LIVE: Πανιώνιος-Ολυμπιακός 0-1 (Τελικό)

Ο Ολυμπιακός νίκησε με σκορ 1-0 τον Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, με σκόρερ τον Ντάρμπισαϊρ και επέστρεψε στη δεύτερη θέση, όπου συγκατοικεί με τον ΠΑΟΚ. Με δέκα παίκτες έπαιζαν από το 52' οι "ερυθεόλευκοι", εξαιτίας της επιπόλαιας αποβολής του Ντάτολο. Το παιχνίδι διεκόπη για εννιά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, λόγω ρίψης αντικειμένων.

90+4' Λήξη του αγώνα.

90+3' Σωτήρια επέμβαση του Νικοπολίδη, που έπεσε στην δεξιά του γωνία γλιτώνοντας την εστία από παραβίαση σε προβολή του Στολτίδη.

90+1' Κίτρινη κάρτα στον Νικοπολίδη.

90' Τρία λεπτά καθυστερήσεις θα κρατήσει ο διαιτητής.

88' Εκτέλεση φάουλ του Μπάλαμπαν, πέρασε έξω.

87' Σουτ του Ριέρα, στα χέρια του Νικοπολίδη.

80' Σουτ του Κούκετς, περνάει ψηλά άουτ.

78' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Κούκετς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, αντί του Καστελιόνε.

77' Ο Μπάλαμπαν κέρδισε τις κόντρες στην περιοχή, επιχειρεί το συρτό σουτ, το οποίο καταλήγει στην εξωτερική πλευρώ των διχτύων.

70' Κίτρινη κάρτα στον Λεονάρντο.

68' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντουντού δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω ενοχλήσεων, τον αντικαθιστά ο Λεντέσμα.

66' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Γουνδουλάκης πήρε τη θέση του Σκούφαλη.

60' Η εννιάλεπτη διακοπή έχει επηρεάσει φανερά τις δύο ομάδες.

53' Το παιχνίδι συνεχίζεται, αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μαρέσκα δίνει τη θέση του στον Λεονάρντο.

52' Προσωρινή διακοπή στο παιχνίδι, λόγω ρίψης αντικειμένων. Στα αποδυτήρια το διαιτητιτικό τρίο μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

51' ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΣΤΟΝ ΝΤΑΤΟΛΟ! Ο Αργεντινός αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο σημερινό παιχνίδι, έπειτα από μια επιπόλαια ενέργεια, αφού δεν επέτρεψε σε αντίπαλο παίκτη να εκτελέσει ένα κερδισμένο φάουλ. Με δέκα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο οι "ερυθρόλευκοι".

48' Αδύναμο σουτ του Ζαϊρί, εύκολη υπόθεση για τον Μπεθέρα.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

46' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Μπουβάλ πήρε τη θέση του Σιόβα.

46' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ντιόγο αντικατέστησε τον Ντάρμπισαϊρ. Ο Άγγλος δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω του προβλήματος που αποκόμισε στο ζυγωματικό, κατά τη διάρκεια του ματς.

45+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου στη Νέα Σμύρνη.

45' Τρία λεπτά καθυστερήσεις θα κρατήσει ο διαιτητής.

41' Κίτρινη κάρτα στον Ντάτολο, για διαμαρτυρία.

*Πρήστηκε στο πρόσωπο ο Ντάρμπισαϊρ, έπειτα αγκωνιά του Σκούφαλη.

36' Εκτέλεση φάουλ του Ντάτολο, ο Στολτίδης σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας!

35' Κίτρινη κάρτα στον Λάτκα.

32' Εκτέλεση φάουλ του Μπάλαμπαν, μπλοκάρει σταθερά ο Νικοπολίδης.

31' Κίτρινη κάρτα στον Μαρέσκα.

*Οι φίλοι του Πανιωνίου πετούν αντικείμενα στον Ντάτολο, όταν ο Αργεντινός μέσος επιχειρεί να εκτελέσει κόρνερ.

29' Εκτέλεση φάουλ του Ζαϊρί, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, ο Μπεθέρα έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση.

25' Ο Μπάλαμπαν έγινε κάτοχος της μπάλας λίγα μέτρα έξω από την περιοχή έπειτα από λάθος αντιπάλου, την κατάλληλη στιγμή έσπασε τη μπάλα δεξιά για τον Νικολάου, το σουτ του τελευταίου έφυγε ψηλά άουτ.

20' Σαραντάρα μπαλιά του Μανιάτη με στόχο τον Μπάλαμπαν στην περιοχή, σε ετοιμότητα ο Νικοπολίδης αποσοβεί με συνοπτικές διαδικασίες τον κίνδυνο.

19' Ακυρωθέν γκολ για τους Πειραιώτες. Ο Ντάρμπισαϊρ "νίκησε" με προβολή τον Μπεθέρα, αλλά νωρίτερα είχε υποδειχθεί ορθώς σε θέση οφσάιντ.

18' Κίτρινη κάρτα στον Μπάλαμπαν.

16' Κίτρινη κάρτα στον Ρ. Μπράβο.

15' Μετά από τρίλεπτη διακοπή, το παιχνίδι συνεχίζεται.

12' Η ρίψη κροτίδων δεν επιτρέπει στον Ντάτολο να εκτελέσει το κόρνερ.

7' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-0 - Ο Ρ. Μπράβο σέντραρε απ' τα αριστερά, η στραβοκλοτσιά του Καστελιόνε στην προσπάθειά του να ανακόψει την πορεία της μπάλας την σέρβιρε ιδανικά στον Ντάρμπισαϊρ και ο Άγγλος στράικερ άνοιξε με κεφαλιά το σκορ υπέρ των "ερυθρολεύκων".

5' Ισορροπημένη η εικόνα των δύο αντιπάλων σε αυτά τα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης.

1' Έναρξη του αγώνα.

*Στις εξέδρες του γηπέδου κάθεται ο άλλοτε τεχνικός του Παναθηναϊκού, Γιτζάκ Σουμ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Μπεθέρα, Μανιάτης, Μπαρόνι, Λάτκα, Όμο, Σκούφαλης (66' Γουνδουλάκης), Ριέρα, Μπάλαμπαν, Καστελιόνε (78' Κούκετς), Σιόβας (46' Μπουβάλ), Νικολάου.

Ολυμπιακός (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Μαρέσκα (53' Λεονάρντο), Ρ. Μπράβο, Αβ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ντουντού (68' Λεντέσμα), Τοροσίδης, Στολτίδης, Ζαϊρί, Ντάτολο, Ντάρμπισαϊρ (46' Ντιόγο).

Διαιτητής: Κύρκος (Ηπείρου)
Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Τρύφων (Δράμας)