Europa League

Άρης - Γιαγκελόνια 2-2 (Τελικό)

Με παρακαταθήκη το 2-1 του πρώτου αγώνα στο Μπιάλιστοκ της Πολωνίας, ο Άρης αντιμετωπίζει τη Γιαγκελόνια στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και είναι έτοιμος να γιορτάσει την πρόκριση στα play-off του Europa League. Δεύτερο ημίχρονο στο ματς, 2-2 το σκορ (18', 74' πεν. Τσέζαρεκ-25' αυτ. Γκιάρο, 60' Μπούρκχαρντ). Παρακολουθήστε live την εξέλιξη του αγώνα από το www.sport-fm.gr.

Με παρακαταθήκη το 2-1 του πρώτου αγώνα στο Μπιάλιστοκ της Πολωνίας, ο Άρης αντιμετωπίζει τη Γιαγκελόνια στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και είναι έτοιμος να γιορτάσει την πρόκριση στα play-off του Europa League.

Δεύτερο ημίχρονο στο ματς, 2-2 το σκορ (18', 74' πεν. Τσέζαρεκ-25' αυτ. Γκιάρο, 60' Μπούρκχαρντ).

94' Λήξη του αγώνα.

92' Κίτρινη στον Σηφάκη για καθυστέρηση.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89' Κίτρινη κάρτα στον Κουλουχέρη για τράβηγμα αντιπάλου.

86' Πιέζει η Γιαγκελόνια για να πετύχει γκολ της πρόκρισης.

85' Αλλαγή για τον Άρη. Ο Κουλουχέρης στη θέση του Νέτο.

83' Αλλαγή για τη Γιαγκελόνια. Ο Λάτο στη θέση του Μπούρκχαρντ

77' Αλλαγή για τον Άρη, ο Πρίττας στη θέση του Ναφτί.

- Προκρίνεται ο Άρης τώρα!

73' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ, 2-2 το σκορ! Ευστοχεί από τα 11 βήματα ο Τσέζαρεκ.

73' Αποβλήθηκε ο προπονητής της Γιαγκελόνια, Μιχάλ Πρόμπιερτς.

71' Πολύ έντονες διαμαρτυρίες των παικτών της Γιαγκελόνια.

70' Πέναλτι-«δώρο» του διαιτητή στον Άρη... Ο Τσέζαρεκ έπεσε θεαματικά, έπειτα από διεκδίκηση στον αέρα με αμυντικό της Γιαγκελόνια και ξεγέλασε τον Ρουμάνο ρέφερι.

69' Αλλαγή για τον Άρη, στη θέση του Κάλβο ο Τσεσνάουσκις.

- Ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα η Γιαγκελόνια.

66' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ, 1-2... Φάση καρμπόν με το πρώτο γκολ. Εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Ναφτί και κατέληξε στα δίχτυα του Σηφάκη.

60' Πολύ κακό το παιχνίδι στο 2ο ημίχρονο.

58' Κίτρινη κάρτα στον Κούπιτς.

57' Κίτρινη κάρτα στον Ναφτί για σκληρό μαρκάρισμα.

50' Και δεύτερη αλλαγή για την πολωνική ομάδα, ο Μακουζέφσκι εκτός, στη θέση του ο Φρανκόφσκι.

Μία αλλαγή για τη Γιαγκελόνια, ο Kατσχελάν πέρασε στο ματς στη θέση του Σιντκί.

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

45'+3' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45'+2' Σουτ του Κάλβο, η μπάλα κοντράρει σε έναν αμυντικό και ο Σαντομιέρσκι βγάζει πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

41' Δυνατό σουτ του Μακουζέφσκι, αποκρούει ο Σηφάκης.

40' Επηρεασμένος από την ισοφάριση φαίνεται ο Άρης, οι Πολωνοί «ψάχνουν» και δεύτερο γκολ.

29' Κίτρινη κάρτα στον Σιντκί.

27' Συνεχίζεται το παιχνίδι, μετά από διακοπή δύο λεπτών. Έχουν ηρεμήσει τα πράγματα στην κερκίδα όπου κάθονται οι οπαδοί της πολωνικής ομάδας.

26' ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. Οι οπαδοί της Γιαγκελόνια πετούν φωτοβολίδες στους οπαδούς του Άρη, στη Θύρα 1. Έχει επέμβει η αστυνομία.

25' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ, 1-1! Σουτ του Μπούρκχαρντ έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στον Γκιάρο και καταλήγει στα δίχτυα του Σηφάκη.

- Μόνο αν «αυτοκτονήσει» θα χάσει την πρόκριση ο Άρης!

18' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ, 1-0 με τον Τσέζαρεκ, που πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των «κίτρινων». -Εκτέλεση φάουλ του Κάλβο από αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Τσέζαρεκ, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύεται να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Σαντομιέρσκι

13' «Κεραυνός» του Τσέζαρεκ έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ.

11' Πρώτη, πολύ καλή στιγμή για τον Άρη. Δυνατό σουτ από τον Ναφτί έξω από την περιοχή, αποκρούει ασταθώς ο τερματοφύλακας της Γιαγκελόνια, δεν μπορεί ο Κόκε στην επαναφορά να «ανοίξει» το σκορ.

10' Πιο δυνατά μπήκαν οι Πολωνοί στον αγώνα, ισορρόπησαν γρήγορα, όμως, οι «κίτρινοι», που ελέγχουν, πλέον, το ρυθμό, αλλά δεν έχουν δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση.

2' Πρώτο, καλό σουτ για τη Γιαγκελόνια στο παιχνίδι από τον Νοραμπουένα, έξω από την περιοχή του Άρη, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σηφάκη.

1' Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα η Γιαγκελόνια.

- Περίπου 200 οπαδοί της Γιαγκελόνια βρίσκονται στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

20:43 Οι δύο ομάδες βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

- Επεισόδια είχαμε πριν την έναρξη της αναμέτρησης έξω από το γήπεδο, ανάμεσα στην αστυνομία και τους οπαδούς της Γιαγκελόνια. Σε χρήση δακρυγόνων προέβησαν οι αστυνομικές δυνάμεις.

- Κατάμεστο είναι το «Κλεάνθης Βικελίδης».

Διαβάστε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.

Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο(85' Κουλουχέρης), Γκιάρο, Ναφτί, Κάλβο, Τόχα, Τσέζαρεκ, Κόκε, Μισέλ, Χαβίτο

Γιαγκελόνια (Μιχάλ Πρόμπιερτς): Σαντομιέρσκι, Σκέρλα, Κούπιτς, Γκροζίτσκι, Χέρμες, Σιντκί, Νοραμπουένα, Μακουζέφσκι, Γκρζίμπ, Μπούρκχαρντ(83' Λάκτο), Κιγιάνσκας

ΓΗΠΕΔΟ: «Κλεάνθης Βικελίδης»
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλεξάντρου Ντικονού (Ρουμανία)