Champions League

Live: Μπαρτσελόνα-Στουτγκάρδη 4-0 (Τελικό)

Καμία διάθεση να… την πατήσει όπως η Ρεάλ δεν έδειξε η Μπαρτσελόνα και με έναν Μέσι που «πετούσε φωτιές» έφτασε σε ένα άνετο 4-0 επί της Στουτγκάρδης. Μια ακόμα ποδοσφαιρική παράσταση από τον Αργεντινό, που πέτυχε δύο γκολ, έφτιαξε άλλο ένα (το πέτυχε ο Πέδρο) και έστειλε σχεδόν μόνος τους στους «8» του Champions League τους Καταλανούς (το τέταρτο τέρμα τους πέτυχε ο Μπόγιαν). Απογοητευτικοί οι Γερμανοί, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν καν τους «μπλαουγκράνα».

Καμία διάθεση να… την πατήσει όπως η Ρεάλ δεν έδειξε η Μπαρτσελόνα και με έναν Μέσι που «πετούσε φωτιές» έφτασε σε ένα άνετο 4-0 επί της Στουτγκάρδης.

Μια ακόμα ποδοσφαιρική παράσταση από τον Αργεντινό, που πέτυχε δύο γκολ, έφτιαξε άλλο ένα (το πέτυχε ο Πέδρο) και έστειλε σχεδόν μόνος τους στους «8» του Champions League τους Καταλανούς (το τέταρτο τέρμα τους πέτυχε ο Μπόγιαν).

Απογοητευτικοί οι Γερμανοί, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν καν τους «μπλαουγκράνα».

90'+3': Λήξη του αγώνα

90' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ!: Πολύ ωραία κάθετη μπαλιά του Ιμπραΐμοβιτς για τον Μπόγιαν, εκείνος πρόλαβε την έξοδο του Λέμαν και πλάσαρε εύστοχα στην αριστερή γωνία!

88' - Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα: Ο Μπόγιαν στη θέση του Ινιέστα

87': Νέα ατομική ενέργεια του Μέσι, που περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του, ωστόσο το πλασέ του απέναντι στον Λέμαν πέρασε άουτ

78' - Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα: Ο Μιλίτο αντικαθιστά τον Ανρί

69' - Αλλαγή για τη Στουτγκάρδη: Ο Μάρικα στη θέση του Πογκρέμπνιακ

68': Ωραία σέντρα στην περιοχή της Στουτγκάρδης, ο Μέσι πετάγεται και πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Λέμαν πέφτει στην αριστερή του γωνία και του στερεί το χατ τρικ

66' - Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα: Ο Ιμπραΐμοβιτς περνάει στη θέση του τραυματία Μπουσκέτς

60' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ!: Ο Μέσι γίνεται κατάληξη του υπέροχου συνδυασμού Πέδρο και Ντάνι Άλβες, γυρίζει το σώμα του στο ημικύκλιο της περιοχής και με συρτό πλασέ στην αριστερή γωνία του Λέμαν πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ!

55': Πολύ ωραία ενέργεια του Μέσι, που στρώνει την μπάλα στον Τουρέ λίγο έξω από την περιοχή, όμως το συρτό σουτ που επιχειρεί εκείνος περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λέμαν

54' - Κίτρινη κάρτα για τη Στουτγκάρδη: Ο Κουζμάνοβιτς έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Μέσι

46': Έναρξη του β' μέρους

46' - Αλλαγή για τη Στουτγκάρδη: Ο Γκέμπχαρτ αντικατέστησε τον Σέλοσι

45': Λήξη του ημιχρόνου

42' - Κίτρινη κάρτα για τη Στουτγκάρδη: Ο Λέμαν γίνεται ο πρώτος παίκτης που μπαίνει στο μπλοκάκι του διαιτητή για καθυστέρηση (!)

36': Έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού μετά το δεύτερο γκολ της Μπαρτσελόνα, με τους "μπλαουγκράνα" να συνεχίζουν να έχουν την κατοχή της μπάλας και τους Γερμανούς να δείχνουν αδύναμοι να αντιδράσουν

22' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ!: Εκπληκτική μπαλιά του Μέσι "στην πλάτη" της άμυνας της Στουτγκάρδης για τον Τουρέ, εκείνος γύρισε από αριστερά στο σημείο του πέναλτι και ο Πέδρο δεν είχε κανένα πρόβλημα να σπρώξει την μπάλα στην κενή εστία!

13' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ!: Ο Μέσι ξεκίνησε ένα φοβερό σόλο λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, ελίχθηκε ανάμεσε σε τρεις αμυντικούς της Στουτγκάρδης και με ένα εκπληκτικό αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί "παραθυράκι" του Λέμαν!

8': Ωραία ενέργεια και σουτ του Μέσι από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Λέμαν

4': Ο Μέσι γύρισε ωραία την μπάλα στον Πέδρο, μέσα στην περιοχή της Στουτγκάρδης, εκείνος έπιασε το συρτό σουτ, έστειλε όμως την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Άλβες, Πικέ, Πουγιόλ, Ινιέστα, Μέσι, Ανρί, Μπουσκέτς, Πέδρο, Μάξγουελ, Τουρέ

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ (Κρίστιαν Γκρος): Λέμαν, Μολινάρο, Νίντερμαϊερ, Ντελπιέρ, Κακάου, Χλεμπ, Σέλοσι, Κεντίρα, Πογκρέμπνιακ, Κουζμάνοβιτς, Τρες

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέν Χάμερ (Λουξεμβούργο)
ΒΟΗΘΟΙ: Φρανσουά Μανγκέν, Μαρκ Σίμονς (Λουξεμβούργο)

ΓΗΠΕΔΟ: «Καμπ Νου»