Live: Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-1 (Τελικό)

Σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του φέτος ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 της ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη για την 2η αγωνιστική των play off. Τέσσερα δοκάρια για τους "ερυθρόλευκους", ένα για την "Ένωση"!

90+3 Λήξη αγώνα. Στην κορυφή ο Ολυμπιακός!

90+1' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λεονάρντο στη θέση του Λούα Λούα.

86' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μήτρογλου αντί του Ντάτολο.

85' Ο Σκόκο εκτελεί μακρινό φάουλ, η μπάλα γλίστρισε από τα χέρια του Νικοπολίδη και ο Μανωλάς την έσπρωξε στα δίχτυα, με τον διαιτητή να σφυρίζει λανθασμένα επιθετικό φάουλ

84' Κίτρινη κάρτα στον Αβραάμ Παπαδόπουλο

83' O Nτουντού βγήκε απέναντι από τον Σάχα, αλλά το ψηλοκρεμαστό σουτ του Βραζιλιάνου κατέληξε λίγο άουτ.

81' Κίτρινη κάρτα στον Καφέ.

79' ΤΕΤΑΡΤΟ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Σε σουτ του Όσκαρ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή.

78' Η τελευταία αλλαγή της ΑΕΚ. Ο Λεονάρντο αντικατέστησε τον Μάκο.

77' Ο Σάχα έδιωξε με υπερένταση την προβολή του Λούα Λούα.

76' Κίτρινη κάρτα στον Ντουντού. Συμπλήρωσε κάρτες.

73' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λεντέσμα αντικατέστησε τον Νταρμπισάιρ. Απόφαση που δεν βρίσκει σύμφωνους τους φίλους της ομάδας.

71' Κίτρινη κάρτα στον Μαρέσκα.

69' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Μαντούκα έκανε τη σέντρα και ο Νέμεθ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

67' Στο κόρνερ ο Μαντούκα, την κεφαλιά ο Καφές, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Νικοπολίδης.

66' Ο Λαγός σέρβιρε την μπάλα στον Νέμεθ σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, αλλά ο Ούγγρος επιθετικός δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ.

64' Κίτρινη κάρτα στον Μάκο.

63' Το μακρινό σουτ του Λούα Λούα έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Σάχα.

59' Στην αντεπίθεση η ΑΕΚ με τον Σκόκο, το χλιαρό σουτ του Αργεντινού δεν ανησύχησε τον Νικοπολίδη.

56' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Χέρσι έδωσε την θέση του στον Νέμεθ.

55' Ο Μαντούκα εκτέλεσε το φάουλ και ο Μανωλάς με τον ώμο (!) έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά τωφν διχτύων.

49' Επιπόλαιο γύρισμα προς τα πίσω από τον Μάκο, απομάκρυνε όπως - όπως ο Σάχα, προ του Νταρμπισάιρ.

46' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μαντούκα αντικατέστησε τον Αραούχο.

46' Πρώτο σφύριγμα στο δεύτερο ημίχρονο.

45+1' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

43' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 2-1!!! Ο Ρ. Μπράβο έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ανενόχλητος στην καρδιά της άμυνας ο Μαρέσκα έδωσε με "κεφαλιά ψαράκι" το προβάδισμα στους Πειραιώτες.

40' Κίτρινη κάρτα στον Λούα Λούα.

38' Ο Ολυμπιακός διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων.

34' Κίτρινη κάρτα στον Λαγό.

32' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Η εκτέλεση φάουλ του Ζεβλάκοφ σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών της εστίας της ΑΕΚ.

27' Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού, Ισορροπήσε πλέον η ΑΕΚ.

22' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ, 1-1!!! Ο Ράφικ Τζεμπούρ ισοφάρισε για την Ένωση από τα έντεκα μέτρα.

