Πλέουν στα προημιτελικά οι «Αργοναύτες»

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η Καβάλα, επικρατώντας 4-2 στα πέναλτι του Λεβαδειακού στη Βοιωτία. Η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε χωρίς να σκοράρει κάποια ομάδα, ενώ ούτε στην ημίωρη παράταση σημειώθηκε κάποιο τέρμα, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στα πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι τελειώσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Ντομπρασίνοβιτς, με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 76'.

Ματς για γερά νεύρα διεξήχθη στη Λειβαδιά μεταξύ της τοπικής ομάδας και της Καβάλας. Το παιχνίδι δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αφού σε όλο το 90λεπτο οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με μακρινά σουτ την εστία του Ιτάνζ, ο οποίος όμως ήταν πολύ σταθερός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η αποβολή του Ντομπρασίνοβιτς στο 76’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα άλλαξε τις ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο, όχι όμως και την όψη του ματς. Οι «Αργοναύτες» είχαν πλέον σαφή στόχο να πάνε το ματς στην παράταση και τα πέναλτι, ενώ οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους πίεσαν, αλλά χωρίς να ρισκάρουν να βρεθούν πίσω στο σκορ.

Το σκορ δεν «άνοιξε» στα 90 λεπτά της κανονικής διάρκειας, αλλά ούτε και στα επόμενα 30 της παράτασης, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί το ματς στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τελικά το εισιτήριο για τους οχτώ της διοργάνωσης.