Γενικά

Το σήκωσε!

Πρωταθλήτρια Ευρώπης είναι η εθνική ομάδα Νέων της Γαλλίας! Οι «τρικολόρ» επικράτησαν 2-1 της Ισπανίας στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης που φιλοξένησαν και βρίσκονται μετά από πέντε χρόνια και πάλι στην κορυφή της Ευρώπης. Φοβερό ποδόσφαιρο από τους πιτσιρικάδες (U19) Γάλλους, παράδειγμα προς μίμηση για την ανδρική ομάδα, που μόνο τέτοια δεν ήταν στο πρόσφατο Μουντιάλ. Δείτε βίντεο με τα γκολ του αγώνα!

Οι Γάλλοι, στην αναμέτρηση του ''Michel-d'Ornano'' (έδρα της Καέν), βρέθηκαν να χάνουν στο 8ο λεπτό από τους «φούριας ρόχας» με γκολ του Ροντρίγο, αλλά με πείσμα και δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα, ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ. Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (49') ο Σουνού, έπειτα ισοφάρισε και στο 85' ο Λακαζέτ πέτυχε το γκολ της νίκης για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Επιμέλεια: Νίκος Ράλλης