Γενικά

Πλάκα μας κάνετε! (video)

Άκρως εντυπωσιακή πρεμιέρα του Κόπα Άφρικα, όπου η διοργανώτρια Ανγκόλα αν και προηγήθηκε με 4-0 του Μάλι στο 79’, τελικά ήρθε ισόπαλη 4-4 μετά από απίστευτη επιστροφή των φιλοξενούμενων! Ποδοσφαιρική πανδαισία από τους παίκτες των δύο ομάδων σε μια προσπάθεια να επισκιάσουν την τρομοκρατική επίθεση που αμαύρωσε το κλίμα τις προηγούμενες ημέρες.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να κάνουν υγιεινό περίπατο μπροστά σε 50.000 θεατές, στην πλειοψηφία τους φίλοι της Ανγκόλας. Δύο γκολ του Φλάβιο στο 36’ και στο 42’ έδωσαν σαφές προβάδισμα στους διοργανωτές, πριν φύγει το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος δύο πέναλτι ανέβασαν τη διαφορά σε ύψη που θα πίστευε κανείς ότι το παιχνίδι είχε οριστικά κριθεί. Πρώτα ο Ζιλμπέρτο στο 63’ και στη συνέχεια ο γνωστός μας από το πέρασμά του από τον Παναθηναϊκό, Μανούτσο, έκαναν το 4-0.

Στα τελευταία έντεκα λεπτά ήρθαν κυριολεκτικά τα πάνω κάτω. Όταν ο Κεϊτά στο 79΄μείωσε σε 4-1, κάποιοι θα μίλαγαν για το γκολ της τιμής, αλλά αντίθετα ήταν το σάλπισμα της μεγάλης αντεπίθεσης. Ο Κανουτέ δύο λεπτά πριν τη λήξη μείωσε σε 4-2 και πέντε λεπτά καθυστερήσεων ήταν αρκετά στους «αετούς» από το Μάλι για να πετύχουν το αδιανόητο! Στο 90’+3’ και πάλι ο Κεϊτά μείωσε στο γκολ και δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα, ο Γιαταμπαρέ έκανε το 4-4, ολοκληρώνοντας μια από τις μεγαλύτερες «επιστροφές» στο σκορ που έχουν γίνει ποτέ σε διοργάνωση τέτοιου μεγέθους!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΝΓΚΟΛΑ: Κάρλος, Μάρκες, Κάλι, Ζουέλα, Στέλβιο, Ντέντε (25' Κάμπος), Μαμπίνα, Σάρα, Ζιλμπέρτο (80' Ζιλμπέρτο), Μανούτσο, Φλάβιο (82' Καμπουνγκούλα).

ΜΑΛΙ: Σιντιμπέ, Μπερτέ, Ντιαμουτέν, Σουμαρέ, Ταμπουρά, Μαχαμαντού Ντιαρά, Μπακαγέ Τραορέ (57' Φανέ), Μαχαμανέ Τραορέ, Μπακαγιοκό (75' Γιαταμπαρέ), Μαϊγκά (35' Σεϊντού Κεϊτά), Κανουτέ.