Σερβία-Ελλάδα 0-1 (Τελικό)

«Ποτισμένη» από την πρώτη μέρα με τη φιλοσοφία του νέου προπονητή της και χρησιμοποιώντας όλα τα στοιχεία της πετυχημένης «συνταγής» του, η Εθνική Ελλάδας επικράτησε 1-0 της Σερβίας στο Βελιγράδι! Με τον Σαλπιγγίδη (45’) να σφραγίζει την καλή εμφάνιση του πρώτου μέρους και το «άστρο» του Ρεχάγκελ να μένει… παρακαταθήκη και να διατηρεί το σκορ στο κακό β’ ημίχρονο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπήκε με το δεξί στην «εποχή Σάντος».

«Ποτισμένη» από την πρώτη μέρα με τη φιλοσοφία του νέου προπονητή της και χρησιμοποιώντας όλα τα στοιχεία της πετυχημένης «συνταγής» του, η Εθνική Ελλάδας επικράτησε 1-0 της Σερβίας στο Βελιγράδι!

Με τον Σαλπιγγίδη (45’) να σφραγίζει την καλή εμφάνιση του πρώτου μέρους και το «άστρο» του Ρεχάγκελ να μένει… παρακαταθήκη και να διατηρεί το σκορ στο κακό β’ ημίχρονο, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μπήκε με το δεξί στην «εποχή Σάντος».

90': Λήξη του αγώνα

87' - Αλλαγή για την Ελλάδα: Ο Μαρίνος στη θέση του Καραγκούνη

81' - Αλλαγή για την Ελλάδα: Ο Μανιάτης αντικαθιστά τον Βύντρα

74' - Αλλαγή για την Ελλάδα: Στη θέση του Νίνη περνάει ο Γιάννης Παπαδόπουλος

73': Κεφαλιά του Ζίγκιτς από κοντά σταματάει στο χέρι του Καφέ, ωστόσο ο διαιτητής θεωρεί πως ο Έλληνας μέσος δεν είχε πρόθεση και δεν καταλογίζει πέναλτι

68': Τεράστια τριπλή ευκαιρία για τη Σερβία! Ο Σηφάκης αποκρούει με υπερένταση την κοντινή κεφαλιά του Ζίγκιτς, η νέα κεφαλιά του Μρτζα -στην επαναφορά- σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και η προβολή στη συνέχεια, πάλι από τον ίδιο παίκτη, φεύγει ελάχιστα άουτ!

65' - Αλλαγή για την Ελλάδα: Ο Καφές στη θέση του Τοροσίδη

64': Ο Κάτσαρ ευνοείται από τις κόντρες και φτάνει απέναντι στον Σηφάκη, όμως ο Έλληνας γκολκίπερ -με νέα εξαιρετική επέμβαση- τον νικάει στο τετ α τετ!

61': Mετά από σύγχυση στην ελληνική περιοχή -έπειτα από εκτέλεση κόρνερ- ο Σηφάκης επεμβαίνει σωτήρια και απομακρύνει με τις γροθιές

57' - ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΡΒΙΑ!: Ο Τόσιτς κάνει ωραία ατομική ενέργεια, πιάνει το δυνατό σουτ με το αριστερό και "τραντάζει" τη δεξιά συμβολή των δοκαριών του Σηφάκη!

55': Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καραγκούνη από αριστερά, ο Γκέκας πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα κοντράρει και περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι!

48': Ο Νίνης ελευθερώνεται έξω από την περιοχή και πιάνει το δυνατό σουτ με το δεξί, όμως ο Ντούριτσιτς μπλοκάρει την μπάλα

46': Έναρξη του β' μέρους

46' - Αλλαγές για την εθνική μας ομάδα: : Στις θέσεις των Σαλπιγγίδη και Κυργιάκου πέρασαν οι Γκέκας και Α. Παπαδόπουλος αντίστοιχα

45'+1': Λήξη του ημιχρόνου

45' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!: Φοβερή σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά βρίσκει τον Σαλπιγγίδη "στην πλάτη" της σερβικής άμυνας και ο Έλληνας επιθετικός, με υπέροχη κεφαλιά-ψαράκι από το ύψος της μικρής περιοχής, ανοίγει το σκορ!

39': Ο Κουζμάνοβιτς βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έπιασε το δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη

32': Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους Σέρβους! Ο Κράσιτς, με υπέροχη σέντρα από δεξιά, βγάζει τον Ζίγκιτς "φάτσα" με το γκολ -η πορεία της μπάλας είχε εξουδετερώσει τον Σηφάκη- όμως ο υψηλόσωμος επιθετικός έκανε "σκαστή" την κεφαλιά και κατάφερε να τη στείλει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

28': Ο Πέτροβιτς κάνει ωραία ατομική ενέργεια και ανοίγει αριστερά στον Ομπράντοβιτς, εκείνος πιάνει μια επικίνδυνη σέντρα-σουτ και στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από το απέναντι "παραθυράκι" του Σηφάκη

20': Πρώτη καλή φάση για τους Σέρβους. Μετά από σέντρα του Κουζμάνοβιτς από δεξιά και εναέρια διεκδίκηση Βύντρα-Ζίγκιτς, η μπάλα "στρώνεται" στον Γιοβάνοβιτς, όμως το χαμηλό σουτ που κάνει εκείνος αποκρούεται με τις γροθιές από τον Σηφάκη

17': Συνεχίζουν να πατούν καλύτερα στο γήπεδο οι διεθνείς μας, οι οποίοι δεν έχουν φτιάξει ακόμα ευκαιρίες, αλλά κουμαντάρουν απόλυτα το ρυθμό

8': Αρκετά καλό ξεκίνημα για την Εθνική, που έχει την κατοχή της μπάλας και δείχνει να ελέγχει το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά

1': Έναρξη του αγώνα

*Με σύστημα 4-4-2 και ρόμβο στο χώρο του κέντρου παρέταξε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ο Φερνάντο Σάντος. Κάτω από τα δοκάρια είναι ο Σηφάκης και στην άμυνα -από αριστερά προς τα δεξιά- οι Σπυρόπουλος, Παπασταθόπουλος, Κυργιάκος και Βύντρα.

Αμυντικό χαφ ξεκίνησε ο Κατσουράνης, οι Καραγκούνης (αριστερά) και Τοροσίδης (δεξιά) στα πλάγια, επιτελικός χαφ είναι ο Νίνης και επιθετικό δίδυμο οι Σαμαράς-Σαλπιγγίδης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΣΕΡΒΙΑ (Ράντομιρ Άντιτς): Ντούριτσιτς, Ιβάνοβιτς, Βίντιτς, Σούμποτιτς, Ομπράντοβιτς, Πέτροβιτς, Κουζμάνοβιτς, Μιλίγιας, Κράσιτς, Γιοβάνοβιτς, Ζίγκιτς

ΕΛΛΑΔΑ (Φερνάντο Σάντος): Σηφάκης, Βύντρα (81' Μανιάτης), Σπυρόπουλος, Κυργιάκος (46' Α. Παπαδόπουλος), Παπασταθόπουλος, Κατσουράνης, Τοροσίδης (65' Καφές), Καραγκούνης (87' Μαρίνος), Νίνης (74' Γ. Παπαδόπουλος), Σαλπιγγίδης (46' Γκέκας), Σαμαράς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φερνάντο Τισέιρα Βετιένες (Ισπανία)