Τον λύτρωσε ο ξεχασμένος!

Ένα γκολ του Σίλβα Κλέιτον στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε τον Παναθηναϊκό, δίνοντάς του μια αγχωτική νίκη με σκορ 2-1 επί του Πιερικού στο ΟΑΚΑ και παράλληλα την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Hellas Online. Οι «πράσινοι» είχαν προηγηθεί στο 18΄ και πάλι με γκολ του Βραζιλιάνου μεσοεπιθετικού, ο οποίος δικαιώθηκε στην επανεμφάνισή του μετά από εννέα μήνες, ενώ οι ψυχωμένοι Κατερινιώτες είχαν ισοφαρίσει με τον Κοντεών στο 40΄.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τον ρόλο του από πολύ νωρίς στο παιχνίδι και ήταν αυτός που ήλεγξε το ματς. Οι «πράσινοι» αναπτύσσονταν μονόπλευρα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, μιας και όλες οι επιθέσεις τους προέρχονταν απ’ την αριστερή μεριά του Λέτο, ο οποίος είτε με ατομικές ενέργειες είτε με σέντρες, δημιουργούσε τα περισσότερα προβλήματα στην άμυνα του Πιερικού.

Απ’ τα πόδια του Αργεντινού, που ήταν δίχως αμφιβολία ο κορυφαίος του αγώνα, ξεκίνησε και το γκολ του «τριφυλλιού», όταν πάσαρε στον Κλέιτον και εκείνος με όμορφο σουτ νίκησε τον Καρακούτση στο 18΄. Σίγουρα το τέρμα αυτό ήταν κάτι παραπάνω από ένα γκολ για τον Βραζιλιάνο, που είχε ν’ αγωνιστεί απ’ τον περασμένο Απρίλιο. Μετά το 1-0, οι Κατερινιώτες ξεθάρρεψαν και όποτε τους δινόταν η ευκαιρία έβγαιναν μπροστά, διεκδικώντας ό,τι καλύτερο μπορούν. Σε δύο περιπτώσεις ο Γκαλίνοβιτς τους είπε "όχι" (20΄ και 29΄), σε φάσεις που ξεκίνησαν από λάθος του Δάρλα.

Ο Παναθηναϊκός είχε ρίξει τον ρυθμό του, παρόλο αυτά θα μπορούσε να πάρει σαφέστατο προβάδισμα, αλλά η κεφαλιά του Σαριέγκι στο 31΄ (ξεκίνησε και πάλι από φάουλ του Λέτο) χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το χαμηλό τέμπο που ακολουθούσαν οι παίκτες του Νιόπλια και με κεφαλιά του Κοντεών στο 40΄ πήγαν με το 1-1 στ’ αποδυτήρια.

Ο Νίκος Νιόπλιας, θέλοντας να ενισχύσει την επιθετική του γραμμή, έριξε στο ματς τους Σισέ και Νίνη, ενώ πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας πέρασε και τον Καραγκούνη αντί του Τζιόλη (σ.σ. αποδοκιμάστηκε πάλι απ’ την εξέδρα). Τα πράγματα δεν ξεκίνησαν ιδανικά για τους γηπεδούχους, αφού στο 52΄ ο Πιερικός χτύπησε «καμπανάκι κινδύνου» με οριζόντιο δοκάρι που είχε ο Παστός.

Όσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός αγχωνόταν όλο και περισσότερο, ενώ το αξιόμαχο συγκρότημα του Σούλη Παπαδόπουλου, που είχε «ταμπουρωθεί» στην άμυνά του, έβγαινε επικίνδυνα στην αντεπίθεση, στην προσπάθειά του να κυνηγήσει το «θαύμα». Ο Σισέ πρωταγωνίστησε σε κάποιες φάσεις που θα μπορούσε να είχε σημειώσει το πολυπόθητο γκολ, όμως αυτό δεν συνέβη και όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση θα οδηγηθεί στην παράταση.

Τα δέκα είκοσι λεπτά οι «πράσινοι» πολιόρκησαν την αντίπαλη περιοχή, αλλά η μπάλα δεν έλεγε να καταλήξει στα δίχτυα…Όμως, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κλέιτον ήρθε ως «από μηχανής θεός» να λυτρώσει την ομάδα του, χαρίζοντάς της την πρόκριση στους «8» και δίνοντας τη δική του απάντηση για τους εννέα μήνες που ήταν στο «ψυγείο».