Champions League

Άρσεναλ-Μπαρτσελόνα 2-2 (Τελικό)

Σε ένα παιχνίδι από αυτά που ο «θεός του ποδοσφαίρου» προσφέρει ως ανταμοιβή στους πιστούς του, Άρσεναλ και Μπαρτσελόνα ήρθαν ισόπαλες 2-2 και άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στους «4» του Champions League. Η εκπληκτική ποδοσφαιρική παράσταση των Καταλανών στο πρώτο ημίχρονο «επιβραβεύτηκε» με δύο υπέροχα γκολ του Ιμπραΐμοβιτς στις αρχές του δεύτερου, ωστόσο οι «κανονιέρηδες» βρήκαν κουράγιο να απαντήσουν και με τους Γουόλκοτ και Φάμπρεγκας κράτησαν «ζωντανές» τις ελπίδες τους.

Σε ένα παιχνίδι από αυτά που ο «θεός του ποδοσφαίρου» προσφέρει ως ανταμοιβή στους πιστούς του, Άρσεναλ και Μπαρτσελόνα ήρθαν ισόπαλες 2-2 και άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στους «4» του Champions League.

Η εκπληκτική ποδοσφαιρική παράσταση των Καταλανών στο πρώτο ημίχρονο «επιβραβεύτηκε» με δύο υπέροχα γκολ του Ιμπραΐμοβιτς στις αρχές του δεύτερου, ωστόσο οι «κανονιέρηδες» βρήκαν κουράγιο να απαντήσουν και με τους Γουόλκοτ και Φάμπρεγκας κράτησαν «ζωντανές» τις ελπίδες τους ενόψει της ρεβάνς.

90'+3': Λήξη του αγώνα

87' - Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα: Ο Μιλίτο στη θέση του Μέσι

86' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ!: Ο Φάμπρεγκας σουτάρει δυνατά στη δεξιά γωνία και ισοφαρίζει!

86' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ!: Ο Πουγιόλ αποβλήθηκε για τη φάση του πέναλτι

85' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ!: Ο Μπέντνερ πάσαρε με το κεφάλι στον Φάμπρεγκας και πριν εκείνος σουτάρει, ο Πουγιόλ τον ανέτρεψε από πίσω!

80' - Κίτρινη κάρτα για την Άρσεναλ: Ο Ντιαμπί ανέτρεψε από πίσω τον Κεϊτά, που έβγαινε στην αντεπίθεση

78' - Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα: Ο Ανρί αντικαθιστά τον Ιμπραΐμοβιτς. Ο Γάλλος γίνεται δεκτός με άναμεικτα συναισθήματα από τους οπαδούς των "κανονιέρηδων", με άλλους από αυτούς να τον αποθεώνουν και άλλους να τον αποδοκιμάζουν

77': Γρήγορη αντεπίθεση για την Μπαρτσελόνα, ο Μέσι φτάνει απέναντι στον Αλμούνια, όμως το πλασέ που κάνει υπό πίεση αποκρούστηκε με τα πόδια από τον Ισπανό

75' - Κίτρινη κάρτα για την Άρσεναλ: Ο Εμπουέ μάρκαρε δυνατά τον Άλβες

70' - Κίτρινη κάρτα για την Μπαρτσελόνα: Ο Πικέ έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα και με την κάρτα που εισέπραξε θα χάσει επιπλέον και τη ρεβάνς

68' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ!: Πολύ ωραία μπαλιά του Μπέντνερ στον νεοεισελθόντα Γουόλκοτ, εκείνος πρόχωρησε από δεξιά και πλάσαρε εύστοχα τον Βαλντές!

65' - Αλλαγή για την Άρσεναλ: Ο Γουόλκοτ στη θέση του Σανιά

59' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ!: Νέα φανταστική μπαλιά του Τσάβι, στον Ιμπραΐμοβιτς αυτή τη φορά, ο Σουηδός μπήκε -από το ίδιο σημείο που σκόραρε το πρώτο γκολ- στην περιοχή και με υπέροχο δεξί σουτ έστειλε την μπάλα ψηλά στην αριστερή γωνία του Αλμούνια!

54': Αντεπίθεση για την Άρσεναλ, ο Κλισί σεντράρει υπέροχα από αριστερά, όμως η δυνατή κεφαλιά του Μπέντνερ αποκρούεται με υπερένταση από τον Βαλντές!

