Super League 2

Β' Εθνική: Άλμα παραμονής για Ιωνικό!

Με δύο γκολ του Κριστόρι, ο Ιωνικός κέρδισε 2-1 τη Δόξα Δράμας στη Νεάπολη, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ και πήρε τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στη Β' Εθνική κατηγορία. Στη δυσχερέστερη θέση βρίσκεται η Ρόδος, που ήρθε ισόπαλη 1-1 με τον Θρασύβουλο στο «σμαραγδένιο νησί». Τρίτη ισοπαλία σε τρεις αγώνες για τα «ελάφια», που πάνε την Τετάρτη (2/6) στη Φυλή με μοναδικό στόχο τη νίκη.

Τα ματς

Ο Ιωνικός, στην αναμέτρηση της Νεάπολης, ήταν πολύ καλύτερος από τη Δόξα Δράμας στο πρώτο ημίχρονο και έχασε σημαντικές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το άστοχο πλασέ -από πλεονεκτική θέση- του Κριστόρι στο 27ο λεπτό. Τελικά, όμως, ο ίδιος παίκτης έμελε να γίνει ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα. Πρώτα, στην εκπνοή του πρώτου 45λέπτου, ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους και στη συνέχεια, στο 69', με ωραία προβολή, διπλασίασε τα τέρματά του, «καθαρίζοντας» τη νίκη για τον Ιωνικό. Οι Δραμινοί, από την άλλη μεριά, ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-1 με κεφαλιά του Σαμαρά στο 83ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί, πάντως, πως η Δόξα κατέβηκε στο γήπεδο χωρίς επτά βασικούς της παίκτες!

Στο άλλο ματς, στη Ρόδο, ο Θρασύβουλος μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο κόντρα στην τοπική ομάδα και μόλις στο 5ο λεπτό ο Σαπάνης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Παναγιωτόπουλου και απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς της Ρόδου. Η ομάδα της Φυλής, όμως, ευτύχησε, τελικά, να ανοίξει το σκορ στο 11', όταν σε μία γρήγορη αντεπίθεση ο Ντελγκάδο έβγαλε έξυπνη σέντρα και ο Χατζηπαντελίδης, χωρίς να δυσκολευτεί, έκανε το 1-0. Στο δεύτερο 45λεπτο, τα «ελάφια» ανέβασαν την απόδοσή τους και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 58', καθώς ο Σταμάτης Καντιμοίρης έχασε πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι του Μπαρτζώκα. Τελικά, οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-1, όταν σε σουτ του Λάζετιτς ο Βασιλείου προσπάθησε να διώξει την μπάλα, αλλά την έστειλε ακόμα πιο βαθιά στο τέρμα του Μπαρτζώκα. Οι Ροδίτες πίεσαν για τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφεραν και πλέον θέλουν μόνο νίκη στον αγώνα «ρεβάνς» με τον Θρασύβουλο στη Φυλή, την ερχόμενη Τετάρτη (2/6).