Europa League

Live: Μπέσα-Ολυμπιακός 0-5 (Τελικό)

Ένας Ολυμπιακός… χωρίς διάθεση για αστεία, «έλιωσε» 5-0 την Μπέσα στην Αλβανία και καθάρισε από σήμερα την πρόκριση στον γ’ γύρο του Europa League. Με πρωταγωνιστές τους Όσκαρ και Ντιόγκο -αμφότεροι πέτυχαν από δύο γκολ- και τον Ντουντού να κάνει τα πάντα (και επιπλέον να σκοράρει), οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι… είναι περαστικοί από τόσο πρώιμα στάδια της διοργάνωσης. Αποστολή στα Τίρανα: Τόλης Χριστοφοράκης

Ένας Ολυμπιακός… χωρίς διάθεση για αστεία, «έλιωσε» 5-0 την Μπέσα στην Αλβανία και καθάρισε από σήμερα την πρόκριση στον γ’ γύρο του Europa League.

Με πρωταγωνιστές τους Όσκαρ και Ντιόγκο -αμφότεροι πέτυχαν από δύο γκολ- και τον Ντουντού να κάνει τα πάντα (και επιπλέον να σκοράρει), οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι… είναι περαστικοί από τόσο πρώιμα στάδια της διοργάνωσης.

Αποστολή στα Τίρανα: Τόλης Χριστοφοράκης

90' Λήξη της αναμέτρησης.

83' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ: Ο Ντιόγκο μετά από κόντρες βρίσκει την μπάλα μπροστά του και κάνει με σουτ το 5-0.

83' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Ντουντού αφήνει τη θέση του στον Κατσικογιάννη.

81' Αλλαγή για την Μπέσα: Ο Στίνι πήρε τη θέση του Οσμάνι.

78' Σουτ του Ντουντού αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

75' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Ζαϊρί αφήνει τη θέση του στον Φετφατζίδη.

70' Αλλαγή για την Μπέσα: Τη θέση του Μιχάνι, πήρε ο Χότζα

70' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! : Ο Γκαλίτσιος έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Ντιόγκο με κεφαλιά (η μπάλα βρήκε και τον ώμο) κάνει το 4-0.

66' - Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Μήτρογλου αντικαθιστά τον Όσκαρ

62' - Αλλαγή για την Μπέσα: Στη θέση του Τσικαλέσι ο Χαντζίμπουλιτς

57': Σε εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα στρώνεται στον Μιραλάς, εκείνος πιάνει το συρτό σουτ, όμως η μπάλα περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι

53': Ο Ραούλ Μπράβο προσπαθεί παρακινδυνευμένα να κόψει την μπάλα σε μια κάθετη μπαλιά "στην πλάτη" της άμυνας και τη στέλνει να περάσει λίγο έξω από το αριστερό του δοκάρι

48' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!: Ο Ντουντού ελευθερώνεται έξω από την περιοχή, πιάνει το δυνατό σουτ και η μπάλα -παρά την προσπάθεια του Σέχι- καταλήγει λίγο κάτω από το αριστερό του "παραθυράκι"!

46': Έναρξη του β' μέρους

45'+1': Λήξη του ημιχρόνου

44': Διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Το πρώτο σουτ του Χολέμπας -μετά από σύγχυση στην περιοχή- αποκρούστηκε από τον Σέχι και το δεύτερο (μονοκόμματο) του Ντουντού πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αλβανού τερματοφύλακα!

42': Ωραία πάσα για τον Μιραλάς, που πιάνει το συρτό σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά, αλλά στέλνει την μπάλα να περάσει άουτ από το απέναντι δοκάρι

39': Ο Ολυμπιακός διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και εξακολουθεί να μην απειλείται καθόλου από τους Αλβανούς

30' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!: Ο Ντουντού -με εξαιρετική κάθετη μπαλιά- βρίσκει τον Όσκαρ "στην πλάτη" της αλβανικής άμυνας και ο Ισπανός με συρτό πλασέ στην κίνηση διπλασιάζει εύκολα τα τέρματα των "ερυθρόλευκων"!

26': Ο Ντουντού βρίσκει χώρο έξω από την περιοχή και πιάνει το δεξί συρτό σουτ, όμως ο Σεχί πέφτει στη γωνία του και μπλοκάρει την μπάλα

19' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!: Εξαιρετικός συνδυασμός των Μιραλάς-Ζαϊρί και Μαρέσκα, ο τελευταίος πασάρει με το κεφάλι στον Όσκαρ κι εκείνος με χαμηλό βολέ στην κίνηση, ανοίγει το σκορ!

15': Ελέγχουν το παιχνίδι οι "ερυθρόλευκοι" -χωρίς, ωστόσο, να δημιουργούν, προς το παρόν, ευκαιρίες στην απέναντι εστία

8': Πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό! Ο Μιραλάς σέντραρε ωραία από αριστερά, ο Ντουντού έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Σεχί

6': Δυνατό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με αρκετά φάουλ να έχουν ήδη σημειωθεί

1': Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΠΕΣΑ (Σπετίμ Ντούρο): Σεχί, Τσικαλέσι (62' Χαντζίμπουλιτς), Οσμάνι (81' Στίνι), Φερίζοβιτς, Πότσι, Ντος Σάντος, Ντεμπί, Γιακούπι, Μιχάνι (70' Χότζα), Λαζαρέβσκι

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Έβαλντ Λίνεν): Νικοπολίδης, Γκαλίτσιος, Μοντεστό, Ραούλ Μπράβο, Χολέμπας, Μαρέσκα, Ντουντού (83' Κατσικογιάννης), Ζαϊρί (75' Φετφατζίδης), Μιραλάς, Όσκαρ (66' Μήτρογλου), Ντιόγκο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νταβίντ Φερνάντεζ Μπορμπαλάν (Ισπανία)
ΓΗΠΕΔΟ: «Κεμάλ Στάφα»