51': Σύγχυση έξω από την περιοχή της Άρσεναλ, ο Πέδρο πιάνει το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι

46' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ!: Βαθιά μπαλιά του Πικέ "στην πλάτη" της άμυνας για τον Ιμπραΐμοβιτς, ο Σουηδός προλαβαίνει την έξοδο του Αλμούνια και περνώντας την μπάλα από πάνω του, τη στέλνει στα δίχτυα!

45': Λήξη του ημιχρόνου

44' - Αλλαγή για την Άρσεναλ: Ο Ντενίλσον στη θέση του Γκαλάς

44' - Κίτρινη κάρτα για την Άρσεναλ: Ο Φάμπρεγκας μάρκαρε δυνατά από πίσω τον Τσάβι

40' - Κίτρινη κάρτα για την Άρσεναλ: Ο Σονγκ παρεμπόδισε την εκτέλεση ενός φάουλ της Μπαρτσελόνα

37': Μετά από σύγχυση στην περιοχή της Μπαρτσελόνα και διπλή προσπάθεια του Μπέντνερ, ο Δανός σουτάρει στο δοκάρι του Βαλντές από κοντά. Η φάση, ωστόσο, θεωρήθηκε ως μη γενόμενη, αφού ο επιθετικός της Άρσεναλ είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ

34': Ο Μέσι πασάρει στον Ιμπραΐμοβιτς, εκείνος γυρίζει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και σουτάρει, όμως η μπάλα φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Αλμούνια

28' - Αλλαγή για την Άρσεναλ: Ο Εμπουέ αντικαθιστά τον Αρσάβιν, που δεν μπορεί να συνεχίσει

23': Πρώτη καλή φάση για την Άρσεναλ! Ο Νασρί κινήθηκε ωραία έξω από την περιοχή της Μπαρτσελόνα και δεξιά, έκανε το φαλτσαριστό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Βαλντές

15': Είναι απίστευτη η πίεση της Μπαρτσελόνα, με τον Αλμούνια κυριολεκτικά να την κρατάει μόνος του! Η μπάλα φτάνει στον αμαρκάριστο Τσάβι στη μικρή περιοχή, ο Ισπανός γυρίζει και σουτάρει, όμως ο Αλμούνια αποκρούει ξανά με υπερένταση! Στην επαναφορά ο Τσάβι κάνει νέο σουτ, που αποκρούεται και πάλι από τον Ισπανό τερματοφύλακα!

14': Εκπληκτικός συνδυασμός της Μπαρτσελόνα, ο Μέσι έβγαλε μόνος τον Ιμπραΐμοβιτς, όμως ο Αλμούνια τον νίκησε στο τετ α τετ!

11': Συντριπτική η υπεροχή της Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά, με την Άρσεναλ μόλις τώρα να παίρνει κάποιες ανάσες από την ασφυκτική πίεση των Καταλανών!

9': Νέα κούρσα του Μέσι από δεξιά, τελειώνει με σουτ του Αργεντινού από πλάγια θέση που καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

5': Εξαιρετική μπαλιά του Τσάβι για τον Άλβες, "στην πλάτη" της άμυνας της Άρσεναλ, ο Βραζιλιάνος έκανε τη συρτή σέντρα από δεξιά, όμως ο Ιμπραϊμοβιτς από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

4': Ο Μέσι έκανε μια από τις γνωστές επελάσεις του, έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ανάγκασε τον Αλμούνια να αποκρούσει δύσκολα ξανά με τα πόδια!

2': Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα με το ξεκίνημα του αγώνα! Μετά απο εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Μπουσκέτς έκανε το συρτό σουτ, όμως η μπάλα -παρόλο που πέρασε από πολλά σώματα- αποκρούστηκε με υπερένταση από τον Αλμούνια!

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρσέν Βενγκέρ): Αλμούνια, Σανιά, Κλισί, Γκαλάς, Βερμάελεν, Ντιαμπί, Σονγκ, Νασρί, Φάμπρεγκας, Αρσάβιν, Μπέντνερ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Άλβες, Πικέ, Πουγιόλ, Μάξγουελ, Μπουσκέτς, Κεϊτά, Τσάβι, Μέσι, Ιμπραΐμοβιτς, Πέδρο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάσιμο Μπουσάκα (Ελβετία)
ΓΗΠΕΔΟ: «Emirates»