Champions League

Live: Μπαρτσελόνα-Άρσεναλ 4-1

Συνέχεια στο ποδοσφαιρικό υπερθέαμα που προσέφεραν απλόχερα στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο “Emirates” (2-2) για τα προημιτελικά του Champions League δίνουν Μπαρτσελόνα και Άρσεναλ στον επαναληπτικό που γίνεται αυτή την ώρα στο “Camp Nou”. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα και την προσπάθεια των δύο ομάδων να προκριθούν στα ημιτελικά.

Τα λόγια είναι περιττά. Ο θαυμάσιος, Λιονέλ Μέσι, πέτυχε τέσσερα γκολ και με 4-1 οδήγησε την Μπαρτσελόνα στους "4" του Τσάμιονς Λιγκ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ίντερ, του Ζοζέ Μουρίνιο. Για την Άρσεναλ είχε ανοίξει το σκορ ο Μπέντνερ.

90': Σφύριγμα της λήξης

88' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΤΣΕΛΟΝΑ Ο Λιονέλ Μέσι δεν μένει στα τρια γκολ. Πετυχαίνει και τέταρτο. Με ατομική προσπάθεια περνάει ανάμεσα από δύο αμυντικούς. Σουτάρει αλλά ο Αλμούνια αποκρουέι με τα πόδια. Η μπάλα καταλήγει στον Αργεντινό ο οποίος με νέο σουτ περνάει τη μπάλα κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα της Άρσεναλ και διαμορφώνει το 4-1.

86' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα . Ο Πέδρο αποχωρεί και ο Ινιέστα παίρνει τη θέση στον αγωνιστικό χώρο.

81': Ευκαιρία για γκολ για την Μπαρτσελόνα. Ο Πέδρο σουτάρει με το δεξί. Η μπάλα άουτ.

79': Ατομική ενέργεια από τον Ντάνι Άλβες. Οι αμυντικοί της Άρσεναλ διώχνουν την μπάλα

76': Σουτ του Κλισί με το αριστερό μετά από ατομική ενέργεια. Η μπάλα καταλήγει άουτ.

74': Αλλαγή για την Άρσεναλ Ο Ροζίτσκι βγαίνει από τον αγωνιστικό χώρο. Στη θέση του ο Εντουάρντο

72': Ο Μέσι βρίσκει ωραία τον Πέδρο λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή της Άρσεναλ. Το πλασέ του τελευταίου με το αριστερό καταλήγει έξω από την εστία της αγγλικής ομάδας.

67' Κίτρινη κάρτα στον Εμπουέ.

63' Αλλαγή για την Άρσεναλ. Ο Σιλβέστρ έδωσε τη θέση του στον Εμπουέ.

62' Η Άρσεναλ προσπαθεί να μειώσει, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει πετύχει τίποτα.

55' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Τουρέ πήρε τη θέση του Κρκιτς.

54' Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα άλλαξαν ωραία τη μπάλα έξω απ' την αντίπαλη περιοχή, το αποτέλεσμα όμως δεν ήταν το επιθυμητό, μιας και ο Μπόγιαν σούταρε άουτ.

53' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Μάξουελ αντικατέστησε τον Αμπιντάλ, ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει.

50' Το παιχνίδι έχει γρήγορο ρυθμό, χωρίς φάσεις ακόμα.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο. Στη σέντρα η Άρσεναλ.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Ένα λεπτό θα είναι ο εξτρά χρόνος.

44' Κίτρινη κάρτα στον Ροσίτσκι.

42' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, 3-1! Με μία λόμπα βγαλμένη από παραμύθι ο Μέσι "έγραψε" το 3-1.

37' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, 2-1! Αναμπουμπούλα στην άμυνα της Άρσεναλ, ο Πέδρο έγινε κάτοχος της μπάλας, την έστρωσε στον Μέσι και ο "μικρός μάγος" νίκησε με ιδανικό πλασέ τον Αλμούνια.

32' Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μέσι απ' τα δεξιά, έκλεισε προς τα μέσα, χόρεψε τον Σιλβέστρ, όμως χάλασε την προσπάθειά του στο τέλος, καθώς σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

31' Ο Αλμούνια έπεσε στη δεξιά του γωνία και μπλόκαρε την εκτέλεση φάουλ του Άλβες.

30' Κίτρινη κάρτα στον Ντενίλσον για το σκληρό μαρκάρισμά του στον Μέσι.

21' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ, 1-1! Ο Σιλβέστρ δεν απομάκρυνε σωστά τη μπάλα απ' την άμυνα και με ένα κεραυνό λίγο έξω από την περιοχή ο Μέσι ισοφάρισε για λογαριασμό των γηπεδούχων.

18' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΣΕΝΑΛ, 1-0! Απ' την υποδειγματική αντεπίθεση των Κανονιέρηδων, ο Γουόλκοτ βγήκε φάτσα με το τέρμα, έσπασε τη μπάλα στ' αριστερά για τον Μπέντνερ και ο Δανός επιθετικός με δεύτερη προσπάθεια νίκησε τον Βαλντές.

15' Η Μπαρτσελόνα είναι ανώτερη και έχει την κατοχή της μπάλας, ενώ η Άρσεναλ δυσκολεύεται προς το παρόν να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της αναμέτρησης.

13' Το εξαιρετικό σουτ του Μέσι απ' τα όρια της περιοχής κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

11' Ο Πέδρο σούταρε άουτ μέσα από την περιοχή.

4' Ο Αλμούνια απέκρουσε με υπερένταση το διαγώνιο σουτ του Μέσι.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα η Μπαρτσελόνα.

*Οι φίλοι των Μπλαουγκράνα έχουν δημιουργήσει φανταστική ατμόσφαιρα.

Συνθέσεις:

Μπαρτσελόνα (Πεπ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Άλβες, Μιλίτο, Μάρκες, Αμπιντάλ (53' Μάξουελ), Μπούσκετς, Τσάβι, Κεϊτά, Πέδρο (86' Ινιέστα), Κρκιτς (55' Τουρέ), Μέσι.

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Αλμούνια, Σανιά, Βερμάελεν, Σιλβέστρ (63' Εμπουέ) Κλισί, Ντενίλσον, Ντιαμπί, Ροσίτσκι (74' Εντουάρντο), Νασρί, Μπέντνερ, Γουόλκοτ.

Διαιτητής: Βόλφγκανγκ Σταρκ
Γήπεδο: "Camp Nou"