Europa League

Live: ΠΑΟ-Ρόμα 3-2

Την Ρόμα αντιμετωπίζει αυτήν την ώρα ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο παιχνίδι για την φάση των «32» του Europa League. Με δύο γκολ των Χριστοδουλόπουλου και του Σισέ μέσα σε πέντε λεπτά οι πράσινοι ανάτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και προηγούνται 3-2 της ιταλικής ομάδας. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη της μεγάλης αυτής αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού είναι μαζεμένοι στο κέντρο του γηπέδου και καλούν τον Νίκο Νιόπλια και τα υπόλοιπα μέλη του τεχνικού επιτελείου για να χειροκροτήσουν τους οπαδούς που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΟΑΚΑ.

90'+3' Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του αγώνα...

90' Τρία λεπτά καθυσυτερήσεων έδειξε ο διαιτητής.

89' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟ. Μετά από σέντρα του Σαλπιγγίδη, ο Σισέ με κεφαλιά βάζει τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 3-2.

84' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟ. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της Ρόμα με γυριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

84'Αλλαγή για τον ΠΑΟ. Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Χριστοδουλόπουλος

2-2 προηγούνται οι Ιταλοί που άνοιξαν το σκορ με τον Βούτσινιτςστο 29'. Ισοφάρισε ο Σαλπιγγίδης στο 66', αλλά ο Πιζάρο με πέναλτι στο 81' έφερε και πάλι μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους.

81' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΡΟΜΑ! Έυστοχος ο Πιζάρο κάνει το 2-1

80' Πέναλτι για τη Ρόμα. Ο Τσέρτσι ανατρέπεται από τον Σπυρόπουλο.

75' Αλλαγή για τη Ρόμα. Ο Τσέρτσι μπαίνει αντί του Ταντέι.

70' Αλλαγή για τη Ρόμα. Ο Μενέζ μπαίνει αντί του Βούτσινιτς.

66' ΓΚΟΛ 1-1 Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ! Ο Σαλπιγγίδης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα χρίζεται σκόρερ. Από κόρνερ του Καραγκούνη από τα αριστερά, ο Σιμάο πιάνει κεφαλιά και ο επιθετικός του Παναθηναϊκού από κοντά ισοφαρίζει.

64' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Σαλπιγγίδης μπαίνει αντί του Κατσουράνη.

59' Κίτρινη κάρτα θα δει ο Σιμάο.

Πιέζει ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος με τη Ρόμα να αφήνει χώρο και να προσπαθεί να απειλείσει μόνο με αντεπιθέσεις.

49' Ο Κατσουράνης πιάνει καλό σουτ που αιφνιδιάζει τον Ντόνι, ο οποίος αποκρούει με το σώμα.

48' Πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη για τη Ρόμα. Ο Μότα βρίσκει πολύ χώρο από τα αριστερά, αλλά το σουτ από πλάγια θέση, το εξουδετερώνει ο Τζόρβας.

46' Έναρξη του δευτέρου μέρους.

45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

44' Απίστευτη ευκαιρία χάνει ο Σισέ! Εξαιρετική ενέργεια και σέντρα του Λέτο και κεφαλιά εξ επαφήε του Σισέ,περνάει ελάχιστα άουτ.

39' Αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα για τη Ρόμα. Ο Ζούλιο Σέζαρ αποχωρεί τραυματίσμένος και τη θέση του θα πάρει ο Ντόνι.

30' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Βούτσινιτς.

29' ΓΚΟΛ 0-1 Η ΡΟΜΑ! Ο Βούτσινιτς βρίσκεται μόνος στο ύψος της περιοχής και με τεχνικό σουτ με το δεξί στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι του Τζόρβα.

27' Καταπληκτικό σουτ του Νίνη από τριάντα μέτρα, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ με υπερένταση ο Ζούλιο Σέζαρ.

25' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Πιζάρο.

22' Μακρινό σουτ από τον Λέτο δεν έχει τύχη, η μπάλα περνάει αρκετά μέτρα μακριά από την εστία της Ρόμα.

13' Δοκάρι για τη Ρόμα. Αδράνεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού και ο Ρίισε βρέθηκε αφύλαχτος στα αριστερά, αλλά το σουτ που έπιασε, σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Τζόρβα.

Δυνατό ξεκίνημα από τους "πράσινους" που στα πρώτα λεπτά του αγώνα πιέζουν τους αντιπάλους τους και διατηρούν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

2' Απίστευτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Γύρισμα του Λέτο προς τον Σισέ, ο οποίος κόπηκε από τους αμυντικούς και σε νέο σουτ από τον Κατσουράνη, η μπάλα κοντράρει στον Ζουάν και στη συνέχεια ο τερματοφύλακας την διώχνει με τα πόδια, πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα.

1' Έναρξη του αγώνα, στη σέντρα ο Παναθηναϊκός.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟ (Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Σαριέγκι, Σιμάο, Καραγκούνης, Κατσουράνης (63' Σαλπιγγίδης), Νίνης, Λέτο, Σισέ.

Ρόμα (Ρανιέρι): Ζούλιο Σέρζιο (39' Ντόνι), Ζουάν, Μότα, Μπουρντίσο, Ρίισε, Ντε Ρόσι, Μπρίγκι, Πιζάρο, Ταντέι (75' Τσέρτσι), Ζούλιο Μπαπτίστα, Βούτσινιτς (70' Μενέζ).

Διαιτητής: Νταμίρ Σκόμινα (Σλοβενία). Βοηθοί: Πρίμοζ Άρχαρ, Μάρκο Στάντσιν, Σλάβκο Βίντιτς, Ρομπέρτο Πόνις (Σλοβενία).