Gossip

Τα στάνταρ είναι για να... σπάνε

Η νίκη της ΤΣΣΚΑ Μόσχας μέσα στην έδρα της Σεβίλλης την Τρίτη, για την φάση των «16» του Champions League αποτέλεσε για τους περισσότερους μια πολύ μεγάλη έκπληξη, αφού παράλληλα σηματοδότησε και τον αποκλεισμό της ομάδας από την Ανδαλουσία. Η κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση έχει να επιδείξει κατά καιρούς αποτελέσματα που αν μη τι άλλο έμοιαζαν εντελώς απρόβλεπτα πριν την έναρξη των αγώνων και τα κορυφαία εξ αυτών βρίσκονται στις γραμμές που ακολουθούν.

Ρόμα-Κλουζ 1-2 (2008/09)

Ο Χουάν Κούλιο έγραψε ένα μικρό κομμάτι στην ιστορία του Champions League, δίνοντας στην Κλουζ τη νίκη μέσα στη Ρώμη, στο ντεμπούτο της ομάδας του στη διοργάνωση. Μια πορεία μέχρι τον τελικό του Ιντερτότο ήταν η μοναδική επιτυχία των Ρουμάνων μέχρι εκείνο το σημείο, πριν πάνε στο «Ολίμπικο», όπου η Ρόμα αναμενόταν να περάσει ένα εύκολο βράδυ, στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου. Υπό τις οδηγίες του Ιταλού τεχνικού, Μαουρίτσιο Τρομπέτα, οι τότε πρωταθλητές Ρουμανίας έφυγαν με το «διπλό», αν και ο Πανούτσι είχε βάλει τους «τζιαλορόσι» μπροστά στο σκορ. Για να αποδείξει μάλιστα πως η νίκη αυτή δεν ήταν «φωτοβολίδα», η Κλουζ ήρθε ισόπαλη στον αμέσως επόμενο αγώνα με την Τσέλσι στην έδρα της.

Πόρτο-Αρτμέντια 2-3 (2005/06)

Έχοντας ήδη αποκλείσει τη Σέλτικ στα προκριματικά, η Αρτμέντια Περτζάλκα είχε πετύχει τη μεγαλύτερη έκπληξη από την περίοδο 2000/01, όταν και η Χέλσιμποργκ είχε περάσει την Ίντερ. Οι Σλοβάκοι πρωταθλητές όμως είχαν κι άλλα να δώσουν. Βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στο «Ντραγκάο», αλλά πραγματοποίησαν μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές. Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην Πορτογαλία χάρη στα γκολ των Πέτερ Πετράς, Γιαν Κοζάκ και Μπαλάζ Μπορμπέλι.

Μίλαν-Ρόζενμποργκ 1-2 (1996/97)

«Φονέας» των γιγάντων κατ’ εξακολούθηση είχε γίνει η Ρόζενμποργκ τη δεκαετία του ’90 (κυρίως). Η μεγαλύτερή της επιτυχία ήταν στο τελευταίο ματς των ομίλων την περίοδο 1996/97 όταν με ένα γκολ του Βέγκαρντ Χέγκεμ στο 70ο λεπτό απέκλεισε τη Μίλαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης, παίρνοντας αυτή την πρόκριση στην επόμενη φάση, σε μία αναμέτρηση που είχε διαιτητεύσει ο Γιώργος Μπίκας. Η νίκες επί των Ρεάλ Μαδρίτης (1997/98), Μπορούσια Ντόρτμουντ (1999/2000, 3-0 σην Γερμανία) και Τσέλσι (2007/08) ήταν μερικές από τις σημαντικότερες επιτυχίες της ομάδας του Τροντχάιμ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Φενερμπαχτσέ 0-1 (1996/97)

Οι τουρκικές ομάδες δεν αποτελούσαν ποτέ το φόβητρο στην Ευρώπη, κυρίως μακριά από τις έδρες τους, με αποτέλεσμα μια νίκη μέσα στην αήττητη εντός έδρας επί 56 σερί αγώνες Γιουνάιτεντ να αποτελεί όνειρο θερινής νυκτός. Το γκολ όμως του Έλβιρ Μπόλιτς στο 79’ άλλαξε τα πάντα, γράφοντας για πάντα το όνομα της Φενερμπαχτσέ στην ιστορία.

Γκέτεμποργκ-Μπαρτσελόνα 2-1 (1994/95)

Έχοντας την αυτοπεποίθησή τους στα ύψη εξαιτίας της κατάληψης της τρίτης θέσης στο Παγκόσμιο Κύπελλο των ΗΠΑ το προηγούμενο καλοκαίρι, οι Σουηδοί είχαν να αντιμετωπίσουν έναν δύσκολο όμιλο κόντρα στις Μπαρτσελόνα, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γαλατασαράι. Η σκανδιναβική ομάδα κατάφερε να ξεπεράσει το σοκ από το γκολ του Χρίστο Στόιτσκοφ και να πάρει τη νίκη χάρη σε ένα τέρμα που σημείωσε ο Γέσπερ Μπλόμκβιστ. Ο Άλεξ Φέγκιουσον εντυπωσιάστηκε από τον Σουηδό παίκτη τόσο πολύ ώστε το 1998 τον πήρε στο «Ολντ Τράφορντ» κερδίζοντας μάλιστα την επόμενη σεζόν το Champions League.

Επιμέλεια: Νίκος Μάρκου