Γαλλία

Έπιασε… πάτο η Μαρσέιγ!

Στο ακριβώς… ανάποδο άκρο του βαθμολογικού πίνακα από αυτό που τελείωσε το περσινό Championnat εγκαταστάθηκε η Μαρσέιγ! Η περσινή πρωταθλήτρια δεν έκανε «σεφτέ» ούτε στη δεύτερη αγωνιστική και με την ήττα 3-2 από τη Βαλανσιέν, βρέθηκε αγκαλιά με την τελευταία θέση. Οι παίκτες του Ντεσάν τα είδαν όλα από τους εξαιρετικούς γηπεδούχους (προηγήθηκαν 3-0 στο 60’) και όταν θυμήθηκαν να αντιδράσουν -στο τελευταίο δεκάλεπτο- ήταν πλέον αργά.

Στο ακριβώς… ανάποδο άκρο του βαθμολογικού πίνακα από αυτό που τελείωσε το περσινό Championnat εγκαταστάθηκε η Μαρσέιγ!

Η περσινή πρωταθλήτρια δεν έκανε «σεφτέ» ούτε στη δεύτερη αγωνιστική και με την ήττα 3-2 από τη Βαλανσιέν, βρέθηκε αγκαλιά με την τελευταία θέση.

Οι παίκτες του Ντεσάν τα είδαν όλα από τους εξαιρετικούς γηπεδούχους (προηγήθηκαν 3-0 στο 60’) και όταν θυμήθηκαν να αντιδράσουν -στο τελευταίο δεκάλεπτο- ήταν πλέον αργά.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Ρεν πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Νανσί (3-0) και παρέμεινε αήττητη -κάτι που κατάφερε (εκτός της Βαλανσιέν) και η Νις, που επικράτησε, επίσης εκτός έδρας, με 2-1 της Λοριάν.

Η Σεντ Ετιέν -με πρωταγωνιστή τον Περέν που πέτυχε δύο γκολ- έκανε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα (3-2 τη Σοσό), ενώ το ίδιο δεν κατάφεραν και οι Μπρεστ και Οσέρ που έμειναν στο 1-1 στην έδρα της πρώτης.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τη νέα ομάδα των Μπασινά και Χαριστέα, Αρλ, η οποία είδε τη Λανς να φεύγει με το τρίποντο από την έδρα της (0-1), χάρη σε γκολ του Πογιέ.

Το παιχνίδι της Μονακό με τη Μονπελιέ αναβλήθηκε λόγω της πολύ κακής κατάστασης του αγωνιστικού χώρου από την έντονη βροχόπτωση που είχε προηγηθεί.