Εργοτέλης-Ηρακλής 1-3

Μεγάλη νίκη, που του εξασφαλίζει ουσιαστικά την παραμονή του στη Σούπερ Λίγκα, πέτυχε ο Ηρακλής επικρατώντας με σκορ 3-1 του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο, για την 27η αγωνιστική. Οι Κρητικοί είχαν προηγηθεί με τον Λεάλ στο 15΄, όμως οι Θεσσαλονικείς, με αυτογκόλ του Μπούντιμιρ στο 37΄ και τα τέρματα των Ιάκομπ (65΄) και Παπαζαχαρία (87΄), έκαναν την ανατροπή. Σε περιπέτειες πλέον οι «κιτρινόμαυροι».

Στο σχεδόν άδειο από κόσμο Παγκρήτιο, ο Εργοτέλης ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο. Οι Κρητικοί είχαν την κυκλοφορία της μπάλας και δεν ήταν λίγες οι φορές που δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα του Ηρακλή. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Σέρχιο Λεάλ, ο οποίος ήταν πίσω από κάθε ευκαιρία των «κιτρινόμαυρων». Στο 15΄ ο Ουρουγουανός, εκμεταλλευόμενος την ωραία μπαλιά του Ρομάνο, πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ με γυριστό σουτ στην κίνηση, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να βγουν μπροστά και έκαναν αισθητή την παρουσία τους. Στο 37΄ ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Μπούντιμιρ, που προήλθε από στημένη φάση. Η αντίδραση των παικτών του Καραγεωργίου ήταν άμεση και λίγο έλειψε να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια, αλλά ο Μπούντιμιρ από θέση ισχύος στο 43΄ δεν κατάφερε να νικήσει τον Φερνάντεζ.

Ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και πολύ νωρίς έφτασε σε δύο κλασικές ευκαιρίες με τους Λεάλ και Χίμπλινγκερ. Ειδικά η ευκαιρία του Αυστριακού θα μπορούσε να δώσει άλλον αέρα στους Κρητικούς, αλλά την καρφωτή κεφαλιά του στο 53΄ έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Ηλιάδης. Κόντρα στη μέχρι εκείνη τη στιγμή εικόνα του αγώνα, ο Ηρακλής με καταπληκτικό σόλο του Ιάκομπ, ο οποίος χόρεψε την αντίπαλη άμυνα στο 65΄, έφτασε στο υπέρ του 2-1 και η ψυχολογία πλέον, μετά την ανατροπή, ήταν φανερά με το μέρος του. Μάλιστα δέκα λεπτά αργότερα, ο Ηλιάδης λίγο έλειψε να τελειώσει το ματς, αλλά έχασε τριπλή μεγάλη ευκαιρία, αφού βρήκε μπροστά του τον Δασκαλάκη.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την τελική τους αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, όμως οι «κυανόλευκοι» ήταν αυτοί που με κεφαλιά του Παπαζαχαρία στο 87΄ έκαναν το 3-1 και έφτασαν σε μια πολύ μεγάλη νίκη, που τους εξασφαλίζει ουσιαστικά την παραμονή. Αντίθετα, ο Εργοτέλης βρίσκεται πλέον μόλις δύο βαθμούς απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.