Μεγάλη πρόκριση για Καλλιθέα

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου για τρίτη φορά στην ιστορία της (μετά την περίοδο 1969/70 και την περίοδο 2001/02) προκρίθηκε η Καλλιθέα νικώντας με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση) τα Τρίκαλα στο «Ελ Πάσο». Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο τερματοφύλακας Αθανασόπουλος, που απέκρουσε δύο προσπάθειες των Θεσσαλών στη «ρώσικη ρουλέτα».

Πιο επιθετική ήταν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Καλλιθέα, η οποία είχε το πλεονέκτημα της και ήθελε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, κάτι το οποίο πέτυχε στο 24’, όταν ο Τσάνα πετάχτηκε στην «καρδιά» της άμυνας των Τρικάλων σε ένα κόρνερ και με κεφαλιά «άνοιξε» το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και είχαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά στο 37’ ο Ένοκ αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα εκτός (!) γηπέδου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του κ. Χαραλαμπίδη είχε σαφή υπεροχή μέσα στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας τους γηπεδούχους για την ισοφάριση. Οι προσπάθειες καρποφόρησαν στο 84’, όταν ο Διαμάντης με κεφαλιά ισοφάρισε για την ομάδα του, διατηρώντας τις ελπίδες για πρόκριση ζωντανές. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Μανουσάκης έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να «κλέψει» το ματς και την πρόκριση, όμως φάτσα με τον Αθανασόπουλο πλάσαρε πολύ «χλιαρά».

Στην παράταση η Καλλιθέα ανέβασε την απόδοσή της και έχασε σημαντικές ευκαιρίες να σκοράρει, με σημαντικότερη αυτή στο 108’, όταν ο Παπαναστασίου απέτυχε να σκοράρει, όντας αμαρκάριστος στο πρώτο δοκάρι και προ κενής εστίας. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου την πρόκριση θα έπαιρνε η πιο ψύχραιμη και πιο τυχερή ομάδα. Αυτή ήταν τελικά η Καλλιθέα , η οποία πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά.

Στα πέναλτι, οι Φουντουκίδης (δοκάρι) και Καραδήμος (άουτ) ήταν άστοχοι για την Καλλιθέα, ενώ ο Αθανασόπουλος απέκρουσε τις προσπάθειες των Προβατίδη και Λιοσάτου από πλευράς Τρικάλων. Στον… ξαφνικό θάνατο, ο Ηρακλής έκανε το 4-3, ενώ ο Καρράς σούταρε άουτ για τους φιλοξενούμενους.

Συνθέσεις:

Καλλιθέα (Στάθης Σταθόπουλος): Αθανασόπουλος, Αρκούδας, Κουτρουμπής, Ηρακλής, Γουσούλης, Κακαβός (53΄ Ζουμπουλάκης), Κατσαρός (76΄ Καραδήμος), Τεγούσης (67΄ Μουσταφίδης), Φουντουκίδης, Tσάνα, Παπαναστασίου.

Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Τόλιος, Καρράς, Προβατίδης, Θεοδοσιάδης, Γιώτας (63΄ Μαϊστρέλλης), Σαββίδης, Τελκίνσκι (80΄ Διαμάντης), Μανουσάκης, Κεραμάς (58΄ Λιοσάτος), Ένοκ, Χανιώτης.

Διαιτητής: Βρακάς (Εύβοιας)