21' Ο Ζεβλάκοφ ανέτρεψε τον Καφέ μέσα στην περιοχή σύμφωνα με τον διαιτητή, πέναλτι για την ΑΕΚ. Κίτρινη κάρτα στον Πολωνό αμυντικό. Ο μέσος της "Ένωσης" είχε αρχίσει να πεφτει πριν από την προβολή του Ζεβλάκοφ.

17' Κάθετη μεταβίβαση από τον Ντάτολο, ο Σάχα σε ετοιμότητα δεν τον ανησυχεί το πλασέ του Νταρμπισάιρ.

16' Φοβερό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό, ψάχνεται ακόμα η ΑΕΚ.

14' Κίτρινη κάρτα στον Αραούχο για μαρκάρισμα στον Λούα Λούα.

10' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ, 1-0!!! Ο Μέλμπεργκ με κεφαλιά ψαράκι -την ώρα που είχε αρχίσει να πέφτει!- νίκησε τον Σάχα και άνοιξε το σκορ υπέρ των "ερυθρολεύκων". Αξίζει να σημειωθεί πως πριν η μπάλα πρώτα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι.

9' Ο Νταρμπισάιρ έσκασε ποδιά στον Μανωλά, ο Σάχα έσωσε από σίγουρη παραβίαση την εστία του, καθώς έπεσε και απέκρουσε το σουτ του Άγγλου επιθετικού.

8' ΔΕΥΤΕΡΟ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Νταρμπισάιρ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Ντουντού έπιασε αέρα και ο Λούα Λούα έστειλε με κοντινό σουτ την μπάλα στο δεξί δοκάρι.

6' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Όσκαρ σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Σάχα, η μπάλα κόντραρε στο καλάμι του Μανωλά.

2' Εξαιρετική έμπνευση από τον Ντουντού, στην περιοχή ο Όσκαρ φάτσα με το τέρμα, τον έκοψε την τελευταία στιγμή ο Αραούχο.

1' Έναρξη του ντέρμπι. Στη σέντρα ο Ολυμπιακός.

Συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Αβ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ρ. Μπράβο, Ντουντού, Μαρέσκα, Όσκαρ, Λούα Λούα (90+1' Λεονάρντο), Νταρμπισάιρ (72' Λεντέσμα), Ντάτολο (86' Μήτρογλου).

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο (46' Μαντούκα), Λαγός, Γιάχιτς, Μανωλάς, Μαϊστόροβιτς, Καφές, Μάκος (78' Λεονάρντο), Χέρσι (56' Νέμεθ), Σκόκο, Τζεμπούρ.

* Στο Καραϊσκάκη βρίσκεται ένας πρώην "ερυθρόλευκος", ο Κριστιάν Καρεμπέ.

*Ο Σωκράτης Κόκκαλης βρέθηκε το μεσημέρι της στις εγκαταστάσεις του Ρέντη και έθεσε άπαντες προ των ευθυνών τους. Ο πρόεδρος των «ερυθρολεύκων» ζήτησε μόνο νίκη στο αποψινό ντέρμπι με την ΑΕΚ και εξέφρασε τη δυσαρέσκειά του για την κακή εικόνα της ομάδας στο ματς με τον Άρη.

* Ένα ακόμα κίνητρο για να πάρουν τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό έδωσε στους παίκτες της ΑΕΚ ο Σταύρος Αδαμίδης. Ο πρόεδρος της ΠΑΕ επισκέφθηκε την ομάδα στο ξενοδοχείο όπου έχει καταλύσει και αφού είχε σύντομη συνομιλία με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς, έταξε στους παίκτες πριμ 100.000 ευρώ σε περίπτωση νίκης τους στο «Καραϊσκάκη».

* Τα ονόματα των Τοροσίδη, Ζαϊρί, Ντιόγο, Γκαλίτσιου και Στολτίδη γράφει το «ερυθρόλευκο» απουσιολόγιο. Μόνο του Μπλάνκο εκείνο της «Ένωσης».