LIVE: Άρης-Ολυμπιακός 2-0 (Τελικό)

Με δύο γκολ του Τζόνσον στο 40' και το 93', ο Άρης επικράτησε 2-0 του Ολυμπιακού στο "Κλεάνθης Βικελίδης", σε παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ. Δύο δοκάρια είχαν οι "ερυθρόλευκοι" και χαμένο πέναλτι οι γηπεδούχοι. Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης.

90+5' Λήξη αγώνα

90+4' Κίτρινη κάρτα στον Τζόνσον

90+3' ΓΚΟΛ Ο ΑΡΗΣ, 2-0! Ο Μέλμπεργκ έκανε λάθος γύρισμα στον Νικοπολίδη, ο Τζόνσον έκλεψε την μπάλα και αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού "έγραψε" το 2-0

89' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Αντού αφήνει τη θέση του στον Νταλί

88' Κίτρινη κάρτα στον Μπράβο

85' Κίτρινη κάρτα στον Ζεβλάκοφ

83' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος αντικαθιστά τον Μαρέσκα

83' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Πρίττας στη θέση του Νάτσο Γκαρσία

81' Κίτρινη κάρτα στον Φερνάντες

80' Κίτρινη κάρτα στον Λούα Λούα.

74' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Χαβίτο μπαίνει αντί του Μεριέμ.

65' Γρήγορη αντεπίθεση του Άρη με τον Κόκε που δίνει στον Τζόνσον, όμως το σουτ του τελευταίου μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Νικοπολίδης

56' Ο Μήτρογλου πετυχαίνει γκολ που ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ, αφού ο επιθετικός του Ολυμπιακού ήταν εκτεθειμένος όταν δέχτηκε την πάσα από τον Λούα Λούα.

54' Ο Κόκε εκτελεί το πέναλτι, αλλά ο Νικοπολίδης με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει!

53' Πέναλτι κερδίζει ο Άρης σε ανατροπή του Αντού από τον Γκαλίτσιο και κίτρινη κάρτα για τον αμυντικό του Ολυμπιακού.

52' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Τρομερό σουτ του Νταρμπισάιρ από μακριά και πάλι ο Σηφάκης αγγίζει την μπάλα, η οποία καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Νταρμπισάιρ στη θέση του Λεονάρντο.

45'+1' Λήξη του πρώτου μέρους.

45' Ένα λεπτό θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

42' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ο Ραούλ Μπράβο στέλνει -μάλλον άθελά του- την μπάλα στην εσωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού του Σηφάκη, που ακουμπάει ελάχιστα την μπάλα.

40' ΓΚΟΛ 1-0 Ο ΑΡΗΣ! Ο Αντού από τα αριστερά βγάζει σέντρα και ο Τζόνσον με κεφαλιά νικά τον Νικοπολίδη και ανοίγει το σκορ.

31' Μακρινό σουτ του Νέτο, η μπάλα περνάει άουτ.

29' Ωραία ενέργεια του Αντού από τα αριστερά και πάσα στον Κόκε που πλασάρει άουτ.

28' Κίτρινη κάρτα βλέπει ο Μαρέσκα για επικίνδυνο παιχνίδι.

Μέτριο ματς ως τώρα με ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά από τους δύο τερματοφύλακες. Επιφυλακτικές κινήσεις από τους ποδοσφαιριστές, ενώ έχουν εξουδετερωθεί τα ατού των ομάδων από το ασφυκτικό πρέσινγκ των αντιπάλων τους.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να επιβάλει το ρυθμό της.

7' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Μαρέσκα, που σουτάρει αδύναμα στην αγκαλιά του Σηφάκη, από το ύψος της περιοχής.

4' Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση από τον Μεριέμ, δεν προβληματίζει τον Νικοπολίδη.

1' Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΗΣ (Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Γκαρσία (83' Πρίττας), Φερνάντες, Κόκε, Αντού (89' Νταλί), Τζόνσον, Νασούτι, Μεριέμ (74' Χαβίτο), Βανγκέλι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Μπράβο, Ζεβλάκοφ, Μέλμπεργκ, Ντουντού, Μαρέσκα (83' Γ.Παπαδόπουλος), Λεονάρντο (46' Νταρμπισάιρ), Όσκαρ, Λούα Λούα, Μήτρογλου.

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας). Βοηθοί: Ευθυμιάδης (Πιερίας), Τρύφων (Δράμας).
Γήπεδο: «Κλεάνθης Βικελίδης».