Μόνος στο σπίτι, αλλά νικητής

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από το -12 και επικράτησε της ΑΕΚ με 77-69 στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό της Πυλαίας. Μονρό και Ταπούτος με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Διπρόσωποι οι φιλοξενούμενοι από τους οποίους ξεχώρισε ο Μάκης Νικολαΐδης με 17.

Ο αγώνας...

Το παιχνίδι είχε εξ αρχής ιδιαιτερότητες. Η απουσία του κόσμου, αλλά και του κορυφαίου σκόρερ του ΠΑΟΚ, Κένι Γκρέγκορι, αποδυνάμωνε πολύ τους γηπεδούχους. Στον αντίποδα, η ΑΕΚ είχε στον πάγκο το δίδυμο των Βαγγέλη Ζιάγκου και Δημήτρη Καρβέλα, ενώ ο... ανεπιθύμητος από τους οργανωμένους οπαδούς Αργύρης Πεδουλάκης ήταν στην κερκίδα. Εκτός μάχης πέραν του Ντόνι ΜακΓκραθ που πλέον έχει αποδημήσει για την Ιταλία, ήταν και ο τραυματίας Περικλής Δορκοφίκης.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε καλύτερα τον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Χρήστο Ταπούτο προηγήθηκε με 6-0, την ώρα που οι παίκτες της ΑΕΚ επιδίδονταν σε άστοχα σουτ τριών πόντων (0/4). Χρειάστηκε να περάσουν τριάμισι λεπτά για να βρει το δρόμο προς το καλάθι η «Ένωση» και να αρχίσει την αντεπίθεσή της μετατρέποντας το 9-5 σε 9-16 με ένα σερί 0-11. Ο Τορίν Γκριν με τις διεισδύσεις του έκανε άνω-κάτω την αντίπαλη άμυνα και οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα ως το τέλος της πρώτης περιόδου (11-18).

Το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου αντιμετώπιζε προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέσει από το +4 στη διάρκεια του δευτέρου δεκάλεπτου. Με τους Μάκη Νικολαΐδη και Σταύρο Τουντζιαράκη να σκοράρουν συνεχώς, η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει μέχρι και το +12 (25-37) ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με διψήφια διαφορά (27-37).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να αντεπιτεθεί στο τρίτο δεκάλεπτο. Με δύο καλάθια του Κρις Μονρό κι ένα τρίποντο του Τοντόρ Γκετσέφσκι πλησίασε στο -4 (35-39), η ΑΕΚ απάντησε με ένα 0-6 και αποκατέστησε το +10 (35-45), αλλά με δύο τρίποντα του Μπράνκο Μιλισάβλιεβιτς κι ένα του Κρις Μονρό οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο -1 (44-45), ενώ μία ακόμη «βόμβα» από τον Ντρόμπνιακ έφερε την ισοφάριση (47-47). Η «Ένωση» έκανε ένα 0-5 (47-52) και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος της περιόδου (49-52).

Με ένα επί μέρους σκορ 8-2 ο ΠΑΟΚ πήρε στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά από περίπου 25 αγωνιστικά λεπτά (57-54). Η κυριαρχία του «Δικεφάλου του Βορρά» συνεχίστηκε και με δύο αιφνιδιασμούς από τον Χρήστο Ταπούτο έφτασε σε διαφορά εννέα πόντων (65-56) στα μέσα της περιόδου. Η ΑΕΚ αδυνατούσε να αντιδράσει με τους παίκτες της να έχουν κακές επιλογές στην επίθεση και να αδυνατούν να σταματήσουν τους Μονρό, Ταπούτο και Ντρόμπνιακ στην άμυνα. Η διαφορά έφτασε στο +10 (72-62), η ΑΕΚ έκανε ένα 0-5 (72-67), αλλά ο ΠΑΟΚ με καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές έφτασε στην επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 11-18, 27-37, 49-52, 77-69

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μονρό 19, Καυκής, Δεμερτζής, Ταπούτος 17, Χέλιγουελ, Τσιάρας 2, Μιλισάβλιεβιτς 14, Καλαϊτζίδης, Παπαδόπουλος 5, Γιαννακίδης, Ντρόμπνιακ 12, Γκετσέφσκι 7.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Μαρίνος, Γκριν 17, Νικολαΐδης 17, Μελς, Μακ 12, Παπαντωνίου 3, Καλλινικίδης 4, Τουντζιαράκης 6, Φράνσις 10.

Διαιτητές: Σχινάς-Μπίτης-Μάνος

Επιμέλεια: Χρήστος Ρομπόλης