Live: Καβάλα-Άρης 1-1 (Τελικό)

Ανοιχτούς λογαριασμούς για το «ξεκαθάρισμα» της πέμπτης θέσης άφησαν Καβάλα και Άρης, που ήρθαν ισόπαλοι 1-1. Ντέρμπι αντάξιο των προσδοκιών του στο «Ανθή Καραγιάννη», με δύο γκολάρες από Κάλβο (8’) και Ντιέ (78’) να ανταμείβουν το εξαιρετικό ημίχρονο καθενός από τους αντιπάλους. Δύο δοκάρια για τους γηπεδούχους, που τελείωσαν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ρινκόν στο 86’. Με καθυστέρηση, λόγω παρουσίας οπαδών του Άρη στις εξέδρες ξεκίνησε ο αγώνας.

Ανοιχτούς λογαριασμούς για το «ξεκαθάρισμα» της πέμπτης θέσης άφησαν Καβάλα και Άρης, που ήρθαν ισόπαλοι 1-1.

Ντέρμπι αντάξιο των προσδοκιών του στο «Ανθή Καραγιάννη», με δύο γκολάρες από Κάλβο (8’) και Ντιέ (78’) να ανταμείβουν το εξαιρετικό ημίχρονο καθενός από τους αντιπάλους.

Δύο δοκάρια για τους γηπεδούχους, που τελείωσαν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ρινκόν στο 86’.

Με καθυστέρηση, λόγω παρουσίας οπαδών του Άρη στις εξέδρες ξεκίνησε ο αγώνας.

90'+3': Λήξη του αγώνα

88' - Αλλαγή για την Καβάλα: Ο Λάκης περνάει στη θέση του Σόσιν -που είχε περάσει, επίσης, νωρίτερα στο παιχνίδι!

86' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ!: Ο Ρινκόν έκανε ένα δυνατό τάκλιν στον Κάμπορα και αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα!

84' - Κίτρινη κάρτα για την Καβάλα: Ο Ντικρόκ μπήκε σκληρά στη μονομαχία με τον Νασούτι

81' - Κίτρινη κάρτα για την Καβάλα: Ο Σόσιν μάρκαρε δυνατά τον Βαγγέλι

80' - Αλλαγή για τον Άρη: Ο Τζόνσον στη θέση του Κάμπορα

78' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ!: Ο Ντιέ εκτελεί με φοβερό αριστερό σουτ ένα φάουλ έξω απο την περιοχή και "κάρφωσε" την μπάλα στο δεξί "Γ" του Πέσκοβιτς

75' - Αλλαγή για τον Άρη: Ο Βαγγέλι περνάει στη θέση του Χαβίτο

74' - Κίτρινη κάρτα για την Καβάλα: Ο Ρινκόν κινήθηκε απειλητικά εναντίον του Νασούτι

69' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ!: Νέα φάση διαρκείας στην άμυνα της Καβάλας, ο Πέσκοβιτς δεν συγκρατεί την μπάλα, όμως η προβολή του Ρινκόν μέσα απο τη μικρή περιοχή τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι!

64': Ο Γκαρσία περνάει στη θέση του Πρίττα

62' - Αλλαγή για την Καβάλα: Ο Σόσιν αντικαθιστά τον Ιωάννου

56' - Κίτρινη κάρτα για την Καβάλα: Ο Ορούμα μάρκαρε δυνατά τον Πρίττα

55': Αντεπίθεση για τον Άρη, ο Κόκε πιάνει δυνατό σουτ -μετά το γύρισμα του Κάλβο- όμως η μπάλα κοντράρει πάνω στον Μουρ και φεύγει μακριά

52': Φάση διαρκείας στα καρέ του Άρη, ο Ονουάτσι "τσιμπάει" την μπάλα και σουτάρει αμέσως απέναντι στον Πέσκοβιτς, όμως ο τερματοφύλακας του Άρη αποκρούει ενστικτωδώς

49' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ!: Πολύ καλή σέντρα απο δεξιά στην περιοχή του Άρη, ο Ονουάτσι πιάνει καλοζυγισμένη ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα χτυπάει στη συμβολή των δοκαριών του Πέσκοβιτς!

46': Έναρξη του β' μέρους

45': Λήξη του αγώνα

44' - Κίτρινη κάρτα για τον Άρη: Άτσαλο τάκλιν του Κάμπορα στον Ρινκόν

37' - Κίτρινη κάρτα για την Καβάλα: Ο Παβίσεβιτς έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Κάλβο

33': Εκτέλεση κόρνερ απο δεξιά στην περιοχή του Άρη, ο Μουρ παίρνει την κεφαλιά, στέλνει, όμως την μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι

32' - Αλλαγή για την Καβάλα: Ο Ορούμα αντικαθιστά τον Σμολάρεκ

30': Προσπαθεί να πιέσει η Καβάλα, έχει την κατοχή της μπάλας, ωστόσο ο Άρης δείχνει να την κρατάει σχετικά άνετα μακριά απο την περιοχή του

22': Δυνατή εκτέλεση φάουλ του Ντικρόκ απο μακριά, η μπάλα περνάει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Πέσκοβιτς

19': Μετά απο φάση διαρκείας στην περιοχή, ο Κάλβο έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Χαβίτο, εκείνος κοντρόλαρε με το στήθος και σούταρε δυνατά, όμως ο Ιτάνζ απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ!

9' - Κίτρινη κάρτα για τον Άρη: Ο Κάλβο "κιτρινίστηκε" απο τον διαιτητή για τον πανηγυρισμό του μετά το γκολ

8' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ!: Αδράνεια στην περιοχή της Καβάλας μετά απο συρτή σέντρα, ο Κάλβο γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με φοβερό φαλτσαριστό πλασέ τη στέλνει στο αριστερό "παραθυράκι" του Ιτάνζ!

7': Διαμαρτυρίες για πέναλτι απο την Καβάλα, μετά από τάκλιν του Νασούτι στον Ιωάννου. Ο Αργεντινός σίγουρα δεν βρίσκει την μπάλα, ωστόσο δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν ανατρέπει τον Έλληνα επιθετικό. Δύσκολη φάση για τον Κύρκο

6': Δυνατό σουτ του Κάμπορα απο το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει λίγο έξω απο το αριστερό δοκάρι

1': Έναρξη του αγώνα

*Οπαδοί του Άρη, που είχαν εξασφαλίσει εισιτήρια για το παιχνίδι, μπήκαν στο γήπεδο, ωστόσο έγιναν αντιληπτοί από την Αστυνομία.

Μετά απο διαβουλεύσεις -που είχαν ως αποτέλεσμα και την καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα- αποφασίστηκε να ανοίξει ένα πέταλο για να τους φιλοξενήσει και το παιχνίδι θα ξεκινήσει κανονικά σε λίγο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΚΑΒΑΛΑ (Άαντ Ντε Μος): Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Μουρ, Σμολάρεκ, Ντικρόκ, Ρινκόν, Οικονόμου, Φερέιρα, Ιωάννου, Ντιέ, Ονουάτσι

ΑΡΗΣ (Έκτορ Κούπερ): Πέσκοβιτς, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο, Ναφτί, Κάλβο, Κόκε, Νασούτι, Κάμπορα, Χαβίτο, Πρίττας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κύρκος (Ηπείρου)
ΒΟΗΘΟΙ: Γούκος (Ηπείρου), Καρατζίκας (Αθηνών)