Εργοτέλης-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1 (Τελικό)

Σε μια απόλυτη εφαρμογή του «ο θάνατος σου η ζωή μου», ο Εργοτέλης επικράτησε 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα και -αφού εξασφάλισε την παραμονή του- έσπρωξε και μαθηματικά στον «γκρεμό» της Β’ Εθνικής τους Ηπειρώτες. Ο εξαιρετικός Λεάλ έκανε τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες και σκοράροντας δις, έδιωξε μια και καλή τα «φαντάσματα» από το Ηράκλειο. Δεν έφτανε η φιλότιμη εμφάνιση του ΠΑΣ, ο οποίος μπόρεσε μόνο να ισοφαρίσει προσωρινά (49’ Αράς) και αποχαιρετά από σήμερα την κατηγορία.

Σε μια απόλυτη εφαρμογή του «ο θάνατος σου η ζωή μου», ο Εργοτέλης επικράτησε 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα και -αφού εξασφάλισε την παραμονή του- έσπρωξε και μαθηματικά στον «γκρεμό» της Β’ Εθνικής τους Ηπειρώτες.

Ο εξαιρετικός Λεάλ έκανε τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες και σκοράροντας δις (τη δεύτερη φορά με πέναλτι που αμφισβήτησαν οι φιλοξενούμενοι), έδιωξε μια και καλή τα «φαντάσματα» από το Ηράκλειο.

Δεν έφτανε η -μια ακόμα- φιλότιμη εμφάνιση του ΠΑΣ, ο οποίος μπόρεσε μόνο να ισοφαρίσει προσωρινά (49’ Αράς) και αποχαιρετά άδοξα από σήμερα την κατηγορία.

90'+4': Λήξη του αγώνα

89' - ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ!: Ο Κούσας διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή και είδε τον δρόμο για τα αποδυτήρια

88' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ!: Ο Φραγκουλάκης γίνεται κατάληξη της υποδειγματικής αντεπίθεσης του Εργοτέλη και με ωραίο πλασέ "τελείωνει" το παιχνίδι!

81' - Αλλαγή για τον Εργοτέλη: Ο Βερπακόφσκις στη θέση του Τσεσνάουσκις

71' - Αλλαγή για τον Εργοτέλη: Ο Φραγκουλάκης στη θέση του Ρομάνο

69': Πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον από το ύψος του ημικυκλίου, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Δασκαλάκη

56' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ!: Ο Λεάλ ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και πλασάροντας στην αριστερή γωνία έδωσε και πάλι προβάδισμα στους Κρητικούς

54' - ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ!: Ο Λεάλ ελίχθηκε μέσα στην περιοχή, ντρίμπλαρε τον Στάθη κι εκείνος -πεσμένος στο έδαφος- βρήκε την μπάλα με το χέρι!

*Το γκολ του Αράς αποτέλεσε "φιλί ζωής" για τον ΠΑΣ, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο -και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων- υποβιβαζόταν και μαθηματικά στη Β' Εθνική!

49' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ!: Ο Αράς έκανε μια ωραία ατομική ενέργεια από δεξιά, η μπάλα μετά το -κάτι μεταξύ σέντρας και σουτ που επιχείρησε- κατεύνθηκε προς το αριστερό "παραθυράκι" και ο Δασκαλάκης, που αιφνιδιάστηκε, δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ισοφάριση!

46': Το επίμαχο πανό κατέβηκε, οι Γιαννιώτες επέστρεψαν στο γήπεδο και το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι κανονικά

*Το δεύτερο ημίχρονο δεν έχει ξεκινήσει ακόμα στο Παγκρήτιο, καθώς η ομάδα του ΠΑΣ δεν έχει βγει ακόμα στον αγωνιστικό χώρο! Οι διοικούντες την ηπειρώτικη ομάδα ισχυρίζονται ότι ή άρνησή τους να επιστρέψουν οφείλεται σε κάποιο πανό που έχουν αναρτήσει εναντίον της οι οπαδοί του ΟΦΗ, οι οποίοι βρίσκονται στο γήπεδο.

Έναρξη του β' μέρους

45': Λήξη του ημιχρόνου

37': Συρτό σουτ του Μπέτο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Ζαφειρόπουλος πέφτει ωραία στη δεξιά του γωνία και αποκρούει σε κόρνερ

36' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ! Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Μπούντιμιρ "στην πλάτη" της άμυνας του ΠΑΣ, βγάζει σε θέση τετ α τετ τον Λεάλ κι εκείνος με υπέροχο "σκαφτό" πλασέ νικάει τον Ζαφειρόπουλο!

29': Ο Σίσιτς κινήθηκε ωραία έξω από την περιοχή, έπιασε το δυνατό σουτ με το δεξί, όμως ο Δασκαλάκης και πάλι αντέδρασε σωστά, αποκρούοντας χαμηλά στη γωνία του

21': Έπεσε κάπως ο ρυθμός του αγώνα, με τα λάθη στο χώρο του κέντρου να εμποδίζουν τη δημιουργία καλών φάσεων

11': Ωραία σέντρα του Λεάλ στην περιοχή του ΠΑΣ, ο Ρομάνο πιάνει ένα ωραίο "σκαστό" σουτ στην κίνηση, όμως ο Βάντερσον προλαβαίνει και με σωτήρια επέμβαση πάνω στη γραμμή, απομακρύνει με το κεφάλι

3': Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Τζάνη με το αριστερό, η μπάλα περνάει δίπλα από το δοκάρι του Δασκαλάκη

2': Ο Αράς μπήκε ωραία από δεξιά, έπιασε το δυνατό σουτ και υποχρεώσε τον Δασκαλάκη να πέσει στην απέναντι γωνία και να αποκρούσει δύσκολα

1': Έναρξη του αγώνα

*Η μίνι "βεντέτα" μεταξύ των οπαδών του ΠΑΣ Γιάννινα και του ΟΦΗ έχει φέρει στο Παγκρήτιο αρκετούς φίλους του τελευταίου, προκειμένου να αποδοκιμάσουν τους Ηπειρώτες

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Τζούνιορ, Κορδονούρης, Τσεσνάουσκις, Ρομάνο, Γιαλούσης, Μπέτο, Λεάλ, Μπούντιμιρ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ζαφειρόπουλος, Στάθης, Κούσας, Ανδράλας, Τζάνης, Μαϊστόροβιτς, Ρόβας, Σίσιτς, Άρας, Μπακαγιόκο, Βάντερσον

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΒΟΗΘΟΙ: Μποζατζίδης (Μακεδονίας), Μπάλτας (Αχαΐας)

ΣΤΑΔΙΟ: «Παγκρήτιο»