Live: ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος 2-3 (Τελικό)

«Ανάσταση» για τον Πανιώνιο, που «απέδρασε» με μεγάλο διπλό 3-2 από τα Γιάννενα επί του ΠΑΣ και θυμήθηκε τη γεύση της νίκης μετά από εννέα ολόκληρες αγωνιστικές. Μια κεφαλιά του Μανιάτη στο 85’ έσπασε την «κατάρα» των Νεοσμυρνιωτών, οι οποίοι -παρόλο που προηγήθηκαν 2-0 στο εικοσάλεπτο (8’ Τσότσαλιτς, 18’ Ριέρα), είδαν τον ΠΑΣ να τους απειλεί με μια μεγάλη ανάτροπή (30’ Μενδρινός, 43’ πεν. Σαϊτιώτης). Προσβολή για το ποδόσφαιρο, για μία ακόμη φορά, ο αγωνιστικός χώρος στους «Ζωσιμάδες».

«Ανάσταση» για τον Πανιώνιο, που «απέδρασε» με μεγάλο διπλό 3-2 από τα Γιάννενα επί του ΠΑΣ και θυμήθηκε τη γεύση της νίκης μετά από εννέα ολόκληρες αγωνιστικές.

Μια κεφαλιά του Μανιάτη στο 85’ έσπασε την «κατάρα» των Νεοσμυρνιωτών, οι οποίοι -παρόλο που προηγήθηκαν 2-0 στο εικοσάλεπτο (8’ Τσότσαλιτς, 18’ Ριέρα), είδαν τον ΠΑΣ να τους απειλεί με μια μεγάλη ανάτροπή (30’ Μενδρινός, 43’ πεν. Σαϊτιώτης).

Προσβολή για το ποδόσφαιρο, για μία ακόμη φορά, ο αγωνιστικός χώρος στους «Ζωσιμάδες».

90'+4': Λήξη του αγώνα

85' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ!: Εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα στην "καρδιά" της άμυνας του ΠΑΣ, εκεί ο Μανιάτης νικάει τους πάντες στον αέρα και με ωραία κεφαλιά στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ελευθερόπουλου!

84' - Κίτρινη κάρτα και για τις δύο ομάδες: Οι Κανακούδης και Μπουβάλ διαπληκτίστηκαν για ένα φάουλ

81': Ο Κοντοές στη θέση του Όμο

78' - Αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο Ντιμπαλά αντικαθιστά τον Σαϊτιώτη

76': Πολύ κακό το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, με την επιφυλακτικότητα να σκεπάζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων

69' - Αλλαγή για τον Πανιώνιο: Ο Μπουβάλ μπαίνει στη θέση του Σκούφαλη

67' - Αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο Τζάνης αντικαθιστά τον Κώτσιο, που τραυματίστηκε

59' - Κίτρινη κάρτα για τον ΠΑΣ: Ο Καζναφέρης, λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Γουνδουλάκη

58' - Αλλαγή για τον ΠΑΣ: Ο Καζναφέρης στη θέση του Ντάσιου

56' - Αλλαγή για τον Πανιώνιο: Ο Κούκετς αποχωρεί και στη θέση του μπαίνει ο Γουνδουλάκης

48' - Κίτρινη κάρτα για τον ΠΑΣ: Ο Ρόβας έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Ριέρα

46': Έναρξη του β' μέρους

45': Λήξη του ημιχρόνου

43' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ!: Ο Σαϊτιώτης αναλαμβάνει την εκτέλεση και με ωραίο πλασέ στην αριστερή γωνία του Ανδριόλα ισοφαρίζει!

42' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ!: Μετά απο λάθος απόκρουση της άμυνας του Πανιωνίου, η μπάλα παίρνει ύψος και στη δίεκδίκησή της -πριν πέσει στο έδαφος- ανάμεσα σε Ανδριόλα και Μπακαγιόκο, ο διαιτητής θεωρεί πως ο Έλληνας τερμοτοφύλακας έσπρωξε τον Αφρικανό

39': Πιέζει ο ΠΑΣ, έχει κλείσει τον Πανιώνιο στην περιοχή του και προσπαθεί να ισοφαρίσει πριν τη λήξη του ημιχρόνου

31': Μεγάλη σύγχυση στην άμυνα του Πανιωνίου, η μπάλα μετά τις κόντρες φτάνει στον εντελώς αμαρκάριστο Μπακαγιόκο, ο οποίος απο τη μικρή περιοχή καταφέρνει να στείλει την μπάλα άουτ!

30' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ!: Ο Μενδρινός παίρνει μια απόκρουση της άμυνας του Πανιωνίου, πιάνει ένα πολύ όμορφο χαμηλό σουτ και στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Ανδριόλα!

25': Ωραία κάθετη μπαλιά του Κούκετς, ο Κουμορτζί εκμεταλλεύεται τις κόντρες και τα "κολλήματα" της μπάλας στον κακό αγωνιστικό χώρο και φτάνει σε θέση τετ α τετ με τον Ελευθερόπουλο, ο οποίος όμως αποκρούει το πλασέ του Αφρικανού σε κόρνερ

20' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ!: Ώραία φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ του Κανακούδη έξω απο την περιοχή και δεξιά, στέλνει την μπάλα στην απέναντι συμβολή των δοκαριών του Ανδριόλα

18' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ! Βαθιά μπαλιά του Μανιάτη "στην πλάτη" της άμυνας του ΠΑΣ, ο Ριέρα φεύγει απο κανονική θέση, προλαβαίνει την έξοδο του Ελευθερόπουλου και με ψηλοκρεμαστό πλασέ απο τη γωνία της μεγάλης περιοχής διπλασιάζει τα τέρματα του Πανιωνίου!

16': Ο Σαϊτιώτης εκτελεί δυνατά, με το εξωτερικό φάλτσο, ένα φάουλ απο τη γραμμή της μεγάλης περιοχής του Πανιωνίου, όμως ο Ανδριόλας πέφτει στη δεξιά του γωνία και αποκρούει με υπερένταση σε κόρνερ

12': Μετά απο νέα εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Σκούφαλη, εκείνος έπιασε το δυνατό σουτ απο το ύψος της μεγάλης περιοχής και ανάγκασε τον Ελευθερόπουλο να "απογειωθεί" στο αριστερό του "Γ" και να αποκρούσει δύσκολα

8' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ!: Εκτέλεση κόρνερ του Τζαβέλλα απο δεξιά, ο Ελευθερόπουλος κάνει κακή έξοδο και ο Τσότσαλιτς με κεφαλιά-ψαράκι στο δεύτερο δοκάρι ανοίγει το σκορ για την ομάδα του!

6' - Κίτρινη κάρτα για τον ΠΑΣ: Ο Ανδράλας, σε μονομαχία με τον Ριέρα, χτύπησε άτσαλα με το χέρι τον μέσο του Πανιωνίου στο πρόσωπο

1': Στην πρώτη μόλις επίθεση του αγώνα, ο Σίσιτς έκανε τη σέντρα απο αριστερά, όμως ο Σιόβας πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Σαϊτιώτη στη μικρή περιοχή. Ο Μενδρινός πήρε την επαναφορά, σούταρε συρτά, όμως έστειλε την μπάλα δίπλα απο το δεξί δοκάρι

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Νίκος Αναστόπουλος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος, Κανακούδης, Κούσας, Κώτσιος, Ανδράλας, Ρόβας, Μενδρινός, Σίσιτς, Σαϊτιώτης, Μπακαγιόκο

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Ανδριόλας, Μανιάτης, Γιόνσον, Όμο, Σκούφαλης, Ριέρα, Κουμόρτζι, Κούκετς, Σιόβας, Τσότσαλιτς, Τζαβέλλας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΒΟΗΘΟΙ: Γενναίος (Αθηνών), Σωτηρόπουλος (Αχαΐας)