Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 0-1 (Τελικό)

Σε εξέλιξη το δεύτερο ημίχρονο στο ντέρμπι αιωνίων. Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ολυμπιακό (0-1) στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη του σπουδαίου αυτού αγώνα.

94' Τέλος της αναμέτρησης με την μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό

93' Κίτρινη κάρτα στον Νικοπολίδη.

92' Τετ α τετ του Λούα Λούα όμως ο Τζόρβας σώζει το 2-0.

90' Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

85' Κίτρινη κάρτα για τον Σιμάο που βρίσκεται στον πάγκο των «πράσινων»

83' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Μήτρογλου με πλασέ σημαδεύει το΄οριζόντιο δοκάρι του Τζόρβα

80' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Ρουκάβινα περνάει στη θέση του Καραγκούνη

79' Αποβλήθηκε ο Ράντος απο τον πάγκο του Ολυμπιακού λόγω διαμαρτυρίας

75' Διακόπη στο παιχνίδι λόγω ρήψης αντικειμένων σε κόρνερ που επιχείρησε να εκτελέσει ο Λούα Λούα.

71' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ! Ο Σισέ σημάδεψε το δεξί δοκάρι με προβολή και ο Αβ. Παπαδόπουλος απομάκρυνε τη μπάλα πάνω στην γραμμή.

70' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Νίνης πήρε τη θέση του Σιμάο.

68' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-0! Ο Λούα Λούα σέντραρε από τα δεξιά, ο Νταρμπισάιρ έπιασε την κεφαλιά, ο Τζόρβας απέκρουσε τη μπάλα και στην επαναφορά ο Άγγλος επιθετικός έκανε με σουτ το 1-0.

67' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Γκάμπριελ αντικατέστησε τον Σεϊταρίδη που ξέμεινε από δυνάμεις.

65' Το σκαφτό σουτ του Μήτρογλου κατέληξε στην πάνω πλευρά των διχτύων.

63' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Όσκαρ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ντάτολο.

61' Ο Λέτο ξέφυγε από τον Τοροσίδη μέσα στην περιοχή, σούταρε όμως πάνω στον Νικοπολίδη.

56' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Νταρμπισάιρ πήρε τη θέση του Γ. Παπαδόπουλου.

55' Το διαγώνιο σουτ του Λέτο από τα αριστερά έφυγε άουτ.

48' Οι Πειραιώτες ενδέχεται να προχωρήσουν και σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Τοροσίδης φαίνεται πως δεν μπορεί να συνεχίσει στο 100% των δυνατοτήτων του λόγω ενοχλήσεων.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

46' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ζεβλάκοφ αντικατέστησε τον τραυματία Μέλμπεργκ.

45+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Δύο λεπτά καθυστερήσεις θα κρατήσει ο διαιτητής.

43' Ο Μέλμπεργκ δείχνει να μην μπορεί να συνεχίσει. Πιθανότατα θα αντικατασταθεί στο ημίχρονο.

42' Ο Νικοπολίδης δέχθηκε σωρεία αντικειμένων από την εξέδρα.

38' Ο Μήτρογλου συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Ντάτολο μέσα στην περιοχή, ο Αργεντινός εξτρέμ σούταρε άουτ.

34' Εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, η γυριστή κεφαλιά του Ζιλμπέρτο "έγλειψε" το αριστερό δοκάρι.

33' Από μία κίτρινη κάρτα σε Μαρέσκα και Καραγκούνη.

32' Κίτρινη κάρτα στον Λέτο. Άναψαν για λίγο τα αίματα, μιας και ο Καραγκούνης τα έβαλε με τον Αβ. Παπαδόπουλο.

31' Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη.

30' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΐΚΟ! Ο Καραγκούνης έβγαλε σε θέση βολής τον Σαλπιγγίδη, το μονοκόμματο σουτ του Έλληνα επιθετικού σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

28' Το φάουλ του Σισέ έφυγε για λίγα εκατοστά πάνω από την αντίπαλη εστία.

25' Κίτρινη κάρτα στον Αβ. Παπαδόπουλο.

21' Ο Καραγκούνης δοκίμασε το πόδι του από αρκετά μακριά, το συρτό σουτ του Έλληνα μέσου δεν ανησύχησε τον Νικοπολίδη.

18' Κίτρινη κάρτα στον Ντάτολο.

15' Ο Λέτο εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση δεξιά, ο Βύντρα σηκώθηκε στο δεύτερο δοκάρι για την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε την μπάλα.

10' Μέτριος ο ρυθμός του ματς -μέχρι στιγμής- με αρκετές λάθος επιλογές, εκατέρωθεν.

6' Ο Τζόρβας εκτινάχθηκε εντυπωσιακά και έδιωξε σε κόρνερ την σέντρα-σουτ του Τοροσίδη από τα δεξιά.

2' Ο διαιτητής ζήτησε να γίνουν συστάσεις από τα μικρόφωνα του γηπέδου για τα καπνογόνα που πέφτουν.

1' Έναρξη του ντέρμπι. Στη σέντρα οι φιλοξενούμενοι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σεϊταρίδης (67' Γκάμπριελ), Καντέ, Κατσουράνης, Βύντρα, Ζιλμπέρτο, Σιμάο (70' Νίνης), Καραγκούνης, Λέτο, Σαλπιγγίδης, Σισέ.

Ολυμπιακός (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Μπράβο, Μέλμπεργκ (46' Ζεβλάκοφ), Αβ. Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Μαρέσκα, Στολτίδης, Γ. Παπαδόπουλος (56' Νταμπισάιρ), Ντάτολο (63' Όσκαρ), Λούα Λούα, Μήτρογλου.

Διαιτητής: Δαλούκας (Μαγνησίας)
Βοηθοί: Δάλλας (Ηπείρου), Τάτσης (Ηπείρου)