέρασαν αρκετά λεπτά και στο 11’ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ. Ο Αραμπατζής κέρδισε το πέναλτι (χέρι του Λάτκα μέσα στην περιοχή), όμως ο Ίβιτς, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση νικήθηκε από τον εκπληκτικό Ανδριόλα.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και η… ανωτερότητα τους καρποφόρησε στο 31’. Πρωταγωνιστής ο Ιβιτς, ο οποίος με τακουνάκι στην κίνηση ανάμεσα από δύο αμυντικούς του Πανιωνίου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Η εικόνα στο παιχνίδι παρέμενε ίδια… Η ομάδα του Φερναντο Σάντος είχε κλείσε σωστά τους χώρους και δεν άφηνε κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν σε καμία περίπτωση σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πίεζε για την επίτευξη ενός τέρματος, ώστε να φέρει γρήγορα στα ίσα το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ανέβει ψηλά, όμως δε μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Χαλκιά, καθώς τα έβρισκαν δύσκολα στην καλά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΟΚ.

Οι Θεσσαλονικείς έχοντας το υπέρ τους 1-0, έπαιζαν αμυντικά και προσπαθούσαν να απειλήσουν μόνο με αντεπιθέσεις. Τα λεπτά κυλούσαν και οι γηπεδούχοι σιγά-σιγά ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν και αυτοί με τη σειρά τους, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ.

Τελικά, το γκολ του Βλάταν Ιβιτς στο 31' ήταν αρκετό για να δώσει τη σημαντική νίκη με 1-0 στον Δικέφαλο του Βορρά.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Γκαρσία, Βιτόλο, Μαλεζάς, Παπάζογλου (68΄Φιλομένο), Κοντρέρας, Λίνο, Κουτσιανικούλης (71' Κριστιάνο Μοράες), Βιεϊρίνια, Ίβιτς (90' Φωτάκης)

Πανιώνιος (Εμίλιο Φερέρα): Ανδριόλας, Μανιάτης, Λάτκα, Όμο, Ριέρα, Μπάλαμπαν, Καστελιόνε, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης (68' Κούκετς), Νικολάου (85' Σκούφαλης), Τζαβέλλας