Live: ΑΕΚ-SKODA Ξάνθη 3-1 (Τελικό)

Σε εξέλιξη το παιχνίδι ΑΕΚ-SKODA Ξάνθη για την 21η αγωνιστική στη Σούπερ Λίγκα, 3-1 το σκορ Προηγήθηκαν οι ακρίτες με τον Μπούγκα στο 9'. Απάντησε με Μπλάνκο (17' πεν., 79') και Λεονάρντο (45') η ομάδα του Μπάγεβιτς. όσα συμβαίνουν στο ΟΑΚΑ.

90'+3'. Λήξη του αγώνα

90' - Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Καράμπελας περνάει στη θέση του Σκόκο

89'. Ωραία αντεπίθεση για την Ξάνθη, ο Μάριτς βγαίνει σε καλή θέση απο αριστερά, όμως το δυνατό σουτ που επιχειρεί περνάει άουτ, δίπλα απο την κλειστή γωνία του Σάχα

80'. Ο Μπλάνκο πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε, βγάζοντας ξανά τη -γνωστή απο πέρυσι- μάσκα!

79' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ταχύτατη αντεπίθεση με τρεις μπαλιές για την ΑΕΚ, ο Γεωργέας -που έγινε αποδέκτης της μπάλας απο δεξιά- γύρισε στην περιοχή κι εκεί ο αμαρκάριστος Μπλάνκο δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 3-1

76' - Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Χέρσι αντικαθιστά τον Τζεμπούρ

75' - Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Λέιτε στη θέση του Βασιλακάκη

68' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μάριτς μπαίνει αντί του Ζίεντσουκ.

64' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Αλ Σαΐφι βγαίνει και θα μπει ο Έλινγκτον.

61' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λαγός μπαίνει αντί του Λεονάρντο.

60' Καλή στιγμή για την ''Ένωση'' με τον Τζεμπούρ να σπάει την μπάλα στον Αραούχο, αλλά το σουτ του τελευταίου περνάει ψηλά άουτ.

51' Ωραίος συνδυασμός από τους παίκτες της ΑΕΚ, ο Τζεμπούρ έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ

47' Δυνατά ξεκίνησε η ΑΕΚ με τον Σκόκο να προσπαθεί να νικήσει από πλάγια τον τερματοφύλακα της Ξάνθης, χωρίς επιτυχία.

46' Έναρξη του δευτέρου μέρους.

Υπέστη θλάση ο διαιτητής Κουκουλάκης και ο τέταρτος διαιτητής κ. Καλογερόπουλος θα σφυρίξει στο δεύτερο μέρος.

45'+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45'+1' ΓΚΟΛ 2-1 Η ΑΕΚ! Κεφαλιά του Λεονάρντο, μετά από σέντρα του Τζεμπούρ από τα δεξιά και η μπάλα στα δίχτυα.

44' Ένα λεπτό θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

strong>39' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Βασιλακάκης.

35' Δοκάρι για την ΑΕΚ! Χτύπημα φάουλ του Σκόκο από πλάγια αριστερή θέση, εκτός θέσης ο Γκσπούρνινγκ, αλλά η μπάλα θα βρει στην οριζόντια δοκό και στη συνέχεια άουτ.

strong>34' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Αλ Σαϊφι.

30' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Ζεράλντο.

29' Γρήγορη αντεπίθεση της Ξάνθης, Μπούγκα και Σουάνης συνεργάζονται, αλλά το σουτ του δεύτερου περνάει άουτ.

25' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ. Μετά από κόρνερ και άστοχη έξοδο του Γκσπούρνινγκ, κεφαλιά του Μπλάνκο περνάει άουτ.

17' ΓΚΟΛ 1-1 Η ΑΕΚ! Ο Μπλάνκο είναι εύστοχος από το σημείο του πέναλτι και ισοφαρίζει.

15' Πέναλτι σφυρίζει ο κ. Κουκουλάκης σε προσπάθεια του Γκσπούρνιγκ πάνω στον Μπλάνκο, ενώ ο τερματοφύλακας της Ξάνθης θα δει και κίτρινη κάρτα. Διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι για την υπόδειξη.

9' ΓΚΟΛ 0-1 Η ΞΑΝΘΗ! Διαδοχικά λάθη από τους παίκτες της ΑΕΚ, πρώτα ο Μάκος και στη συνέχεια ο Αραούχο που γυρνά απρόσεχτα την μπάλα προς τα πίσω. Παρεμβάλλεται ο Μπούγκα και κλέβει και από πολύ δύσκολη θέση, σχεδόν πάνω στη γραμμή του άουτ από αριστερά, κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Συμπληρώνεται το πρώτο πεντάλεπτο στο ΟΑΚΑ, χωρίς κάποια αγιόλογη φάση.

1' Έναρξη του αγώνα, στη σέντρα οι παίκτες της Ξάνθης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Σάχα, Αραούχο, Μαϊστόροβιτς, Ζεράλντο, Γεωργέας, Καφές, Μάκος, Λεονάρντο (61' Λαγός), Σκόκο, Τζεμπούρ, Μπλάνκο.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Γκσπούρνιγκ, Σταθάκης, Τζιωρτζιόπουλος, Μπέρτος, Στρμπα, Βασιλακάκης, Στίνγκα, Σουάνης, Μπουγκουρέλ, Αλ Σαΐφι (64' Έλινγκτον), Ζίεντσουκ (68' Μάριτς).

Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου). Βοηθοί: Τάτσης (Ηπείρου), Καρατζίκας (Αθηνών)